Airtime 2.5 - en to ru translation catalogue (1182 entries)

en: 
    
    If you have any problems, please contact our support team: %s
ru: 
    
    Если возникли неполадки, пожалуйста свяжитесь с нашей службой поддержки: %s

en: 
    
    Thank you,
    The %s Team
ru: 
    
    Спасибо,
    Команда %s

en:  - Mobile friendly
ru:  - Совместимость с мобильными

en:  - The player does not support Opus streams.
ru:  - Проигрыватель не поддерживает вещание Opus .

en:  If not, try <br/><code>sudo service airtime-celery restart</code>
ru:  Если нет - попробуйте запустить <br/><code>sudo service airtime-celery restart</code>

en:  and ensure that it's running with
ru:  а также убедитесь, что она запущена

en:  of
ru:  из

en:  records
ru:  записи

en:  to
ru:  к

en:  track matches your search criteria. |  tracks match your search criteria.
ru[0]:  трек соответствует вашим критериям поиска.
ru[1]:  трека соответствуют вашим критериям поиска.
ru[2]:  треков соответствуют вашим критериям поиска.

en: %01.1fGB of %01.1fGB
ru: %01.1fGB из %01.1fGB

en: %1$s %2$s is distributed under the %3$s
ru: %1$s %2$s распространяется под %3$s

en: %1$s %2$s, the open radio software for scheduling and remote station management.
ru: %1$s %2$s, радио-приложение c открытым кодом для планирования и удаленного управления радиостанцией.

en: %1$s copyright &copy; %2$s All rights reserved.<br />Maintained and distributed under the %3$s by %4$s
ru: %1$s Copyright &copy; %2$s Все права защищены.<br />Поддерживается и распространяется под лицензией %3$s командой %4$s

en: %d files queued
ru: %d файлов в очереди

en: %s Password Reset
ru: %s Сброс пароля

en: %s Podcast
ru: %s Подкаст

en: %s Version
ru: Версия %s:

en: %s contains nested watched directory: %s
ru: %s содержит вложенную просматриваемую папку: %s

en: %s doesn't exist in the watched list.
ru: %s не существует в просматриваемом списке.

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list
ru: %s уже установлена в качестве текущей папки хранения или в списке просматриваемых папок

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list.
ru: %s уже установлена в качестве текущей папки хранения или в списке просматриваемых папок.

en: %s is already watched.
ru: %s уже просматривается.

en: %s is nested within existing watched directory: %s
ru: %s вложено в существующую просматриваемую папку: %s

en: %s is not a valid directory.
ru: %s не является действительной папкой.

en: %s not found
ru: %s не найден

en: %s-%s-%s is not a valid date
ru: %s - %s - %s недопустимая дата

en: %s:%s:%s is not a valid time
ru: %s : %s : %s недопустимое время

en: %sPrint view%sPlease use your browser's print function to print this table. Press escape when finished.
ru: %sПредпросмотр печати%sПожалуйста, используйте функцию печати для вашего браузера для печати этой таблицы. Нажмите Esc после завершения.

en: '%value%' does not fit the date format '%format%'
ru: '%value%' не соответствует формату даты '%format%'

en: '%value%' does not fit the time format 'HH:mm'
ru: '%value%' не соответствует формату времени 'HH:mm'

en: '%value%' is less than %min% characters long
ru: '%value%' имеет менее %min% символов

en: '%value%' is more than %max% characters long
ru: '%value%' имеет более %max% символов

en: '%value%' is no valid email address in the basic format local-part@hostname
ru: '%value%' не является действительным адресом электронной почты в формате local-part@hostname

en: '%value%' is not between '%min%' and '%max%', inclusively
ru: '%value%' не входит в промежуток '%min%' и '%max%', включительно

en: 'Length' should be in '00:00:00' format
ru: «Длительность» должна быть в формате '00:00:00'

en: (Afan)/Oromoor/Oriya
ru: (Афан)/Оромур/Ория

en: (In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled).
ru: (В целях продвижения вашей станции, опция «Отправить отзывы о поддержке» должна быть включена).

en: (Required)
ru: *

en: (Your radio station website)
ru: (Веб-сайт вашей радиостанции)

en: (for verification purposes only, will not be published)
ru: (Только для проверки, не будет опубликовано)

en: (hh:mm:ss.t)
ru: (чч:мм:сс.t)

en: (ss.t)
ru: (сс.t)

en: * Chrome on Android is known to take about 4 seconds to buffer a 128 kbps MP3 stream. Lower bitrates take longer to buffer.
ru: * Известно, что для Chrome на Android требуется около 4 секунд для буферизации потока MP3 со скоростью 128 кбит/с. Более низкие битрейты требуют больше времени для буферизации.

en: 1 - Mono
ru: Моно

en: 10m
ru: 10 мин

en: 15m
ru: 15 мин

en: 1m
ru: 1 мин

en: 2 - Stereo
ru: Стерео

en: 30m
ru: 30 мин

en: 500 is the max item limit value you can set
ru: 500 является максимально допустимым значением

en: 5m
ru: 5 мин

en: 60m
ru: 60 мин

en: </br>This is only a preview of possible content generated by the smart block based upon the above criteria.
ru: </br>Это только предварительный просмотр возможного контента, сгенерированного Смарт-блоком на основе вышеуказанных критериев.

en: <p>If this option is unchecked, the smartblock will schedule as many tracks as can be played out <strong>in their entirety</strong> within the specified duration. This will usually result in audio playback that is slightly less than the specified duration.</p><p>If this option is checked, the smartblock will also schedule one final track which will overflow the specified duration. This final track may be cut off mid-way if the show into which the smartblock is added finishes.</p>
ru: <p> Если галочка не установлена, то Смарт-блок будет планировать столько треков, сколько может быть <strong>полностью</strong> воспроизведено, в течение указанного периода времени. Обычно это приводит к воспроизведению аудио, которое немного меньше указанной длительности. </p><p> Если галочка установлена, то Смарт-блок также запланирует одну последнюю дорожку, которая будет превышать указанный период времени. Этот последний трек может быть обрезан, если закончится Программа, в которое добавлен Смарт-блок. </p>

en: <strong>Warning:</strong> These functions will have <strong>permanent and lasting effects</strong> on your Airtime station. Think carefully before using them!
ru: <strong>ВНИМАНИЕ:</strong> Применение этих функций <strong>необратимо</strong> повлияет на вашу радиостанцию Libretime. Будьте внимательны, прежде чем использовать их!

en: A dynamic smart block will only save the criteria. The block content will get generated upon adding it to a show. You will not be able to view and edit the content in the Library.
ru: Динамический Смарт-блок сохраняет только параметры. Контент блока будет сгенерирован только после добавления его в Программу. Вы не сможете просматривать и редактировать содержимое в Библиотеке.

en: A feature update for your LibreTime installation is available.
ru: Доступно обновление функций для текущей версии LibreTime.

en: A major update for your LibreTime installation is available.
ru: Доступно важное обновление для текущей версии LibreTime.

en: A password reset link has been sent to your email address. Please check your email and follow the instructions inside to reset your password. If you don't see the email, please check your spam folder!
ru: Ссылка на сброс пароля была отправлена на вашу электронную почту. Пожалуйста проверьте и следуйте инструкциям в прилагаемом письме, чтобы сбросить пароль. Если Вы не видите письмо в папке Входящие, проверьте папку Спам

en: A patch update for your LibreTime installation is available.
ru: Доступен патч обновлений для текущей версии LibreTime.

en: A selected File does not exist!
ru: Выбранный файл не существует!

en: A static smart block will save the criteria and generate the block content immediately. This allows you to edit and view it in the Library before adding it to a show.
ru: Статический Смарт-блок сохранит критерии и немедленно создаст список воспроизведения в блоке. Это позволяет редактировать и просматривать его в Библиотеке, прежде чем добавить его в Программу.

en: A track list will be generated when you schedule this smart block into a show.
ru: Список воспроизведения будет составлен, как только вы добавите Смарт-блок в Программу.

en: Abkhazian
ru: Абхазский

en: About
ru: О программе

en: Access Denied!
ru: Доступ запрещен!

en: Access playout history
ru: - Получить доступ к истории воспроизведений;

en: Actions
ru: Действия

en: Add
ru: Добавить

en: Add / Remove Content
ru: Добавить/удалить содержимое

en: Add Autoloading Playlist ?
ru: Добавить?

en: Add Files
ru: Добавить файлы

en: Add New Field
ru: Добавить новое поле

en: Add files
ru: Добавить файлы

en: Add files to the upload queue and click the start button.
ru: Добавьте файлы в очередь загрузки и нажмите кнопку Старт.

en: Add more elements
ru: Добавить еще элементы

en: Add this show
ru: Добавить эту Программу

en: Add to My Facebook Page
ru: Добавить на Facebook

en: Add to Playlist
ru: Добавить в Плейлист

en: Add to Schedule
ru: Добавить в расписание

en: Add to Smart Block
ru: Добавить в Смарт-блок

en: Add to current playlist
ru: Добавить в текущий Плейлист

en: Add to current show
ru: Добавить к текущему шоу

en: Add to current smart block
ru: Добавить в текущий Смарт-блок

en: Add to next show
ru: Добавить к следующему шоу

en: Add to selected show
ru: Добавить в выбранную Программу

en: Add tracks to your show
ru: Добавить треки в Программу

en: Adding %s Items
ru: Добавление %s элементов

en: Adding 1 Item
ru: Добавление одного элемента

en: Additional Options
ru: Дополнительные настройки

en: Admin
ru: Админ

en: Admin Password
ru: Пароль администратора

en: Admin User
ru: Администратор

en: Admins can do the following:
ru: Администраторы могут:

en: Advanced Search Options
ru: Дополнительные параметры поиска

en: Advanced options
ru: Дополнительные опции

en: Afar
ru: Афар

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: Air Date
ru: Дата эфира

en: Airtime Pro has a new look!
ru: LibreTime приобрел новый вид!

en: Airtime is unsure about the status of this file. This can happen when the file is on a remote drive that is unaccessible or the file is in a directory that isn't 'watched' anymore.
ru: LibreTime не уверен в статусе этого файла. Это могло произойти, если файл находится на недоступном удаленном диске или в папке, которая более не доступна для просмотра.

en: Albanian
ru: Албанский

en: Album
ru: Альбом

en: Album:
ru: Альбом:

en: All
ru: Все

en: All My Shows:
ru: Все мои Программы:

en: All rights are reserved
ru: Все права защищены

en: Allow Repeated Tracks:
ru: Разрешить повторение треков:

en: Allow last track to exceed time limit:
ru: Разрешить последнему треку превышать лимит времени:

en: Allowed CORS URLs
ru: Разрешенные адреса CORS:

en: Amharic
ru: Амхарский

en: An error has occurred.
ru: Произошла ошибка.

en: An internal application error has occurred.
ru: Произошла внутренняя ошибка.

en: Analytics
ru: Аналитика

en: Apr
ru: Апр

en: April
ru: Апрель

en: Arabic
ru: Арабский

en: Are you sure you want to change the storage folder?
    This will remove the files from your Airtime library!
ru: Вы уверены, что хотите изменить папку хранения? 
     Файлы из вашей Библиотеки будут удалены!

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранные элементы?

en: Are you sure you want to delete the selected item?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранный элемент?

en: Are you sure you want to delete this tracktype?
ru: Вы уверены что хотите удалить этот тип трека?

en: Are you sure you want to delete this user?
ru: Вы уверены что хотите удалить этого пользователя?

en: Are you sure you want to remove the watched folder?
ru: Вы уверены, что хотите удалить просматриваемую папку?

en: Armenian
ru: Армянский

en: Artist - Title
ru: Исполнитель - Название трека

en: Assamese
ru: Ассамский

en: Audio Player
ru: Аудио плеер

en: Audio Track
ru: Аудиодорожка

en: Aug
ru: Авг

en: August
ru: Август

en: Author
ru: Автор

en: Auto Switch Off:
ru: Авто-откл. внешнего потока:

en: Auto Switch On:
ru: Авто-вкл. внешнего потока:

en: Auto detect the most appropriate stream to use.
ru: Автоопределение наиболее приоритетного потока вещания.

en: Auto-generated smartblock for podcast
ru: Автоматически сгенерированный Смарт-блок для подкаста

en: Autoloading Playlist
ru: Автозагружаемый Плейлист

en: Autoloading playlists' contents are added to shows one hour before the show airs. <a target='_blank' href='http://libretime.org/manual/calendar/#autoloading-playlist'>More information</a>
ru: Содержимое автозагружаемого Плейлиста добавляется в Программу за один час до ее выхода в эфир. <a target='_blank' href='http://libretime.org/manual/calendar/#autoloading-playlist'>Больше информации</a>

en: Average Listeners
ru: Слушателей в среднем

en: Aymara
ru: Аймара

en: Azerbaijani
ru: Азербаджанский

en: Back
ru: Назад

en: Background Colour:
ru: Цвет фона:

en: Bad Request!
ru: Неверный запрос!

en: Bad request. 'mode' parameter is invalid
ru: Неверный запрос. Параметр «режим» является недопустимым

en: Bad request. no 'mode' parameter passed.
ru: Неверный запрос. Параметр «режим» не прошел.

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: Basque
ru: Басков

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bengali/Bangla
ru: Бенгали

en: Bhutani
ru: Бутан

en: Bihari
ru: Бихари

en: Bislama
ru: Бислама

en: Bit Rate
ru: Битрейт

en: Bit Rate (Kbps)
ru: Битрейт (Kbps)

en: Bit Rate:
ru: Битрейт:

en: Breton
ru: Бретонский

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Burmese
ru: Бирманский

en: By checking this box, I agree to %s's %sprivacy policy%s.
ru: Устанавливая данную отметку я соглашаюсь с %s %sполитикой конфиденциальности%s.

en: By linking your repeating shows any media items scheduled in any repeat show will also get scheduled in the other repeat shows
ru: Связывая ваши повторяющиеся Программы любые запланированные медиа-элементы в любой повторяющейся Программе будут также запланированы в других повторяющихся Программах

en: Calendar
ru: Календарь

en: Cambodian
ru: Камбоджийский

en: Can not connect to the streaming server
ru: Не удалось подключиться к потоковому серверу

en: Can't delete yourself!
ru: Вы не можете удалить себя!

en: Can't drag and drop repeating shows
ru: Невозможно перетащить повторяющиеся Программы

en: Can't move a past show
ru: Невозможно переместить завершившуюся Программу

en: Can't move a recorded show less than 1 hour before its rebroadcasts.
ru: Невозможно переместить записанную Программу менее, чем за один час до ее ретрансляции.

en: Can't move show into past
ru: Невозможно переместить Программу в прошлое

en: Can't set cue in to be larger than cue out.
ru: Время начала звучания не может быть позже времени окончания.

en: Can't set cue out to be greater than file length.
ru: Время окончания звучания не может превышать длину трека.

en: Can't set cue out to be smaller than cue in.
ru: Время окончания звучания не может быть раньше времени начала.

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Current Show?
ru: Отменить эту Программу?

en: Cancel Show
ru: Отменить Программу

en: Cancel current show
ru: Отмена текущей Программы

en: Cancel upload
ru: Отменить загрузку

en: Cannot create show in the past
ru: Нельзя создать Программу в прошлом

en: Cannot have duration 00h 00m
ru: Не может длиться 00 ч 00 мин

en: Cannot have duration < 0m
ru: Не может длиться меньше 0 мин.

en: Cannot have duration greater than 24h
ru: Программа не может длиться больше 24 часов

en: Cannot modify start date/time of the show that is already started
ru: Нельзя изменить дату/время начала Программы, которая уже началась

en: Cannot move items out of linked shows
ru: Невозможно переместить элементы из связанных Программ

en: Cannot schedule a playlist that contains missing files.
ru: Нельзя запланировать Плейлист, которой содержит отсутствующие файлы.

en: Cannot schedule outside a show.
ru: Нельзя планировать вне рамок Программы.

en: Cannot schedule overlapping shows
ru: Нельзя запланировать пересекающиеся Программы.

en: Cannot schedule overlapping shows.
    Note: Resizing a repeating show affects all of its repeats.
ru: Нельзя планировать пересекающиеся Программы.
    Примечание: изменение размера повторяющейся Программы влияет на все ее связанные Экземпляры.

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Category
ru: Категория

en: Channels:
ru: Аудио каналы:

en: Check that the airtime-celery service is installed correctly in
ru: Проверьте, что служба airtime-celery правильно установлена в

en: Check that the airtime-liquidsoap service is installed correctly in
ru: Проверьте, что служба airtime-liquidsoap правильно установлена в

en: Check that the airtime-playout service is installed correctly in
ru: Проверьте, что служба airtime-playout правильно установлена в

en: Check that the airtime_analyzer service is installed correctly in
ru: Проверьте, что служба airtime_analyzer правильно установлена в

en: Check the boxes above and hit 'Publish' to publish this track to the marked sources.
ru: Установите галочки в нужных местах и нажмите «Опубликовать» для публикации этого трека в отмеченных сервисах.

en: Check this box to automatically switch off Master/Show source upon source disconnection.
ru: Поставьте галочку, для автоматического отключения внешнего источника Master или Show от сервера LibreTime.

en: Check this box to automatically switch on Master/Show source upon source connection.
ru: Поставьте галочку, для автоматического подключения внешнего источника Master или Show к серверу LibreTime.

en: Check this option to enable metadata for OGG streams (stream metadata is the track title, artist, and show name that is displayed in an audio player). VLC and mplayer have a serious bug when playing an OGG/VORBIS stream that has metadata information enabled: they will disconnect from the stream after every song. If you are using an OGG stream and your listeners do not require support for these audio players, then feel free to enable this option.
ru: Поставьте галочку, для активации мета-данных OGG потока (название композиции, имя исполнителя и название Программы). В VLC и mplayer наблюдается серьезная ошибка при воспроизведении потоков OGG/VORBIS, в которых мета-данные включены: они будут отключаться от потока после каждой песни. Если вы используете поток OGG и ваши слушатели не требуют поддержки этих аудиоплееров - можете смело включить эту опцию.

en: Chinese
ru: Китайский

en: Choose Days:
ru: Выберите дни:

en: Choose Folder to Watch
ru: Выберите папку для просмотра

en: Choose Show Instance
ru: Выберите экземпляр программы

en: Choose Storage Folder
ru: Выберите папку хранения

en: Choose folder
ru: Выбрать папку

en: Choose some search criteria above and click Generate to create this playlist.
ru: Выберите несколько критериев поиска выше и нажмите кнопку «Сгенерировать», чтобы создать этот Плейлист.

en: City:
ru: Город:

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear Show
ru: Очистить Программу

en: Click 'New' to create one.
ru: Выберите «Новый» для создания.

en: Click on 'Calendar' in the navigation bar on the left. From there click the '+ New Show' button and fill out the required fields.
ru: Выберите «Календарь» в навигационной панели слева. Нажмите кнопку «Новая Программа» и заполните необходимые поля.

en: Click on the show starting next and select 'Schedule Tracks'
ru: Выберите следующую Программу и нажмите «Запланировать Треки»

en: Click on your show in the calendar and select 'Schedule Show'. In the popup window drag tracks into your show.
ru: Выберите вашу Программу в календаре и нажмите «Запланировать Программу». В появившемся окне добавьте треки в вашу Программу.

en: Click the 'New Show' button and fill out the required fields.
ru: Нажмите на кнопку «Новая Программа» и заполните необходимые поля.

en: Click the 'Upload' button in the left corner to upload tracks to your library.
ru: Нажмите на кнопку «Загрузить» в левом углу, чтобы начать загрузку треков в Библиотеку.

en: Click the box below to promote your station on %s.
ru: Кликните отметку ниже для продвижения вашей радиостанции на %s.

en: Close
ru: Закрыть

en: Code
ru: Код

en: Code:
ru: Код:

en: Columns
ru: Столбцы

en: Composer
ru: Композитор

en: Composer:
ru: Композитор:

en: Conductor
ru: Дирижер

en: Conductor:
ru: Исполнитель:

en: Confirm new password
ru: Подтвердить новый пароль

en: Connected to the streaming server
ru: Подключено к потоковому серверу

en: Content in linked shows cannot be changed while on air!
ru: Контент в связанных Программах не может быть изменен пока Программа в эфире!

en: Contents of Show
ru: Содержимое Программы

en: Copied %s row%s to the clipboard
ru: Скопировано %s строк %s в буфер обмена

en: Copy of %s
ru: Копия %s

en: Copy this code and paste it into your website's HTML to embed the player in your site.
ru: Скопируйте и добавьте этот код в HTML сайта, чтобы добавить плеер.

en: Copy this code and paste it into your website's HTML to embed the weekly schedule in your site. Adjust the height and width attributes to your desired size.
ru: Скопируйте и добавьте этот код в HTML сайта, чтобы добавить еженедельное расписание. Настройте высоту и ширину виджета, изменив соответствующие значения «height» и «width» в этом коде.

en: Copyright
ru: Копирайт

en: Copyright:
ru: Авторское право:

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: Could not delete file because it is scheduled in the future.
ru: Нельзя удалить запланированный файл.

en: Could not delete file(s).
ru: Нельзя удалить файл(ы)

en: Could not parse M3U playlist
ru: Не удалось анализировать M3U Плейлист

en: Could not parse PLS playlist
ru: Не удалось анализировать PLS Плейлист

en: Could not parse XSPF playlist
ru: Не удалось анализировать XSPF Плейлист

en: Couldn't connect to RabbitMQ server! Please check if the server is running and your credentials are correct.
ru: Не могу подключиться к RabbitMQ серверу! Пожалуйста проверьте, включен ли сервер и все ли верно настроено.

en: Country:
ru: Страна:

en: Create Entry
ru: Создать

en: Create playlists, smart blocks, and webstreams
ru: - Создавать Плейлисты, Смарт-блоки и веб-потоки;

en: Creating File Summary Template
ru: Создание шаблона сводки файлов

en: Creating Log Sheet Template
ru: Создание шаблона таблицы логов

en: Creator
ru: Автор

en: Creator:
ru: Автор:

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Cue Editor
ru: Редактор начала трека

en: Cue In
ru: Начало звучания

en: Cue In:
ru: Начало звучания:

en: Cue Out
ru: Окончание звучания

en: Cue Out:
ru: Окончание звучания:

en: Cue in and cue out are null.
ru: Время начала и окончания звучания трека не заполнены.

en: Current
ru: Играет

en: Current Import Folder:
ru: Текущая папка импорта:

en: Current Logo:
ru: Текущий логотип:

en: Current Show:
ru: Текущая Программа:

en: Cursor
ru: Курсор

en: Custom / 3rd Party Streaming
ru: Вещание на внешние сервера

en: Custom Password
ru: Пользовательский пароль

en: Custom Username
ru: Пользовательский логин

en: Customize the player by configuring the options below. When you are done,
                copy the embeddable code below and paste it into your website's HTML.
ru: Измените плеер, настроив параметры ниже. Когда вы закончите, скопируйте встраиваемый код из области ниже и вставьте в необходимый HTML блок на вашем сайте.

en: Czech
ru: Чешский

en: DJ
ru: Диджей

en: DJs can do the following:
ru: DJ может:

en: DJs can use these settings in their broadcasting software to broadcast live only during shows assigned to them.
ru: DJ-и могут использовать эти настройки в программном обеспечении для живого вещания, только во время назначенных им Программ.

en: DJs can use these settings to connect with compatible software and broadcast live during this show. Assign a DJ below.
ru: DJ-и могут использовать эти настройки для подключения совместимого программного обеспечения и вещать в прямом эфире во время текущей программы. Отметьте DJ-ев ниже.

en: DJs:
ru: Диджеи:

en: Dangerous Options
ru: Опасные настройки

en: Danish
ru: Данский

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Database configuration for LibreTime
ru: Конфигурация базы данных LibreTime

en: Date End:
ru: Дата окончания:

en: Date Range
ru: Выберите интервал дат ниже

en: Date Start:
ru: Дата начала:

en: Day
ru: День

en: Day must be specified
ru: Укажите день

en: Dec
ru: Дек

en: December
ru: Декабрь

en: Default Crossfade Duration (s):
ru: Стандартная длительность сведения треков (сек):

en: Default Fade In (s):
ru: Сведение по умолчанию (сек):

en: Default Fade Out (s):
ru: Затухание по умолчанию (сек):

en: Default Language
ru: Язык по умолчанию:

en: Default Length:
ru: Длительность по умолчанию:

en: Default License:
ru: Лицензия по умолчанию:

en: Default Sharing Type:
ru: Способ распространения по-умолчанию:

en: Default Streaming
ru: Встроенное вещание

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete All Tracks in Library
ru: Удалить все треки в Библиотеке

en: Delete Instance
ru: Удалить этот Экземпляр

en: Delete Instance and All Following
ru: Удалить этот Экземпляр и все связанные

en: Delete from Library
ru: Удалить из Библиотеки

en: Delete selected item(s)?
ru: Удалить выбранные элементы?

en: Description
ru: Описание

en: Description:
ru: Описание:

en: Deselect all
ru: Отменить все выделения

en: Deselect this page
ru: Отменить выбор текущей страницы

en: Desktop
ru: Компьютер/ноутбук

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disk
ru: Диск

en: Disk Space
ru: Дисковое пространство:

en: Display login button on your Radio Page?
ru: Отображать кнопку «Вход» на Странице Радио?

en: Done
ru: Готово

en: Download
ru: Загрузка

en: Download latest episodes:
ru: Загружать последние эпизоды:

en: Drag files here.
ru: Перетащите файлы сюда.

en: Drag tracks here from the library
ru: Перетащите треки сюда из Библиотеки

en: Drag tracks here from your library to add them to the playlist
ru: Перетащите треки сюда из Библиотеки, чтобы добавить их в Плейлист

en: Drop files here or click to browse your computer.
ru: Перенесите файлы сюда или кликните, чтобы выбрать файлы с компьютера.

en: Duplicate Playlist
ru: Дублировать Плейлист

en: Duplicate Smartblock
ru: Дублировать Смарт-блок

en: Duration
ru: Длительность

en: Duration:
ru: Длительность:

en: Dutch
ru: Немецкий

en: Dynamic
ru: Динамический

en: Dynamic Smart Block
ru: Динамический Смарт-блок

en: Dynamic Smart Block Criteria:
ru: Критерии динамического Смарт-блока:

en: Dynamic block is not previewable
ru: Динамический Блок не подлежит предпросмотру

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit History Record
ru: Редактировать историю

en: Edit Instance
ru: Редактировать этот Экземпляр

en: Edit Metadata
ru: Править мета-данные

en: Edit Metadata...
ru: Править мета-данные...

en: Edit Show
ru: Редактировать Программу

en: Edit...
ru: Редактировать...

en: Editing
ru: Редактирование

en: Email
ru: Электронная почта

en: Email Sent!
ru: Письмо отправлено!

en: Email could not be sent. Check your mail server settings and ensure it has been configured properly.
ru: E-mail не может быть отправлен. Проверьте настройки почтового сервера и убедитесь, что он был настроен должным образом.

en: Email:
ru: E-mail:

en: Embeddable code:
ru: Встраиваемый код:

en: Empty playlist content
ru: Очистить Плейлист

en: Enable Replay Gain
ru: Включить коэфф. усиления

en: Enabled
ru: Включено

en: Enabled:
ru: Активировать:

en: Enabling this feature will allow LibreTime to provide schedule data
                                                to external widgets that can be embedded in your website.
ru: Активация данной функции позволит LibreTime предоставлять данные на внешние виджеты, которые могут быть встроены на сайт.

en: Enabling this feature will cause podcast episode tracks to have their Artist, Title, and Album metatags set from podcast feed values. Note that enabling this feature is recommended in order to ensure reliable scheduling of episodes via smartblocks.
ru: Включение этой функции приведет к тому, что для дорожек эпизодов Подкастов будут установлены мета-теги «Исполнитель», «Название» и «Альбом» из тегов в ленте Подкаста. Обратите внимание, что включение этой функции рекомендуется для обеспечения надежного планирования эпизодов с помощью Смарт-блоков.

en: Encoded By
ru: Закодировано

en: End
ru: Конец

en: End Time
ru: Время окончания

en: End Time:
ru: Время завершения:

en: End date must be after start date
ru: Дата окончания должна быть после даты начала

en: End date/time cannot be in the past
ru: Дата/время окончания не могут быть в прошлом

en: English
ru: Английский

en: Error code:
ru: Код ошибки:

en: Error msg:
ru: Сообщение об ошибке:

en: Error: File too large:
ru: Ошибка: Файл слишком большой:

en: Error: Invalid file extension:
ru: Ошибка: Неверное расширение файла:

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Expand Dynamic Block
ru: Развернуть динамический Блок

en: Expand Static Block
ru: Развернуть статический Блок

en: Explicit
ru: Откровенное содержимое

en: FAQ
ru: Частые вопросы

en: Facebook Radio Player
ru: Радио-плеер для Facebook

en: Fade Editor
ru: Редактор затухания

en: Fade In
ru: Сведение

en: Fade Out
ru: Затухание

en: Fade in:
ru: Сведение (сек):

en: Fade in:
ru: Сведение (сек):

en: Fade out:
ru: Затухание (сек):

en: Faeroese
ru: Фарси

en: Failed
ru: Не удалось

en: Feb
ru: Фев

en: February
ru: Февраль

en: Feed Privacy
ru: Приватность ленты

en: Feed URL
ru: Ссылка на ленту

en: Fiji
ru: Фиджи

en: File Path:
ru: Путь к папке:

en: File Summary
ru: Сводка по файлам

en: File Summary Templates
ru: Шаблоны сводки файлов

en: File count error.
ru: Ошибка подсчета файла.

en: File does not exist in %s
ru: Файл не существует в %s

en: File extension error.
ru: Неверное расширение файла.

en: File import in progress...
ru: Добавление файлов в процессе...

en: File size error.
ru: Неверный размер файла.

en: File: %f, size: %s, max file size: %m
ru: Файл: %f, размер: %s, максимальный размер файла: %m

en: File: %s
ru: Файл: %s

en: Files
ru: Файлы

en: Filter History
ru: Фильтр истории

en: Filter by Show
ru: Фильтровать по Программам

en: Filtering out
ru: Фильтрация

en: Find
ru: Найти

en: Find Shows
ru: Найти Программы

en: Finnish
ru: Финский

en: First
ru: Начало

en: First Name
ru: Имя

en: Firstname:
ru: Имя:

en: For detailed information on what these metadata fields mean, please see the %sRSS specification%s
                        or %sApple's podcasting documentation%s.
ru: Для подробной информации значений данных разделов, пожалуйста просмотрите %sRSS спецификацию%s или %sдокументацию Подкастов Apple%s.

en: For more detailed help, read the %suser manual%s.
ru: Для более подробной справки читайте %sруководство пользователя%s .

en: For more details, please read the %s%s Manual%s
ru: Для более подробной информации, пожалуйста, прочитайте %sРуководство %s%s

en: Forgot your password?
ru: Забыли пароль?

en: Fr
ru: Пт

en: French
ru: Французский

en: Fri
ru: Пт

en: Friday
ru: Пятница

en: Frisian
ru: Фризский

en: From {from} to {to}
ru: С {from} до {to}

en: Galician
ru: Галицийский

en: General
ru: Основные

en: General Fields
ru: Основные поля

en: Generate
ru: Сгенерировать

en: Generate Smartblock and Playlist
ru: Создать Смарт-блок и Плейлист

en: Generate a smartblock and a playlist upon creation of a new podcast
ru: Генерация Смарт-блока и Плейлиста после создания нового Подкаста:

en: Generate playlist content and save criteria
ru: Сгенерировать содержимое Плейлиста и сохранить критерии

en: Generic error.
ru: Общая ошибка.

en: Genre
ru: Жанр

en: Genre:
ru: Жанр:

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Get Help Online
ru: Получить справку онлайн

en: Getting Started
ru: С чего начать

en: Getting information from the server...
ru: Получение информации с сервера ...

en: Global
ru: Глобальные настройки

en: Got a huge music library? No problem! With the new Upload page, you can drag and drop whole folders to our private cloud.
ru: У вас огромная музыкальная Библиотека? Замечательно! С новой страницей загрузки вы сможете переносить целые папки в персональное хранилище.

en: Greek
ru: Греческий

en: Greenlandic
ru: Гренландский

en: Guarani
ru: Гуананский

en: Guest
ru: Гость

en: Guests can do the following:
ru: Гости могут следующее:

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: HTTP Error.
ru: Ошибка HTTP.

en: Hardware Audio Output:
ru: Аппаратный аудио выход

en: Hausa
ru: Науса

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Help
ru: Справка

en: Help Translate Libretime
ru: Помогите перевести Libretime

en: Help improve %s by letting us know how you're using it. This information will be collected regularly in order to enhance your user experience.<br />Click the box below and we'll make sure the features you use are constantly improving.
ru: Помогите усовершенствовать %s сообщив нам как вы используете приложение. Информация будет собираться постоянно в целях усовершенствования использования.<br />Кликните ниже и мы будем знать, какие возможности вы используете.

en: Here's how you can get started using %s to automate your broadcasts:
ru: Как использовать %s для автоматизации ваших трансляций:

en: Hi %s, 
    
    Please click this link to reset your password:
ru: Привет %s, 
    
    Пожалуйста нажми ссылку, чтобы сбросить свой пароль:

en: Hindi
ru: Хинди

en: History Templates
ru: Шаблоны истории

en: Host:
ru: Хост:

en: Hour
ru: Часы

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: IO error.
ru: Ошибка записи/чтения.

en: ISRC Number:
ru: ISRC номер:

en: Icecast Vorbis Metadata
ru: Мета-данные Icecast Vorbis

en: Icelandic
ru: Исландский

en: If %s is behind a router or firewall, you may need to configure port forwarding and this field information will be incorrect. In this case you will need to manually update this field so it shows the correct host/port/mount that your DJ's need to connect to. The allowed range is between 1024 and 49151.
ru: Если LibreTime находится за маршрутизатором или брандмауэром, вам может понадобиться настроить переадресацию портов и информация в этом поле будет неверной. В этом случае вам необходимо вручную обновить это поле так, чтобы оно показывало верный хост:порт/точка-монтирования, к которому должен подключиться ваш источник. Допустимый диапазон портов находится между 1024 и 49151.

en: If not, try
ru: Если нет - попробуйте запустить

en: If this option is enabled, a new smartblock and playlist matching the newest track of a podcast will be generated immediately upon creation of a new podcast. Note that the "Overwrite Podcast Episode Metatags" feature must also be enabled in order for smartblocks to reliably find episodes.
ru: Если эта опция включена, новый Смарт-блок и Плейлист, соответствующие новой дорожке Подкаста, будут созданы сразу же после создания нового Подкаста. Обратите внимание, что функция «Перезапись мета-тегов эпизодов Подкастов» также должна быть включена, чтобы Смарт-блоки могли гарантированно находить эпизоды.

en: If your Icecast server expects a username of 'source', this field can be left blank.
ru: Если ваш сервер Icecast ожидает логин «source» - это поле можно оставить пустым.

en: If your live streaming client does not ask for a username, this field should be 'source'.
ru: Если ваш клиент потокового вещания не запрашивает логин, укажите в этом поле «source».

en: Image must be one of jpg, jpeg, png, or gif
ru: Изображение должно быть в формате: jpg, jpeg, png или gif

en: Import
ru: Импорт

en: Import Folder:
ru: Импорт папки:

en: Import Status
ru: Статус загрузки

en: Import media files
ru: - Импортировать медиа-файлы;

en: Imported?
ru: Импортировано?

en: In the Future:
ru: В будущем:

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Init error.
ru: Ошибка инициализации.

en: Input must be a number
ru: Ввод должен быть числом

en: Input must be a positive number
ru: Ввод должен быть положительным числом

en: Input must be in the format: hh:mm:ss.t
ru: Ввод должен быть в формате: чч:мм:сс

en: Input must be in the format: yyyy-mm-dd
ru: Ввод должен быть в формате: гггг-мм-дд

en: Instance Description:
ru: Описание экземпляра:

en: Interface Timezone:
ru: Часовой пояс:

en: Interlingua
ru: Интернациональный

en: Interlingue
ru: Интерлинг

en: Inupiak
ru: Инупиак

en: Invalid TuneIn Settings. Please ensure your TuneIn settings are correct and try again.
ru: Неверные параметры TuneIn. Убедитесь в правильности настроек TuneIn и повторите попытку.

en: Invalid character entered
ru: Неверно введенный символ

en: Invalid form values.
ru: Недопустимые значения.

en: Invalid webstream - This appears to be a file download.
ru: Неверный веб-поток - скорее всего это загрузка файла.

en: Irish
ru: Ирландский

en: Isrc Number:
ru: ISRC номер:

en: It looks like the current show needs more tracks. %sAdd tracks to your show now%s.
ru: Похоже, что в текущей Программе не хватает треков. %sДобавьте треки в Программу сейчас%s.

en: It looks like the next show is empty. %sAdd tracks to your show now%s.
ru: Похоже, следующая Программа пуста. %sДобавьте треки в Программу сейчас%s.

en: It looks like you don't have any shows scheduled. %sCreate a show now%s.
ru: Похоже, что вы не запланировали ни одной Программы. %sСоздать Программу сейчас%s.

en: It looks like you haven't uploaded any audio files yet. %sUpload a file now%s.
ru: Похоже, что вы еще не загрузили ни одного аудиофайла. %sЗагрузить файл сейчас%s.

en: Italian
ru: Итальянский

en: Jack
ru: Джек

en: Jan
ru: Янв

en: January
ru: Январь

en: Japanese
ru: Японский

en: Javanese
ru: Яванский

en: Jul
ru: Июл

en: July
ru: Июль

en: Jump to Current
ru: Перейти к текущему треку

en: Jump to the current playing track
ru: Перейти к текущей проигрываемой дорожке

en: Jun
ru: Июн

en: June
ru: Июнь

en: Kannada
ru: Каннадский

en: Kashmiri
ru: Кашмирский

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Kinyarwanda
ru: Киньяруанда

en: Kirghiz
ru: Киргизский

en: Kirundi
ru: Кирунди

en: Korean
ru: Корейский

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Label
ru: Метка

en: Label:
ru: Метка:

en: Language
ru: Язык

en: Language:
ru: Язык:

en: Laothian
ru: Лаосский

en: Last
ru: Конец

en: Last Modified
ru: Изменен

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last Played
ru: Последнее проигрывание

en: Lastname:
ru: Фамилия:

en: Latin
ru: Латынь

en: Latvian/Lettish
ru: Латвийский

en: Learn about playlists
ru: Узнать больше о Плейлистах

en: Learn about podcasts
ru: Узнать больше о Подкастах

en: Learn about smart blocks
ru: Узнать больше об Смарт-блоках

en: Learn about tracks
ru: Узнать больше о треках

en: Learn about webstreams
ru: Узнать больше о веб-потоках

en: Least recently played
ru: Недавно проигранные

en: Length
ru: Длительность

en: Length needs to be greater than 0 minutes
ru: Длительность должна быть более 0 минут

en: Length should be of form "00h 00m"
ru: Длительность должна быть указана в формате '00h 00min'

en: Length:
ru: Длительность:

en: LibreTime Celery Task service
ru: Служба Celery Task LibreTime

en: LibreTime liquidsoap service
ru: Служба Liquidsoap LibreTime

en: LibreTime media analyzer service
ru: Служба медиа анализатора LibreTime

en: LibreTime playout service
ru: Служба воспроизведения LibreTime

en: Limit cannot be empty or smaller than 0
ru: Интервал не может быть пустым или менее 0

en: Limit cannot be more than 24 hrs
ru: Интервал не может быть более 24 часов

en: Limit to
ru: Ограничить до

en: Limit to:
ru: Ограничить в:

en: Limit to:
ru: Ограничить до:

en: Lingala
ru: Лингала

en: Link
ru: Ссылка

en: Link:
ru: Связать?

en: Linked shows need to be filled with tracks before it starts. To start broadcasting cancel the current linked show and schedule an unlinked show.
                        %sCreate an unlinked show now%s.
ru: Связанные Программы необходимо заполнить до их начала. Для начала вещания отмените текущую связанную Программу и запланируйте новую  %sнесвязанную Программу сейчас%s.

en: Listen
ru: Слушать

en: Listener Count on %s: %s
ru: Количество слушателей %s : %s

en: Listener Stats
ru: Статистика по слушателям

en: Listeners
ru: Слушатели

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Live Broadcasting
ru: Живое вещание

en: Live Stream Input
ru: Вход для прямого эфира

en: Live stream
ru: Живой аудио поток

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Log Sheet
ru: Лог треков

en: Log Sheet Templates
ru: Шаблоны таблицы логов

en: Login
ru: Вход

en: Login name is not unique.
ru: Логин не является уникальным.

en: Logo Preview:
ru: Предпросмотр логотипа:

en: Logout
ru: Выйти

en: Look in
ru: Посмотреть

en: Looks like the page you were looking for doesn't exist!
ru: Похоже, что страница, которую вы ищете, не существует!

en: Looks like there are no shows scheduled on this day.
ru: Похоже, в этот день не запланировано ни одной Программы.

en: MP3/AAC only
ru: Только MP3/AAC

en: MP3/OGG* only
ru: Только MP3/OGG*

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Malagasy
ru: Малайзийский

en: Malay
ru: Малайзийский

en: Malayalam
ru: Малаямский

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Manage Media Folders
ru: Управление папками медиа-файлов

en: Manage Track Types
ru: Управление типами треков

en: Manage Users
ru: Управление пользователями

en: Manage all library content
ru: - Управлять всем контентом Библиотеки;

en: Manage assigned show content
ru: - Управлять контентом назначенной ему Программы;

en: Manage preferences
ru: - Управлять настройками;

en: Manage their own library content
ru: - Управлять собственным контентом в Библиотеке;

en: Manage users
ru: - Управлять пользователями;

en: Manage watched folders
ru: - Управлять просматриваемыми папками;

en: Maori
ru: Маори

en: Mar
ru: Март

en: Marathi
ru: Маратхи

en: March
ru: Март

en: Master Source
ru: Источник: Master

en: Master Source Host:
ru: Хост для источника Master:

en: Master Source Mount:
ru: Точка монтирования для источника Master:

en: Master Source Port:
ru: Порт для источника Master:

en: Master Stream
ru: Master-Steam

en: Maximum Number of Listeners
ru: Максимум слушателей

en: May
ru: Май

en: Minute
ru: Минуты

en: Mo
ru: Пн

en: Mobile
ru: Мобильный телефон

en: Mobile Phone:
ru: Номер телефона:

en: Mobile:
ru: Мобильный:

en: Moldavian
ru: Молдавский

en: Mon
ru: Пн

en: Monday
ru: Понедельник

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Month
ru: Месяц

en: Monthly Listener Bandwidth Usage
ru: Ежемесячная пропускная способность слушателей

en: Mood
ru: Настроение

en: Mood:
ru: Настроение:

en: Most recently played
ru: Давно проигранные

en: Mount Point
ru: Точка монтирования

en: Mount cannot be empty with Icecast server.
ru: Точка монтирования не может быть пустой в Icecast сервер.

en: Mount:
ru: Точка монтирования:

en: Moving %s Items
ru: Перемещение %s элементов

en: Moving 1 Item
ru: Перемещение одного элемента

en: Multiple major updates for LibreTime installation are available. Please upgrade as soon as possible.
ru: Множественные важные обновления доступны для текущей версии LibreTime. Пожалуйста, обновитесь как можно скорее.

en: Must wait 1 hour to rebroadcast.
ru: Подождите один час до ретрансляции.

en: Must wait at least 1 hour to rebroadcast
ru: Нужно подождать хотя бы один час для ретрансляции

en: My Podcast
ru: Мой Подкаст

en: My Profile
ru: Мой профиль

en: My Shows
ru: Мои Программы

en: N/A
ru: н/д

en: Name
ru: Название

en: Name:
ru: Имя:

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepali
ru: Непальский

en: New
ru: Новый

en: New Criteria
ru: Новый критерий

en: New File Summary Template
ru: Новый шаблон сводки файлов

en: New Log Entry
ru: Новая запись в журнале

en: New Log Sheet Template
ru: Новый шаблон лога треков

en: New Modifier
ru: Новый модификатор

en: New Show
ru: Новая Программа

en: New Track Type
ru: Новый тип

en: New User
ru: Новый пользователь

en: New password
ru: Новый пароль

en: New version available:
ru: Доступна новая версия:

en: Newest
ru: Новые

en: Next
ru: Далее

en: Next:
ru: Следующий:

en: No End?
ru: Бесконечно?

en: No File Summary Templates
ru: Нет шаблона сводки файлов

en: No Log Sheet Templates
ru: Нет шаблона таблицы логов

en: No MIME type found for webstream.
ru: Для веб-потока не найдено MIME типа.

en: No Show
ru: Нет программы

en: No action available
ru: Нет доступных действий

en: No matching records found
ru: Совпадающих записей не найдено

en: No matching results found.
ru: Результаты не найдены.

en: No matching track types found
ru: Не найдено подходящих типов треков

en: No open playlist
ru: Нет открытого Плейлиста

en: No result found
ru: Не найдено

en: No smart block currently open
ru: Нет открытого Смарт-блока

en: No track types found
ru: Типы треков не найдены

en: No track types were found.
ru: Типы треков не были найдены.

en: No tracks have been published yet.
ru: Ни одного трека пока не опубликовано.

en: No tracks were played during the selected time period.
ru: В течение выбранного периода времени треки не воспроизводились.

en: No webstream
ru: Нет веб-потока

en: None
ru: Ничего

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Not a valid Directory
ru: Не является допустимой папкой

en: Note: Anything larger than 600x600 will be resized.
ru: Примечание: файлы, превышающие размер 600x600 пикселей, будут уменьшены.

en: Nothing Scheduled
ru: Ничего нет

en: Nothing scheduled
ru: Ничего не запланировано

en: Nov
ru: Нояб

en: November
ru: Ноябрь

en: Now Playing
ru: Сейчас играет

en: Now you're good to go!
ru: Теперь можно двигаться дальше!

en: ON AIR
ru: В ЭФИРЕ

en: Occitan
ru: Окситанский

en: Oct
ru: Окт

en: October
ru: Октябрь

en: Off Air
ru: Не в эфире

en: Off Air Metadata
ru: Мета-данные при выкл. эфире

en: Offline
ru: Офлайн

en: Ok
ru: Оk

en: Oldest
ru: Старые

en: On Air
ru: В прямом эфире

en: Only numbers are allowed.
ru: Разрешены только числа.

en: Oops!
ru: Упс!

en: Open
ru: Открыть

en: Open Media Builder
ru: Открыть медиа-построитель

en: Open library to add or remove content
ru: Открыть Библиотеку, чтобы добавить или удалить содержимое

en: Original Length:
ru: Исходная длина трека:

en: Our new Dashboard view now has a powerful tabbed editing interface, so updating your tracks and playlists
                            is easier than ever.
ru: Интерфейс нашей новой Панели управления теперь имеет мощный функционал с разделами, чтобы обновление ваших треков и Плейлистов было еще проще.

en: Output Streams
ru: Исходящие Потоки

en: Output Type
ru: Тип выхода

en: Override
ru: Переопределить

en: Override album name with podcast name during ingest.
ru: Перезаписывать название Альбома на название Подкаста в процессе загрузки.

en: Overwrite Podcast Episode Metatags
ru: Перезапись мета-тегов эпизодов Подкастов:

en: Owner
ru: Владелец

en: PDO and PostgreSQL libraries
ru: Библиотеки PDO и PostgreSQL

en: Page not found!
ru: Страница не найдена!

en: Page not found.
ru: Страница не найдена.

en: Partner Id:
ru: Идентификатор партнера:

en: Partner Key:
ru: Ключ партнера:

en: Pashto/Pushto
ru: Пушту

en: Password
ru: Пароль

en: Password Reset
ru: Сброс пароля

en: Password confirmation does not match your password.
ru: Подтверждение пароля не совпадает с вашим паролем.

en: Password field cannot be empty.
ru: Поле «Пароль» не может быть пустым.

en: Password:
ru: Пароль:

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Pending
ru: Ожидание

en: Permission denied
ru: Доступ запрещен

en: Persian
ru: Персидский

en: Phone:
ru: Телефон:

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Played
ru: Проиграно

en: Player
ru: Плеер

en: Playlist
ru: Плейлист

en: Playlist Contents:
ru: Содержимое Плейлиста:

en: Playlist crossfade
ru: Сведение в Плейлисте

en: Playlist preview
ru: Предпросмотр плейлиста

en: Playlist saved
ru: Плейлист сохранен

en: Playlist shuffled
ru: Плейлист перемешан

en: Playlists
ru: Плейлисты

en: Playout History
ru: История воспроизведения треков

en: Playout History Templates
ru: Шаблоны истории воспроизведения треков

en: Please enter a time in seconds (eg. 0.5)
ru: Пожалуйста введите время в секундах (например 0.5)

en: Please enter a valid time in seconds. Eg. 0.5
ru: Пожалуйста, укажите допустимое время в секундах. Например: 0.5

en: Please enter and confirm your new password in the fields below.
ru: Пожалуйста, введите и подтвердите новый пароль ниже.

en: Please enter your username and password.
ru: Пожалуйста введите ваш логин и пароль.

en: Please make sure admin user/password is correct on Settings->Streams page.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что логин/пароль admin-а указаны верно в Настройки -> Аудио потоки.

en: Please select a cursor position on timeline.
ru: Переместите курсор по временной шкале.

en: Please select a repeat day
ru: Укажите день повтора

en: Podcast Name:
ru: Название Подкаста:

en: Podcast URL:
ru: Ссылка на Подкаст:

en: Podcast settings saved
ru: Настройки подкаста сохранены

en: Podcasts
ru: Подкасты

en: Polish
ru: Польский

en: Port
ru: Порт

en: Port cannot be empty.
ru: Порт не может быть пустым.

en: Port:
ru: Порт:

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Powered by %s
ru: При поддержке %s

en: Preferences updated.
ru: Настройки сохранены.

en: Preview
ru: Прослушать

en: Preview:
ru: Предпросмотр:

en: Previous
ru: Предыдущая

en: Previous:
ru: Предыдущий:

en: Privacy Settings
ru: Настройки конфиденциальности

en: Private
ru: Частный

en: Problem with Liquidsoap...
ru: Проблема с Liquidsoap ...

en: Processing...
ru: Обработка ...

en: Progam Managers can do the following:
ru: Менеджеры Программ могут следующее:

en: Program Manager
ru: Менеджер

en: Promote my station on %s
ru: Продвигать мою станцию на %s

en: Public
ru: Публичный

en: Public LibreTime API
ru: Разрешить публичный API для LibreTime?

en: Publication Date
ru: Дата публикации

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Publish to:
ru: Опубликовать в:

en: Publish...
ru: Опубликовать...

en: Published on:
ru: Опубликовано в:

en: Published tracks can be removed or updated below.
ru: Опубликованные треки могут быть удалены или обновлены ниже.

en: Publishing
ru: Публикуется

en: Punjabi
ru: Панджаби Эм Си

en: Push metadata to your station on TuneIn?
ru: Добавить мета-данные вашей станции в TuneIn?

en: Quechua
ru: Кечуа

en: RESET
ru: Сброс

en: RSS Feed URL:
ru: Ссылка RSS ленты:

en: RabbitMQ configuration for LibreTime
ru: Конфигурация RabbitMQ для LibreTime

en: Radio Page
ru: Страница Радио

en: Randomly
ru: Случайно

en: Rebroadcast of %s from %s
ru: Ретрансляция %s из %s

en: Rebroadcast of show %s from %s at %s
ru: Ретрансляция Программы %s от %s в %s

en: Rebroadcast?
ru: Ретрансляция?

en: Recent Uploads
ru: Последние загрузки

en: Record & Rebroadcast
ru: Запись и Ретрансляция

en: Record file doesn't exist
ru: Записанный файл не существует

en: Record from Line In?
ru: Запись с линейного входа?

en: Recording From Line In
ru: Запись с линейного входа

en: Recording:
ru: Запись:

en: Register Airtime
ru: Регистрация LibreTime

en: Remind me in 1 week
ru: Напомнить мне через одну неделю

en: Remind me never
ru: Никогда не напоминать

en: Remote URLs that are allowed to access this LibreTime instance in a browser. One URL per line.
ru: Внешние URL адреса, которым разрешен доступ к данному экземпляру LibreTime в браузере. Укажите каждый адрес отдельной строкой.

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove all content from this smart block
ru: Удалить все треки из этого Смарт-блока

en: Remove all content?
ru: Удалить все содержимое?

en: Remove cursor
ru: Удалить курсор

en: Remove selected scheduled items
ru: Удалить выбранные запланированные элементы

en: Remove watched directory
ru: Удалить просматриваемую папку

en: Repeat By:
ru: Повторять:

en: Repeat Days:
ru: Повторить в дни:

en: Repeat Playlist Until Show is Full ?
ru: Повторять Плейлист, пока Программа не заполнится?

en: Repeat Type:
ru: Тип повтора:

en: Repeats?
ru: Повторы?

en: Replay Gain Modifier
ru: Изменить коэфф. усиления

en: Request method not accepted
ru: Метод запроса не принят

en: Required for embeddable schedule widget.
ru: Требуется для встраиваемого виджета-расписания.

en: Rescan watched directory (This is useful if it is network mount and may be out of sync with %s)
ru: Пересканировать наблюдаемую папку (Полезно для сетевой папки, которая может быть не синхронизирована с %s).

en: Reset password
ru: Сбросить пароль

en: Retreiving data from the server...
ru: Получение данных с сервера ...

en: Retrieving data from the server...
ru: Получение данных с сервера ...

en: Rhaeto-Romance
ru: Рэето-романс

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Sa
ru: Сб

en: Samoan
ru: Самоанский

en: Sample Rate (kHz)
ru: Частота дискретизации (кГц)

en: Sample Rate:
ru: Частота дискретизации:

en: Sangro
ru: Сангро

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: Sat
ru: Сб

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Save playlist
ru: Сохранить Плейлист

en: Save podcast
ru: Сохранить Подкаст

en: Save station podcast
ru: Сохранить Подкаст станции

en: Schedule Tracks
ru: Запланировать Треки

en: Schedule a show
ru: Запланировать Программу

en: Schedule shows
ru: - Планировать Программы;

en: Scheduled
ru: Запланирован

en: Scheduled Shows
ru: Запланированные Программы

en: Scheduling:
ru: Запланировано:

en: Scots/Gaelic
ru: Шотландский

en: Search Criteria:
ru: Критерии поиска:

en: Search Users:
ru: Поиск пользователей:

en: Security error.
ru: Ошибка безопасности.

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Country
ru: Выберите страну

en: Select Days:
ru: Выберите дни недели:

en: Select Playlist
ru: Выбрать Плейлист

en: Select Stream:
ru: Выбрать поток:

en: Select a stream:
ru: Выберите поток:

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select criteria
ru: Выбрать критерии

en: Select cursor
ru: Выбрать курсор

en: Select files
ru: Выбрать файлы

en: Select modifier
ru: Выберите модификатор

en: Select none
ru: Снять выделения

en: Select stream:
ru: Выберите поток:

en: Select this page
ru: Выбрать текущую страницу

en: Send support feedback
ru: - Отправлять отзыв поддержке;

en: Sep
ru: Сент

en: September
ru: Сентябрь

en: Serbian
ru: Сербский

en: Serbo-Croatian
ru: Сербский

en: Server
ru: Сервер

en: Server cannot be empty.
ru: Сервер не может быть пустым.

en: Service
ru: Служба

en: Service Type:
ru: Тип сервиса:

en: Sesotho
ru: Сесото

en: Set
ru: Установить

en: Set Cue In
ru: Установить начало звучания

en: Set Cue Out
ru: Установить окончание звучания

en: Set Default
ru: Установить по умолчанию

en: Set Default Template
ru: Установить шаблон по умолчанию

en: Setswana
ru: Сетсвана

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings updated successfully!
ru: Настройки успешно обновлены!

en: Share
ru: Поделиться

en: Shona
ru: Шона

en: Show
ru: Программа

en: Show - Artist - Title
ru: Программа - Исполнитель - Название трека

en: Show / hide columns
ru: Показать/скрыть столбцы

en: Show Empty
ru: Программа пуста

en: Show Listener Stats
ru: Статистика прослушиваний

en: Show Logo:
ru: Логотип Программы:

en: Show Name
ru: Программа

en: Show Source
ru: Источник: Show

en: Show Source Host:
ru: Хост для источника Show:

en: Show Source Mount:
ru: Точка монтирования для источника Show:

en: Show Source Port:
ru: Порт для источника Show:

en: Show Summary
ru: Сводка по программам

en: Show Waveform
ru: Показать волну трека

en: Show _MENU_
ru: Показать _MENU_

en: Show is empty
ru: Пустая Программа

en: Show me what I am sending
ru: Покажите мне, что я отправляю

en: Show was deleted because recorded show does not exist!
ru: Программа была удалена, потому что записанной Программы не существует!

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ru: Показано с 0 по 0 из 0 значений

en: Showing 0 to 0 of 0 tracks
ru: Показано с 0 по 0 из 0 треков

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ru: Показано с _START_ по _END_ из _TOTAL_ значений

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ track types
ru: Показано с _START_ по _END_ из _TOTAL_ типов трека

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ tracks
ru: Показано с _START_ по _END_ из _TOTAL_ треков

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ users
ru: Показано с _START_ по _END_ из _TOTAL_ пользователей

en: Shows can have a max length of 24 hours.
ru: Максимальная продолжительность Программы - 24 часа.

en: Shows longer than their scheduled time will be cut off by a following show.
ru: Программы, превышающие время, запланированное в расписании, будут обрезаны следующей Программой.

en: Shuffle
ru: Перемешать

en: Shuffle playlist
ru: Перемешать Плейлист

en: Shuffle playlist content
ru: Перемешать содержимое Плейлиста

en: Sindhi
ru: Синди

en: Singhalese
ru: Синигальский

en: Siswati
ru: Сисвати

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Славянский

en: Smart Block
ru: Смарт-блок

en: Smart Blocks
ru: Смарт-блоки

en: Smart block generated and criteria saved
ru: Смарт-блок создан и критерии сохранены

en: Smart block saved
ru: Смарт-блок сохранен

en: Smart block shuffled
ru: Смарт-блок перемешан

en: Smartblock and Playlist Generated
ru: Смарт-блок и Плейлист сгенерированы

en: Smartblock and Playlist generated
ru: Смарт-блок и Плейлист созданы

en: Somali
ru: Сомалийский

en: Some stream types require extra configuration. Details about enabling %sAAC+ Support%s or %sOpus Support%s are provided.
ru: Некоторые типы потоков требуют специальных настроек. Подробности об активации %sAAC+ поддержка%s или %sOpus поддержка%s представлены.

en: Something went wrong!
ru: Что-то пошло не так!

en: Something went wrong.
ru: Что-то пошло не так.

en: Sort Tracks:
ru: Сортировка треков:

en: SoundCloud Settings
ru: Настройки SoundCloud

en: Source Streams
ru: Внешние источники

en: Spanish
ru: Испанский

en: Specify custom authentication which will work only for this show.
ru: Укажите пользователя, который будет работать только в этой Программе.

en: Start
ru: Начало

en: Start Time
ru: Время начала

en: Start Time:
ru: Время начала:

en: Start upload
ru: Начать загрузку

en: Static
ru: Статический

en: Static Smart Block
ru: Статический Смарт-блок

en: Static Smart Block Contents:
ru: Содержимое статического Смарт-блока:

en: Station Description
ru: Описание Станции:

en: Station Description:
ru: Описание станции:

en: Station ID:
ru: ID станции:

en: Station Language
ru: Язык радиостанции

en: Station Logo:
ru: Логотип Станции:

en: Station Name
ru: Название Станции:

en: Station Timezone
ru: Часовой пояс станции:

en: Station Web Site:
ru: Сайт станции:

en: Station name - Show name
ru: Название станции - Программа

en: Status
ru: Статус службы

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop Upload
ru: Остановить загрузку

en: Stop recording current show?
ru: Остановить запись текущей Программы?

en: Storage
ru: Хранилище

en: Stream
ru: Поток

en: Stream Compatibility
ru: Совместимость потоков с устройствами

en: Stream Data Collection Status
ru: Состояние потоков для сбора данных:

en: Stream Label:
ru: Мета-данные потока:

en: Stream Setting Updated.
ru: Настройки потока обновлены.

en: Stream Settings
ru: Настройки потока

en: Stream Type:
ru: Тип потока:

en: Stream URL:
ru: URL потока:

en: Stream URL:
ru: URL потока:

en: Streaming Server:
ru: Сервер вещания:

en: Streams
ru: Аудио потоки

en: Style
ru: Стиль

en: Su
ru: Вс

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Successfully imported
ru: Успешно загружено

en: Summary
ru: Краткое описание

en: Sun
ru: Вс

en: Sundanese
ru: Сунданский

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Support Feedback
ru: Отзывы о поддержке

en: Support setting updated.
ru: Настройка поддержки обновлена.

en: Swahili
ru: Суахили

en: Swedish
ru: Шведский

en: Switch Transition Fade (s):
ru: Затухание при переключ. (сек):

en: Table Test
ru: Таблица тестов

en: Tagalog
ru: Тагальский

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tatar
ru: Татарский

en: Tegulu
ru: Телугу

en: Terms and Conditions
ru: Правила и условия использования

en: Text Colour:
ru: Цвет текста:

en: Th
ru: Чт

en: Thai
ru: Тайский

en: That username or email address could not be found.
ru: Такой пользователь или e-mail не найдены.

en: The desired block length will not be reached if %s cannot find enough unique tracks to match your criteria. Enable this option if you wish to allow tracks to be added multiple times to the smart block.
ru: Желаемая длительность блока не будет достигнута, если %s не найдет достаточно уникальных треков, соответствующих вашим критериям. Поставьте галочку, если хотите, чтобы повторяющиеся треки заполнили остальное время до окончания Программы в Смарт-блоке.

en: The following info will be displayed to listeners in their media player:
ru: Следующая информация будет отображаться слушателям в их плеере:

en: The new Airtime is smoother, sleeker, and faster - on even more devices! We're committed to improving the Airtime
                            experience, no matter how you're connected.
ru: Новая версия LibreTime плавнее и быстрее на еще большем количестве устройств! Мы стремимся улучшить впечатления от использования LibreTime не зависимо от того, как подключаетесь вы и ваши слушатели.

en: The requested action is not supported!
ru: Запрашиваемое действие не поддерживается!

en: The requested action is not supported.
ru: Запрашиваемое действие не поддерживается.

en: The schedule you're viewing is out of date!
ru: Расписание, которое вы просматриваете - устарело!

en: The schedule you're viewing is out of date! (instance mismatch)
ru: Расписание, которое вы просматриваете - устарело! (Несоответствие экземпляров)

en: The schedule you're viewing is out of date! (sched mismatch)
ru: Расписание, которое вы просматриваете - устарело! (Несоответствие расписания)

en: The show %s has been previously updated!
ru: Программа %s была обновлена ранее!

en: The show %s is over and cannot be scheduled.
ru: Программа %s окончилась и не может быть добавлена в расписание.

en: The show instance doesn't exist anymore!
ru: Программы больше не существует!

en: The soundcloud id for this file is:
ru: Soundcloud идентификатор для этого файла:

en: The stream is disabled
ru: Поток отключен

en: The value has to be numeric
ru: Значение должно быть числом

en: The value should be an integer
ru: Значение должно быть целым числом

en: The value should be in timestamp format (e.g. 0000-00-00 or 0000-00-00 00:00:00)
ru: Значение должно быть в формате временной метки (например, 0000-00-00 или 00:00:00)

en: The value should be less than %s characters
ru: Значение должно быть менее %s символов

en: The value should be less then 2147483648
ru: Значение должно быть меньше, чем 2147483648

en: The work is in the public domain
ru: Работа находится в свободном доступе

en: The year %s must be within the range of 1753 - 9999
ru: %s год должен быть в пределах 1753 - 9999

en: Then, drag the Radio Player item higher in the list, and click Save. It will now appear as one of the default tabs instead of being buried under 'More':
ru: Затем, перетащите элемент «Радиоплеер» вверх списка и нажмите «Save». Теперь он будет отображаться как одна из вкладок по умолчанию, а не скрываться под «More»

en: There are no shows scheduled during the specified time period.
ru: Нет Программ, запланированных в указанный период времени.

en: There is no source connected to this input.
ru: Нет источника, подключенного к этому входу.

en: There was a problem with the username or email address you entered.
ru: Неправильно ввели логин или e-mail.

en: There was an error while uploading to soundcloud.
ru: Произошла ошибка при загрузке на Soundcloud.

en: This follows the same security pattern for the shows: only users assigned to the show can connect.
ru: Действует та же схема безопасности Программы: только пользователи, назначенные для этой Программы, могут подключиться.

en: This is the admin username and password for Icecast/SHOUTcast to get listener statistics.
ru: Имя пользователя администратора и его пароль от Icecast/Shoutcast сервера, используется для сбора статистики о слушателях.

en: This path is currently not accessible.
ru: Этот путь в настоящий момент недоступен.

en: This show has no scheduled content.
ru: В этой Программе нет запланированного контента.

en: This show is not completely filled with content.
ru: Данная Программа не до конца заполнена контентом.

en: Thu
ru: Чт

en: Thursday
ru: Четверг

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Tigrinya
ru: Тигринья

en: Time must be specified
ru: Укажите время

en: Timezone is set to the station timezone by default. Shows in the calendar will be displayed in your local time defined by the Interface Timezone in your user settings.
ru: Часовой пояс по умолчанию установлен на часовой пояс радиостанции. Программы в календаре будут отображаться по вашему местному времени, заданному в настройках вашего пользователя в интерфейсе часового пояса.

en: Timezone:
ru: Часовой пояс:

en: Tips:
ru: Советы:

en: Title
ru: Название

en: Title:
ru: Название:

en: To add the Radio Tab to your Facebook Page, you must first:<br><br>
                Enable the Public LibreTime API under Settings -> Preferences
ru: Для добавления раздела радио на вашу Страницу в Facebook, вам нужно:<br><br>
                Включить Публичный API для LibreTime в разделе Настройки -> Основные

en: To configure and use the embeddable player you must:<br><br>
                1. Enable at least one MP3, AAC, or OGG stream under Settings -> Streams<br>
                2. Enable the Public LibreTime API under Settings -> Preferences
ru: Чтобы настроить и использовать внешний плеер вам нужно:<br><br>
                1. Активировать как минимум один MP3, AAC, или OGG поток в разделе Настройки -> Аудио потоки<br>
                2. Включить Публичный API для LibreTime в разделе Настройки -> Основные

en: To make the tab more visible on your Facebook page, click 'More', and 'Manage Tabs':
ru: Чтобы сделать вкладку более заметной на вашей странице Facebook, нажмите «More», затем «Manage Tabs»

en: To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your %sFlash plugin%s.
ru: Для проигрывания медиа-файла необходимо обновить браузер до последней версии или обновить %sфлэш-плагин%s.

en: To start broadcasting, cancel the current linked show by clicking on it and selecting 'Cancel Show'.
ru: Для начала вещания завершите текущую связанную Программу, выбрав её и нажав «Завершить Программу».

en: To start broadcasting, click on the current show and select 'Schedule Tracks'
ru: Для начала вещания выберите текущую Программу и выберите «Запланировать Треки»

en: To use the embeddable weekly schedule widget you must:<br><br>
                Enable the Public LibreTime API under Settings -> Preferences
ru: Чтобы настроить и использовать внешний виджет расписания программ вам нужно:<br><br>
                Включить Публичный API для LibreTime в разделе Настройки -> Основные

en: Today
ru: Сегодня

en: Toggle Details
ru: Отобразить Подробнее

en: Tonga
ru: Тонга

en: Track
ru: Трек

en: Track Number
ru: Номер трека

en: Track Types
ru: Типы треков

en: Track preview
ru: Предпросмотр трека

en: Track:
ru: Трек:

en: Tracks
ru: Треки

en: Trim overbooked shows
ru: Обрезать пересекающиеся Программы

en: Try it now
ru: Попробовать сейчас

en: Tsonga
ru: Тсонга

en: Tu
ru: Вт

en: Tue
ru: Вт

en: Tuesday
ru: Вторник

en: TuneIn Settings
ru: Настройки TuneIn

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Twi
ru: Тви

en: Type
ru: Тип

en: Type Name:
ru: Название типа

en: Type the characters you see in the picture below.
ru: Введите символы, которые вы видите на картинке ниже.

en: Type:
ru: Тип:

en: URL should be 512 characters or less
ru: Длина URL должна составлять не более 512 символов

en: URL should be of form "http://domain"
ru: URL должен быть в формате "http://домен"

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Unknown Playlist
ru: Неизвестный Плейлист

en: Unknown type:
ru: Неизвестный тип:

en: Unpublish
ru: Снять с публикации

en: Unrecognized stream type: %s
ru: Нераспознанный тип потока: %s

en: Untitled Playlist
ru: Плейлист без названия

en: Untitled Show
ru: Программа без названия

en: Untitled Smart Block
ru: Смарт-блок без названия

en: Untitled Webstream
ru: Веб-поток без названия

en: Update Required
ru: Требуется обновление

en: Update show
ru: Обновить Программу

en: Update track
ru: Обновить трек

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload Time
ru: Время загрузки

en: Upload URL might be wrong or doesn't exist
ru: URL загрузки указан неверно или не существует

en: Upload audio tracks
ru: Загрузить аудио теки

en: Upload some tracks below to add them to your library!
ru: Загрузите несколько треков ниже, чтобы добавить их в вашу Библиотеку!

en: Uploaded
ru: Загружено

en: Uploaded %d/%d files
ru: Загружено  %d/%d файлов

en: Uploading in progress...
ru: Загружается ...

en: Urdu
ru: Урду

en: Use %s Authentication:
ru: Использовать %s Аутентификацию:

en: Use Custom Authentication:
ru: Использование пользовательской идентификации:

en: Use station default
ru: Время станции по умолчанию

en: Use these settings in your broadcasting software to stream live at any time.
ru: Используйте эти настройки в программном обеспечении для трансляции в любое время с приоритетом над всеми Программами.

en: User Manual
ru: Руководство пользователя

en: User Type
ru: Категория

en: User Type:
ru: Категория:

en: User added successfully!
ru: Пользователь успешно добавлен!

en: User updated successfully!
ru: Пользователь успешно обновлен!

en: Username
ru: Логин

en: Username field cannot be empty.
ru: Поле «Логин» не может быть пустым.

en: Username:
ru: Логин:

en: Users
ru: Пользователи

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: Value cannot be empty
ru: Значение не может быть пустым

en: Value is required and can't be empty
ru: Нельзя оставлять пустым

en: Verify Password:
ru: Пароль еще раз:

en: Vietnamese
ru: Въетнамский

en: View
ru: Посмотреть

en: View Feed
ru: Просмотр Ленты

en: View Recorded File Metadata
ru: Просмотр мета-данных записанного файла

en: View and manage show content
ru: - Видеть и управлять контентом Программы;

en: View listener stats
ru: - Видеть статистику слушателей;

en: View schedule
ru: - Видеть запланированные Программы;

en: View show content
ru: - Видеть содержимое Программы;

en: View system status
ru: - Видеть Статус Системы;

en: View track
ru: Просмотреть трек

en: Viewing
ru: Просмотр

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visibility:
ru: Видимость:

en: Volapuk
ru: Волапукский

en: WARNING: This will restart your stream and may cause a short dropout for your listeners!
ru: ВНИМАНИЕ: Данная операция перезапустит поток и может повлечь за собой отключение слушателей на короткое время!

en: Warning: Shows cannot be re-linked
ru: Внимание: Программы не могут быть пересвязаны

en: Warning: You cannot change this field while the show is currently playing
ru: Внимание: Вы не можете изменить данное поле, пока Программа в эфире

en: Watched Folders:
ru: Просматриваемые папки:

en: Waveform features are available in a browser supporting the Web Audio API
ru: Функционал звуковой волны доступен в браузерах с поддержкой Веб-Аудио API

en: We
ru: Ср

en: We couldn't find the page you were looking for.
ru: Мы не можем найти страницу, которую Вы пытаетесь открыть.

en: We've streamlined the Airtime interface to make navigation easier. With the most important tools
                            just a click away, you'll be on air and hands-free in no time.
ru: Мы упростили интерфейс, чтобы сделать навигацию проще. С самыми важными инструментами вы в один клик будете в эфире без каких-либо дополнительных действий.

en: Web Stream
ru: Веб-поток

en: Web Streams
ru: Веб-потоки

en: Website
ru: Вебсайт

en: Website:
ru: Сайт:

en: Webstream
ru: Веб-поток

en: Webstream name cannot be empty
ru: Имя веб-потока должно быть заполнено

en: Webstream preview
ru: Предпросмотр веб-потока

en: Webstream saved.
ru: Веб-поток сохранен.

en: Webstreams
ru: Веб-потоки

en: Wed
ru: Ср

en: Wednesday
ru: Среда

en: Week
ru: Неделя

en: Week Starts On
ru: Неделя начинается с:

en: Weekly Schedule
ru: Расписание программ

en: Welcome to %s!
ru: Добро пожаловать %s!

en: Welcome to the %s demo! You can log in using the username 'admin' and the password 'admin'.
ru: Добро пожаловать в %s демо! Вы можете авторизоваться, введя логин 'admin' и пароль 'admin'.

en: Welcome to the new Airtime Pro!
ru: Добро пожаловать в новый LibreTime!

en: Welsh
ru: Вэльский

en: What
ru: Что

en: What's New?
ru: Что нового?

en: When
ru: Когда

en: Who
ru: Кто

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Wolof
ru: Волоф

en: Wrong username or password provided. Please try again.
ru: Неверный логин или пароль. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Xhosa
ru: Хоса

en: Year
ru: Год

en: Year:
ru: Год:

en: Yes (Flash)
ru: Да (Flash)

en: Yes, help Airtime
ru: Да, помочь LibreTime

en: Yiddish
ru: Иудейский

en: Yoruba
ru: Юрубский

en: You are currently uploading files. %sGoing to another screen will cancel the upload process. %sAre you sure you want to leave the page?
ru: Вы загружаете файлы. %sПереход на другой экран отменит процесс загрузки. %sВы уверены, что хотите покинуть страницу?

en: You are not allowed to access this resource.
ru: Вы не имеете доступа к этому ресурсу.

en: You are not allowed to access this resource.
ru: Вы не имеете доступа к этому ресурсу.

en: You are not allowed to schedule show %s.
ru: Вы не допущены к планированию Программы %s.

en: You are not watching any media folders.
ru: Не выставлена просматриваемая папка с треками.

en: You are running the latest version
ru: Вы используете последнюю версию

en: You are viewing an older version of %s
ru: Вы просматриваете старые версии %s

en: You can change these later in your preferences and user settings.
ru: Это можно настроить позже в настройках пользователя.

en: You can only add tracks to smart block.
ru: Вы можете добавить треки только в Смарт-блок.

en: You can only add tracks to smart blocks.
ru: Вы можете добавить только треки в Смарт-блоки.

en: You can only add tracks, smart blocks, and webstreams to playlists.
ru: Вы можете добавить только треки, Смарт-блоки и веб-потоки в Плейлисты.

en: You can publish your uploaded content from the 'Tracks' view.
ru: Вы можете опубликовать ваш загруженный контент из панели «Треки».

en: You cannot add files to recording shows.
ru: Вы не можете добавлять файлы в записываемую Программу.

en: You cannot add tracks to dynamic blocks.
ru: Вы не можете добавить треки в динамические блоки.

en: You do not have permission to access this page!
ru: У Вас нет прав для просмотра данной страницы!

en: You do not have permission to access this resource.
ru: У вас нет доступа к данному ресурсу.

en: You do not have permission to edit this track.
ru: У вас нет прав на изменение этого трека.

en: You don't have permission to delete selected %s(s).
ru: У вас нет разрешения на удаление выбранных %s(s).

en: You don't have permission to delete selected items.
ru: У вас нет разрешения на удаление выбранных объектов.

en: You don't have permission to disconnect source.
ru: У вас нет прав отсоединить источник.

en: You don't have permission to switch source.
ru: У вас нет прав для переключения источника.

en: You don't have permission to view the library.
ru: У вас нет разрешений для просмотра Библиотеки

en: You have a pre-release version of LibreTime intalled.
ru: У вас установлена предварительная версия LibreTime.

en: You have already published this track to all available sources!
ru: Вы уже опубликовали этот трек во всех возможных источниках!

en: You have to agree to privacy policy.
ru: Вы должны согласиться с политикой конфиденциальности.

en: You haven't added any playlists
ru: Вы не добавили ни одного Плейлиста

en: You haven't added any smart blocks
ru: Вы не добавили ни одного Смарт-блока

en: You haven't added any tracks
ru: Вы не добавили ни одного трека

en: You haven't added any webstreams
ru: Вы не добавили ни одного веб-потока

en: You haven't published any episodes!
ru: У вас нет опубликованных эпизодов!

en: You haven't published this track to any sources!
ru: Вы еще нигде не публиковали данный трек!

en: You must select Criteria and Modifier
ru: Вы должны выбрать Критерии и Модификаторы

en: Your browser does not support playing this file type:
ru: Ваш браузер не поддерживает воспроизведения данного типа файлов:

en: Your favorite features are now even easier to use - and we've even
                        added a few new ones! Check out the video above or read on to find out more.
ru: Ваши любимые возможности теперь еще проще использовать, и мы даже добавили несколько новых! Просмотрите видео или читайте дальше, чтобы узнать больше.

en: Your trial expires in
ru: Ваш ознакомительный период истекает через

en: Zulu
ru: Зулу

en: and
ru: и

en: contains
ru: содержит

en: dB
ru: дБ

en: day of the month
ru: день месяца

en: day of the week
ru: день недели

en: days
ru: дней

en: does not contain
ru: не содержит

en: ends with
ru: заканчивается

en: every 2 weeks
ru: каждые 2 недели

en: every 3 weeks
ru: каждые 3 недели

en: every 4 weeks
ru: каждые 4 недели

en: file meets the criteria
ru: файл соответствует критериям

en: files meet the criteria
ru: файлы соответствуют критериям

en: hh:mm:ss.t
ru: чч:мм:сс.t

en: hours
ru: часов

en: iTunes Fields
ru: Данные iTunes

en: in use
ru: используется

en: is
ru: является

en: is greater than
ru: больше, чем

en: is in the range
ru: в диапазоне

en: is less than
ru: меньше, чем

en: is not
ru: не является

en: items
ru: элементы

en: kHz
ru: кГц

en: kbps
ru: кбит/с

en: livestream
ru: живой аудио поток

en: max volume
ru: максимальная громкость

en: minutes
ru: минут

en: monthly
ru: ежемесячно

en: mute
ru: выкл. звук

en: next
ru: следующий

en: or
ru: или

en: path should be specified
ru: необходимо указать путь

en: pause
ru: пауза

en: play
ru: играть

en: please put in a time '00:00:00 (.0)'
ru: пожалуйста, установите время '00:00:00.0'

en: previous
ru: предыдущая

en: show does not exist
ru: Программы не существует

en: starts with
ru: начинается с

en: stop
ru: стоп

en: time remaining in show
ru: оставшееся время программы

en: unmute
ru: включить звук

en: weekly
ru: еженедельно

en: yyyy-mm-dd
ru: гггг-мм-дд
