Airtime - en to ru_RU translation catalogue (763 entries)

en:  to
ru_RU:  к

en: %s contains nested watched directory: %s
ru_RU: %s содержит вложенную просматриваемую папку: %s

en: %s doesn't exist in the watched list.
ru_RU: %s не существует в просматриваемом списке

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list
ru_RU: %s уже установлена в качестве текущей папки хранения или в списке просматриваемых папок

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list.
ru_RU: %s уже установлен в качестве текущей папки хранения или в списке просматриваемых папок.

en: %s is already watched.
ru_RU: %s уже просматривают.

en: %s is nested within existing watched directory: %s
ru_RU: %s вложено в существующую просматриваемую папку: %s

en: %s is not a valid directory.
ru_RU: %s не является допустимой папкой.

en: %s not found
ru_RU: %s не найден

en: %s's Settings
ru_RU: %s's Настройки

en: %s-%s-%s is not a valid date
ru_RU: %s - %s - %s не является допустимой датой

en: %s:%s:%s is not a valid time
ru_RU: %s : %s : %s не является допустимым временем

en: %sAirtime%s %s, the open radio software for scheduling and remote station management. %s
ru_RU: %sAirtime%s %s, открытое программное обеспечение для радио для планирования и удаленного управления станцией.%s

en: %sSourcefabric%s o.p.s. Airtime is distributed under the %sGNU GPL v.3%s
ru_RU: %sSourcefabric%s o.p.s. Airtime распространяется в соответствии с %sGNU GPL v.3%s

en: '%value%' does not fit the date format '%format%'
ru_RU: '%значение%' не соответствует формату даты '%формат%'

en: '%value%' does not fit the time format 'HH:mm'
ru_RU: '%значение%' не соответствует формату времени 'ЧЧ:мм'

en: '%value%' is less than %min% characters long
ru_RU: '%значение%' имеет менее %min% символов

en: '%value%' is more than %max% characters long
ru_RU: '%значение%' имеет более %max% символов

en: '%value%' is no valid email address in the basic format local-part@hostname
ru_RU: '% значение%' не является действительным адресом электронной почты в формате local-part@hostname

en: '%value%' is not between '%min%' and '%max%', inclusively
ru_RU: '%значение%' не входит в промежуток '%min%' и '%maxс% включительно

en: 'Length' should be in '00:00:00' format
ru_RU: "Длина" должна быть в формате '00:00:00'

en: (In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled).
ru_RU: (В целях продвижения вашей станции, опция 'Отправить отзывы о поддержке' должна быть включена).

en: (Required)
ru_RU: (Обязательно)

en: (Your radio station website)
ru_RU: (Веб-сайт вашей радиостанции)

en: (for verification purposes only, will not be published)
ru_RU: (Только для проверки, не будет опубликовано)

en: (hh:mm:ss.t)
ru_RU: (чч: мм: сс)

en: (ss.t)
ru_RU: (сс)

en: 1 - Mono
ru_RU: 1 - Моно

en: 10m
ru_RU: 10мин

en: 15m
ru_RU: 15мин

en: 1m
ru_RU: 1мин

en: 2 - Stereo
ru_RU: 2 - Стерео

en: 30m
ru_RU: 30мин

en: 500 is the max item limit value you can set
ru_RU: 500 является максимально допустимым значением элемента

en: 5m
ru_RU: 5мин

en: 60m
ru_RU: 60мин

en: A dynamic smart block will only save the criteria. The block content will get generated upon adding it to a show. You will not be able to view and edit the content in the Library.
ru_RU: Динамический умный блок сохранит только критерии. Содержания блока будете сгенерировано после добавления его в программу. Вы не сможете просматривать и редактировать содержимое в библиотеке.

en: A selected File does not exist!
ru_RU: Выбранный файл не существует!

en: A static smart block will save the criteria and generate the block content immediately. This allows you to edit and view it in the Library before adding it to a show.
ru_RU: Статический умный блок сохранит критерии и немедленно создаст контент блока. Это позволяет редактировать и просматривать его в библиотеке, прежде чем добавить его в программу.

en: About
ru_RU: О программе

en: Access playout history
ru_RU: Доступ к истории плейлиста

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Add / Remove Content
ru_RU: Добавить / удалить содержимое

en: Add Files
ru_RU: Добавить файлы

en: Add Media
ru_RU: Добавить медиа-файлы

en: Add New Field
ru_RU: Добавить поле

en: Add files
ru_RU: Добавить файлы

en: Add media to the show by going to your show in the Schedule calendar, left-clicking on it and selecting 'Add / Remove Content'
ru_RU: Добавить медиа-файлы программы в Календаре, кликнув левой кнопкой и выбрав "Добавить/Удалить контент" в выпадающем меню

en: Add more elements
ru_RU: Добавить еще элементы

en: Add this show
ru_RU: Добавить эту программу

en: Add to Playlist
ru_RU: Добавить в плейлист

en: Add to Smart Block
ru_RU: Добавить в умный блок

en: Add to current playlist
ru_RU: Добавить в текущий плейлист

en: Add to current smart block
ru_RU: Добавить в текущем умный блок

en: Add to selected show
ru_RU: Добавить в избранную программу

en: Adding %s Items
ru_RU: Добавление %s элементов

en: Adding 1 Item
ru_RU: Добавление 1 элемента

en: Additional Options
ru_RU: Дополнительные параметры

en: Admin
ru_RU: Администратор

en: Advanced Search Options
ru_RU: Дополнительные параметры поиска

en: Airtime Copyright &copy;Sourcefabric o.p.s. All rights reserved.%sMaintained and distributed under GNU GPL v.3 by %sSourcefabric o.p.s%s
ru_RU: Авторское право Airtime &copy;Sourcefabric o.p.s. Все права защищены. %sПоддерживается и распространяется под лицензией GNU GPL v.3 от %sSourcefabric o.p.s.%s

en: Airtime Password Reset
ru_RU: Сброс пароля Airtime

en: Airtime Version
ru_RU: Версия Airtime

en: Airtime is unsure about the status of this file. This can happen when the file is on a remote drive that is unaccessible or the file is in a directory that isn't 'watched' anymore.
ru_RU: Airtime не уверен в статусе этого файла. Это возможно, если файл находится на удаленном недоступном диске или в папке, которая более не "просматривается".

en: Album
ru_RU: Альбом

en: Album:
ru_RU: Альбом:

en: All
ru_RU: Все

en: All My Shows:
ru_RU: Все мои программы:

en: All rights are reserved
ru_RU: Все права защищены

en: Allow Remote Websites To Access "Schedule" Info?%s (Enable this to make front-end widgets work.)
ru_RU: Разрешить удаленным вебсайтам доступ к "Расписание " информация? %s (Активировать для работы виджетов интерфейса).

en: Allow Repeat Tracks:
ru_RU: Разрешить повтор треков:

en: An email has been sent
ru_RU: Сообщение было отправлено

en: Application error
ru_RU: Ошибка приложения

en: Apr
ru_RU: апр

en: April
ru_RU: апреля

en: Are you sure you want to change the storage folder?
    This will remove the files from your Airtime library!
ru_RU: Вы уверены, что хотите изменить папку хранения? 
     Файлы из вашей библиотеки будут удалены!

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить выделенное?

en: Are you sure you want to delete the selected item?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить выбранный элемент?

en: Are you sure you want to remove the watched folder?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить просмотренную папку?

en: Artist - Title
ru_RU: Исполнитель - Название

en: Audio Player
ru_RU: Аудио-плейер

en: Audio Track
ru_RU: Аудио-дорожка

en: Aug
ru_RU: авг

en: August
ru_RU: августа

en: Auto Switch Off
ru_RU: Автоматическое выключение

en: Auto Switch On
ru_RU: Автоматическое включение

en: Automatically Mark Files "Downloadable" on SoundCloud
ru_RU: Автоматически отмечать файлы "Загружаемые" на SoundCloud

en: Automatically Upload Recorded Shows
ru_RU: Автоматически загружать записанные программы

en: Back to login screen
ru_RU: Вернуться на страницу входа

en: Background Colour:
ru_RU: Цвет фона:

en: Bad request. 'mode' parameter is invalid
ru_RU: Неверный запрос. параметр 'режим' является недопустимым

en: Bad request. no 'mode' parameter passed.
ru_RU: Неверный запрос. параметр 'режим' не прошел.

en: Begin by adding your files to the library using the 'Add Media' menu button. You can drag and drop your files to this window too.
ru_RU: Начните с добавления файлов в библиотеку с помощью кнопки "Добавить медиа-файлы". Вы также можете перетащить файлы в это окно.

en: Bit Rate
ru_RU: Скорость передачи данных

en: Bit Rate (Kbps)
ru_RU: Битовая скорость (Kbps)

en: Bit Rate:
ru_RU: Битовая скорость:

en: By checking this box, I agree to Sourcefabric's %sprivacy policy%s.
ru_RU: Установив этот флажок, я соглашаюсь с %sполитикой конфиденциальности%s Sourcefabric.

en: CPU
ru_RU: ЦП

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: Can not connect to the streaming server
ru_RU: Не удается подключиться к потоковому серверу

en: Can't drag and drop repeating shows
ru_RU: Невозможно перетащить повторяющиеся программы

en: Can't move a past show
ru_RU: Невозможно переместить прошлую программу

en: Can't move a recorded show less than 1 hour before its rebroadcasts.
ru_RU: Невозможно переместить записанную программу менее, чем за 1 час до ее ретрансляции.

en: Can't move show into past
ru_RU: Невозможно переместить программу в прошедший период

en: Can't set cue in to be larger than cue out.
ru_RU: Время начала звучания не может быть больше времени окончания.

en: Can't set cue out to be greater than file length.
ru_RU: Время окончания звучания не может превышать длину трека.

en: Can't set cue out to be smaller than cue in.
ru_RU: Время окончания звучания не может быть меньше времени начала.

en: Cancel
ru_RU: Отменить

en: Cancel Current Show
ru_RU: Отмена текущей программы

en: Cancel Current Show?
ru_RU: Отменить текущую программу?

en: Cancel current show
ru_RU: Отмена текущей программы

en: Cannot create show in the past
ru_RU: Невозможно создать программу в прошедшем периоде

en: Cannot have duration 00h 00m
ru_RU: Не может иметь длительность 00ч 00м

en: Cannot have duration < 0m
ru_RU: Не может иметь длительность <0м

en: Cannot have duration greater than 24h
ru_RU: Не может иметь длительность более 24 часов

en: Cannot modify start date/time of the show that is already started
ru_RU: Невозможно изменить дату/время начала программы, которая уже началась

en: Cannot schedule outside a show.
ru_RU: Нельзя планировать вне рамок программы.

en: Cannot schedule overlapping shows
ru_RU: Невозможно поставить в расписание пересекающиеся программы

en: Cannot schedule overlapping shows.
    Note: Resizing a repeating show affects all of its repeats.
ru_RU: Нельзя планировать пересекающиеся программы.
    Примечание: изменение размера повторяющейся программы влияет на все ее повторы.

en: Channels:
ru_RU: Каналы:

en: Check this box to automatically switch off Master/Show source upon source disconnection.
ru_RU: Выберите эту опцию для автоматического выключения источника Master / Show после отключения источника.

en: Check this box to automatically switch on Master/Show source upon source connection.
ru_RU: Выберите эту опцию для автоматического включения источника Master / Show после соединения с источником.

en: Check this option to enable metadata for OGG streams (stream metadata is the track title, artist, and show name that is displayed in an audio player). VLC and mplayer have a serious bug when playing an OGG/VORBIS stream that has metadata information enabled: they will disconnect from the stream after every song. If you are using an OGG stream and your listeners do not require support for these audio players, then feel free to enable this option.
ru_RU: Отметьте эту опцию для активации метаданных OGG потока (метаданные потока это название композиции, имя исполнителя и название шоу, которое отображается в аудио-плейере). В VLC и mplayer   наблюдается серьезная ошибка при воспроизведении потоков OGG/VORBIS, в которых метаданные включены: они будут отключаться от потока после каждой песни. Если вы используете поток OGG и ваши слушатели не требуют поддержки этих аудиоплееров, то не стесняйтесь включить эту опцию.

en: Choose Days:
ru_RU: Выберите дни:

en: Choose Folder to Watch
ru_RU: Выберите папку для просмотра

en: Choose Show Instance
ru_RU: Выберите Show

en: Choose Storage Folder
ru_RU: выберите папку для хранения

en: Choose folder
ru_RU: Выбрать

en: City:
ru_RU: Город

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Click the box below to advertise your station on %sSourcefabric.org%s. In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled. This data will be collected in addition to the support feedback.
ru_RU: Щелкните поле ниже, чтобы рекламировать свою станцию на %s Sourcefabric.org %s . В целях содействия вашей станции, опция 'Отправить отзыв о поддержке »должна быть включена. Эти данные будут собираться в дополнение к отзывам о поддержке.

en: Click the box below to promote your station on %sSourcefabric.org%s.
ru_RU: Щелкните поле ниже, чтобы рекламировать вашу станцию на %s Sourcefabric.org %s .

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Composer
ru_RU: Композитор

en: Composer:
ru_RU: Композитор:

en: Conductor
ru_RU: Исполнитель

en: Conductor:
ru_RU: Исполнитель:

en: Configure Mail Server
ru_RU: Настройка почтового сервера

en: Confirm new password
ru_RU: Подтвердить новый пароль

en: Connected to the streaming server
ru_RU: Подключено к потоковому серверу

en: Connection URL:
ru_RU: URL подключенія:

en: Contents of Show
ru_RU: Содержание программы

en: Copy of %s
ru_RU: Копия %s

en: Copyright
ru_RU: Авторское право

en: Copyright:
ru_RU: Авторское право:

en: Could not delete some scheduled files.
ru_RU: Не удается удалить некоторые запланированные файлы.

en: Could not parse M3U playlist
ru_RU: Не удалось анализировать M3U плейлист

en: Could not parse PLS playlist
ru_RU: Не удалось анализировать PLS плейлист

en: Could not parse XSPF playlist
ru_RU: Не удалось анализировать XSPF плейлист

en: Country:
ru_RU: Страна:

en: Create Entry
ru_RU: Создать

en: Create a show by going to 'Calendar' in the menu bar, and then clicking the '+ Show' icon. This can be either a one-time or repeating show. Only admins and program managers can add shows.
ru_RU: Создайте программу в разделе 'Календарь' и кликните "+ Show '. Это может быть разовая или повторяющаяся программа. Только администраторы и менеджеры могут добавить программу.

en: Creating File Summary Template
ru_RU: Создание шаблона по файлам

en: Creating Log Sheet Template
ru_RU: Создание шаблона лога

en: Creative Commons Attribution
ru_RU: Лицензия Creative Commons Attribution

en: Creative Commons Attribution No Derivative Works
ru_RU: Creative Commons Attribution без производных продуктов

en: Creative Commons Attribution Noncommercial
ru_RU: Некоммерческая Creative Commons Attribution

en: Creative Commons Attribution Noncommercial Non Derivate Works
ru_RU: Creative Commons Attribution Non Некоммерческое производных работ

en: Creative Commons Attribution Noncommercial Share Alike
ru_RU: Creative Commons Attribution некоммерческая в равных долях

en: Creative Commons Attribution Share Alike
ru_RU: Creative Commons Attribution в равных долях

en: Creator
ru_RU: Создатель

en: Creator:
ru_RU: Создатель:

en: Cue In
ru_RU: Начало звучания

en: Cue In:
ru_RU: Начало звучания:

en: Cue Out
ru_RU: Окончание звучания

en: Cue Out:
ru_RU: Окончание звучания:

en: Cue in and cue out are null.
ru_RU: Время начала и окончания звучания трека не заполнены.

en: Current
ru_RU: Текущий

en: Current Import Folder:
ru_RU: Текущая папка импорта:

en: Current Show:
ru_RU: Текущая программа:

en: Cursor
ru_RU: Курсор

en: Custom Password
ru_RU: Пользовательский пароль

en: Custom Username
ru_RU: Пользовательские имя пользователя

en: DJ
ru_RU: Диджей

en: DJs:
ru_RU: Диджеи:

en: Date End:
ru_RU: Дата окончания:

en: Date Start:
ru_RU: Дата начала:

en: Date/Time End:
ru_RU: Дата / время окончания:

en: Date/Time Start:
ru_RU: Дата /время начала:

en: Day must be specified
ru_RU: День должен быть указан

en: Dec
ru_RU: дек

en: December
ru_RU: декабря

en: Default Genre:
ru_RU: Жанр по умолчанию:

en: Default Length:
ru_RU: Длина по умолчанию:

en: Default License:
ru_RU: Лицензия по умолчанию:

en: Default Track Type:
ru_RU: Тип трека по умолчанию:

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete This Instance
ru_RU: Удалить этот выпуск

en: Delete This Instance and All Following
ru_RU: Удалить этот выпуск и все последующие

en: Delete selected item(s)?
ru_RU: Удалить выбранный элемент(ы)?

en: Demo
ru_RU: Демо

en: Description
ru_RU: Описание

en: Description:
ru_RU: Описание:

en: Deselect all
ru_RU: Отменить все выделения

en: Deselect this page
ru_RU: Отменить выбор страницы

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Disk
ru_RU: Диск

en: Disk Space
ru_RU: Дисковое пространство

en: Done
ru_RU: Сделано

en: Download
ru_RU: Загрузить

en: Drag files here.
ru_RU: Перетащите сюда файлы.

en: Duplicate Playlist
ru_RU: Дублировать плейлист

en: Duration
ru_RU: Продолжительность

en: Duration:
ru_RU: Длительность:

en: Dynamic
ru_RU: Динамический

en: Dynamic Smart Block
ru_RU: Динамический умный блок

en: Dynamic Smart Block Criteria:
ru_RU: Критерии динамического умного блока:

en: Dynamic block is not previewable
ru_RU: Динамический блок не подлежит предпросмотру

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Edit Metadata
ru_RU: Редактировать метаданные

en: Edit Show
ru_RU: Редактировать программу

en: Edit This Instance
ru_RU: Редактировать

en: Email / Mail Server Settings
ru_RU: Настройки Email / почтового сервера

en: Email Address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: Email could not be sent. Check your mail server settings and ensure it has been configured properly.
ru_RU: E-mail не может быть отправлен. Проверьте настройки почтового сервера и убедитесь, что он был настроен должным образом.

en: Email sent
ru_RU: E-mail отправлен

en: Empty playlist
ru_RU: Очистить плейлист

en: Empty playlist content
ru_RU: Очистить плейлист

en: Empty smart block
ru_RU: Очистить умный блок

en: Empty smart block content
ru_RU: Очистить умный блок

en: Enable SoundCloud Upload
ru_RU: Включить загрузку SoundCloud

en: Enable System Emails (Password Reset)
ru_RU: Включение системы электронной почты (смена пароля)

en: Enabled
ru_RU: Активировано

en: Enabled:
ru_RU: Активировано:

en: Encoded By
ru_RU: Закодировано в

en: End
ru_RU: Конец

en: End Time
ru_RU: Время окончания

en: End date must be after start date
ru_RU: Дата окончания должна быть после даты начала

en: End date/time cannot be in the past
ru_RU: Дата/время окончания не могут быть прошедшими

en: Error code:
ru_RU: Код ошибки:

en: Error msg:
ru_RU: Сообщение об ошибке:

en: Error: File too large:
ru_RU: Ошибка: Файл слишком большой:

en: Expand Dynamic Block
ru_RU: Развернуть динамический блок

en: Expand Static Block
ru_RU: Развернуть статический блок

en: Fade Editor
ru_RU: Редактор затухания

en: Fade In
ru_RU: Усиление

en: Fade Out
ru_RU: Затухание

en: Fade in:
ru_RU: Усиление:

en: Fade out:
ru_RU: Затухание:

en: Failed to create 'organize' directory.
ru_RU: Не удалось создать папку organize.

en: Feb
ru_RU: фев

en: February
ru_RU: февраля

en: File does not exist in Airtime
ru_RU: Файл не существует в Airtime

en: File does not exist in Airtime.
ru_RU: Файл не существует в Airtime.

en: File doesn't exist in Airtime.
ru_RU: Файл не существует в Airtime.

en: File extension error.
ru_RU: Неверное расширение файла.

en: File import in progress...
ru_RU: Импорт файлов в процессе ...

en: File size error.
ru_RU: Невереный размер файла.

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Filter By Show:
ru_RU: Фильтр по программе:

en: Filter History
ru_RU: Фильтровать историю

en: Find
ru_RU: Найти

en: Find Shows
ru_RU: Найти программы

en: First Name
ru_RU: Имя

en: Firstname:
ru_RU: Имя

en: For more detailed help, read the %suser manual%s.
ru_RU: Для более подробной справки читать %sруководство пользователя%s .

en: For more details, please read the %sAirtime Manual%s
ru_RU: Для более подробной информации, пожалуйста, прочитайте %sРуководство Airtime %s

en: Fr
ru_RU: Пт

en: Fri
ru_RU: Пт

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: From {from} to {to}
ru_RU: С {с} до {до}

en: Generate
ru_RU: Создать

en: Generate playlist content and save criteria
ru_RU: Создать содержание плейлиста и сохранить критерии

en: Generic error.
ru_RU: Общая ошибка.

en: Genre
ru_RU: Жанр

en: Genre:
ru_RU: Жанр:

en: Get new password
ru_RU: Получить новый пароль

en: Getting Started
ru_RU: С чего начать

en: Getting information from the server...
ru_RU: Получение информации с сервера ...

en: Given email not found.
ru_RU: Данный email не найден.

en: Global Settings
ru_RU: Общие настройки

en: Guest
ru_RU: Гость

en: HTTP Error.
ru_RU: Ошибка HTTP.

en: Hardware Audio Output
ru_RU: Средства аудиовыхода

en: Help
ru_RU: Справка

en: Help Airtime improve by letting Sourcefabric know how you are using it. This information will be collected regularly in order to enhance your user experience.%sClick the 'Send support feedback' box and we'll make sure the features you use are constantly improving.
ru_RU: Помогите улучшить Airtime, рассказав нам, как вы работаете с ним. Мы будем собирать эту информацию регулярно. %sНажмите "Послать отзывы" и мы позаботимся о том, чтобы те опции, которые вы используете, постоянно совершенствовались.

en: Help Airtime improve by letting us know how you are using it. This info will be collected regularly in order to enhance your user experience.%sClick 'Yes, help Airtime' and we'll make sure the features you use are constantly improving.
ru_RU: Помогите улучшить Airtime, рассказав нам, как вы работаете с ним. Мы будем собирать эту информацию регулярно. %s Нажмите кнопку "Да, помочь Airtime" и мы позаботимся о том, чтобы те опции, которые вы используете, постоянно совершенствовались.

en: Here's how you can get started using Airtime to automate your broadcasts:
ru_RU: Вот как вы можете начать использовать Airtime для автоматизации вещания:

en: Hi %s, 
    
    Click this link to reset your password:
ru_RU: Привет %s, 
    
     Нажмите ссылку для сброса пароля:

en: History
ru_RU: История

en: History Templates
ru_RU: Шаблоны истории

en: Hour
ru_RU: Часов

en: IO error.
ru_RU: Ошибка записи/чтения.

en: ISRC Number:
ru_RU: ISRC номер:

en: Icecast Vorbis Metadata
ru_RU: Метаданные Icecast Vorbis

en: If Airtime is behind a router or firewall, you may need to configure port forwarding and this field information will be incorrect. In this case you will need to manually update this field so it shows the correct host/port/mount that your DJ's need to connect to. The allowed range is between 1024 and 49151.
ru_RU: Если Airtime находится за маршрутизатором или брандмауэром, вам может потребоваться настроить переадресацию портов, и информация в этом поле будет неверной. В этом случае вам нужно будет вручную обновлять это поле так, чтобы оно показывало верный хост / порт / сборку, к которым должен подключиться ваш диджей. Допустимый диапазон: от 1024 до 49151.

en: If you change the username or password values for an enabled stream the playout engine will be rebooted and your listeners will hear silence for 5-10 seconds. Changing the following fields will NOT cause a reboot: Stream Label (Global Settings), and Switch Transition Fade(s), Master Username, and Master Password (Input Stream Settings). If Airtime is recording, and if the change causes a playout engine restart, the recording will be interrupted.
ru_RU: Если вы измените имя пользователя или пароль для активного потока, механизм воспроизведения будет перезагружен, а в эфире в течение 5-10 секунд будет звучать тишина. Изменение следующих полей НЕ вызовет перезагрузки: Метка потока (Общие настройки), Переключение переходов затухания, Пользовательское имя Master, Пароль Master (Настройки входящих потоков). Если Airtime ведет запись, и если изменения вызовут перезапуск механизма воспроизведения, запись будет остановлена.

en: If your Icecast server expects a username of 'source', this field can be left blank.
ru_RU: Если ваш сервер Icecast ожидает имя пользователя "источника", это поле можно оставить пустым.

en: If your live streaming client does not ask for a username, this field should be 'source'.
ru_RU: Если ваш клиент потокового режима не запросит имя пользователя, то это поле должно быть 'источником'.

en: Image must be one of jpg, jpeg, png, or gif
ru_RU: Изображение должно быть в любом из следующих форматов: jpg, jpeg, png или gif

en: Import Folder:
ru_RU: Импорт папки:

en: Import media files
ru_RU: Импорт медиа-файлов

en: Init error.
ru_RU: Ошибка инициализации.

en: Input Stream Settings
ru_RU: Настройки входного потока

en: Input must be a number
ru_RU: Вход должен быть числом

en: Input must be a positive number
ru_RU: Вход должен быть положительным числом

en: Input must be in the format: hh:mm:ss.t
ru_RU: Вход должен быть в формате: чч: мм: сс

en: Input must be in the format: yyyy-mm-dd
ru_RU: Вход должен быть в формате: гггг-мм-дд

en: Interface Timezone:
ru_RU: Временная зона (броузер)

en: Invalid character entered
ru_RU: Неверно введенный символ

en: Invalid form values.
ru_RU: Недопустимые значения формы.

en: Invalid webstream - This appears to be a file download.
ru_RU: Неверный вебпоток - это загрузка файла.

en: Isrc Number:
ru_RU: ISRC номер:

en: Jan
ru_RU: янв

en: January
ru_RU: января

en: Jul
ru_RU: июл

en: July
ru_RU: июля

en: Jump to the current playing track
ru_RU: Перейти к текущей проигрываемой дорожке

en: Jun
ru_RU: июн

en: June
ru_RU: июня

en: Label
ru_RU: Ярлык

en: Label:
ru_RU: Метка:

en: Language
ru_RU: Язык

en: Language:
ru_RU: Язык:

en: Last Modified
ru_RU: Последние изменения

en: Last Name
ru_RU: Фамилия

en: Last Played
ru_RU: Последнее проигрывание

en: Lastname:
ru_RU: Фамилия

en: Length
ru_RU: Длина

en: Length needs to be greater than 0 minutes
ru_RU: Длина должна быть более 0 минут

en: Length should be of form "00h 00m"
ru_RU: Длину указать в формате "00ч 00мин "

en: Length:
ru_RU: Длина:

en: Library
ru_RU: Библиотека

en: Limit cannot be empty or smaller than 0
ru_RU: Ограничение не может быть пустым или менее 0

en: Limit cannot be more than 24 hrs
ru_RU: Ограничение не может быть более 24 часов

en: Limit to
ru_RU: Ограничить до

en: Limit to
ru_RU: Ограничение до

en: Limit to:
ru_RU: Ограничить до:

en: Link:
ru_RU: Ссылка:

en: Listen
ru_RU: Слушать

en: Listener Count Over Time
ru_RU: Слушатель граф с течением времени

en: Listener Count on %s: %s
ru_RU: Слушатель считает на %s : %s

en: Listener Stats
ru_RU: Статистика слушателей

en: Live
ru_RU: Прямой эфир

en: Live Stream
ru_RU: Потоковый режим

en: Live Stream Input
ru_RU: Потоковый ввод

en: Live stream
ru_RU: Потоковый режим

en: Loading...
ru_RU: Загрузка...

en: Log Sheet Templates
ru_RU: Шаблоны лога

en: Login
ru_RU: Войти

en: Login name is not unique.
ru_RU: Имя пользователя не является уникальным.

en: Logout
ru_RU: Выход

en: Look in
ru_RU: Заглянуть

en: Looks like the page you were looking for doesn't exist!
ru_RU: Похоже, что страница, которую вы ищете, не существует!

en: Loop
ru_RU: Цикл

en: Mail Server
ru_RU: Почтовый сервер

en: Manage Media Folders
ru_RU: Управление папками медиа-файлов

en: Manage Users
ru_RU: Управление пользователями

en: Mar
ru_RU: март

en: March
ru_RU: марта

en: Master Password
ru_RU: Пароль Master

en: Master Source
ru_RU: Источник Master

en: Master Source Connection URL
ru_RU: URL подключения к источнику Master

en: Master Source Connection URL:
ru_RU: URL подключения к Master:

en: Master Source Mount Point
ru_RU: Точка монтирования источника Master

en: Master Source Port
ru_RU: Порт источника Master

en: Master Stream
ru_RU: Поток Master

en: Master Username
ru_RU: Имя пользователя Master

en: May
ru_RU: мая

en: Media Folders
ru_RU: Папки медиа-файлов

en: Memory
ru_RU: Память

en: Minute
ru_RU: Минут

en: Mo
ru_RU: Пн

en: Mobile Phone:
ru_RU: Тел:

en: Mon
ru_RU: Пн

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Mood
ru_RU: Настроение

en: Mood:
ru_RU: Настроение:

en: Mount Point
ru_RU: Точка монтирования

en: Mount cannot be empty with Icecast server.
ru_RU: Монтирование не может быть пустым с Icecast сервер.

en: Moving %s Items
ru_RU: Перемещение %s элементов

en: Moving 1 Item
ru_RU: Перемещение 1 элемента

en: Must wait 1 hour to rebroadcast.
ru_RU: До ретрансляции необходимо ожидать 1 час.

en: Must wait at least 1 hour to rebroadcast
ru_RU: Должны ждать по крайней мере 1 час до ретрансляции

en: My Account
ru_RU: Моя учетная запись

en: N/A
ru_RU: н/о

en: Name
ru_RU: Имя

en: Name:
ru_RU: Имя:

en: New
ru_RU: Новый

en: New Playlist
ru_RU: Новый плейлист

en: New Smart Block
ru_RU: Новый умный блок

en: New User
ru_RU: Новый пользователь

en: New Webstream
ru_RU: Новый веб-поток

en: New password
ru_RU: Новый пароль

en: New version available:
ru_RU: Доступна новая версия:

en: Next:
ru_RU: Следующая:

en: No End?
ru_RU: Нет окончания?

en: No Log Sheet Templates
ru_RU: Нет шаблона лога

en: No MIME type found for webstream.
ru_RU: Для веб-потока не найдено MIME type

en: No Records
ru_RU: Нет записей

en: No Show
ru_RU: Нет Show

en: No action available
ru_RU: Нет доступных действий

en: No open playlist
ru_RU: Нет открытых плейлистов

en: No open smart block
ru_RU: Нет открытых умных блоков

en: No result found
ru_RU: Результатов не найдено

en: No webstream
ru_RU: Нет веб-потока

en: Not a valid Directory
ru_RU: Не является допустимой папкой

en: Note: Anything larger than 600x600 will be resized.
ru_RU: Примечание: все, что превысит размеры 600x600, будет изменено.

en: Nothing Scheduled
ru_RU: Ничего не запланировано

en: Nov
ru_RU: нояб

en: November
ru_RU: ноября

en: Now Playing
ru_RU: Сейчас в эфире

en: ON AIR
ru_RU: В эфире

en: Oct
ru_RU: окт

en: October
ru_RU: октября

en: Ok
ru_RU: ОК

en: One Shot Sample
ru_RU: Единичный сэмпл

en: Only numbers are allowed.
ru_RU: Разрешены только числа.

en: Open
ru_RU: Открыть

en: Open Media Builder
ru_RU: Открыть медиа-построитель

en: Open library to add or remove content
ru_RU: Открыть библиотеку, чтобы добавить или удалить содержимое

en: Original
ru_RU: Оригинал

en: Original Length:
ru_RU: Исходная длина:

en: Other
ru_RU: Другое

en: Output Stream Settings
ru_RU: Настройки выходного потока

en: Output Type
ru_RU: Тип выхода

en: Override
ru_RU: Заменить

en: Owner
ru_RU: Владелец

en: Page not found
ru_RU: Страница не найдена

en: Page not found!
ru_RU: Страница не найдена!

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Password confirmation does not match your password.
ru_RU: Подтверждение пароля не совпадает с вашим паролем.

en: Password field cannot be empty.
ru_RU: Пароль не может быть пустым.

en: Password:
ru_RU: Пароль:

en: Permission denied
ru_RU: Нет доступа

en: Phone:
ru_RU: Телефон:

en: Play
ru_RU: Проигр.

en: Played
ru_RU: Проиграно

en: Playlist / Block
ru_RU: Плейлист / Блок

en: Playlist Contents:
ru_RU: Содержание плейлиста:

en: Playlist crossfade
ru_RU: Перекрестное затухание композиций плейлиста

en: Playlist saved
ru_RU: Playlist сохранен

en: Playlists
ru_RU: Плейлисты

en: Playout History
ru_RU: История воспроизведения

en: Please enter and confirm your new password in the fields below.
ru_RU: Пожалуйста, введите и подтвердите новый пароль ниже.

en: Please enter your account e-mail address. You will receive a link to create a new password via e-mail.
ru_RU: Пожалуйста, введите email своей учетной записи. Вы получите ссылку, чтобы создать новый пароль.

en: Please enter your user name and password
ru_RU: Пожалуйста, введите ваше имя пользователя и пароль

en: Please selection an option
ru_RU: Пожалуйста, выбор опции

en: Please upgrade to
ru_RU: Пожалуйста, обновите до

en: Podcast
ru_RU: Подкаст

en: Port
ru_RU: Порт

en: Port %s is not available
ru_RU: Порт %s не доступен.

en: Port cannot be empty.
ru_RU: Порт не может быть пустым.

en: Preferences
ru_RU: Установки пользователя

en: Preferences updated.
ru_RU: Установки пользователя обновлены.

en: Preview
ru_RU: Предварительный просмотр

en: Previous:
ru_RU: Предыдущая:

en: Problem with Liquidsoap...
ru_RU: Проблема с Liquidsoap ...

en: Processing...
ru_RU: Обработка ...

en: Program Manager
ru_RU: Менеджер программы

en: Promote my station on Sourcefabric.org
ru_RU: Поддержать мою станцию на Sourcefabric.org

en: Purchase your copy of Airtime
ru_RU: Купить копию Airtime

en: RESET
ru_RU: ВОССТАНОВИТЬ

en: Re-upload to SoundCloud
ru_RU: Повторно загрузить на SoundCloud

en: Rebroadcast of %s from %s
ru_RU: Ретрансляция %s из %s

en: Rebroadcast of show %s from %s at %s
ru_RU: Ретрансляция программы %s от %s в %s

en: Rebroadcast?
ru_RU: Ретрансляция?

en: Record & Rebroadcast
ru_RU: Запись и Ретрансляция

en: Record file doesn't exist
ru_RU: Записанный файл не найден

en: Record from Line In?
ru_RU: Запись с линейного входа?

en: Recording
ru_RU: Запись

en: Recording From Line In
ru_RU: Запись с линейного входа

en: Recording:
ru_RU: Запись:

en: Register Airtime
ru_RU: Регистрация Airtime

en: Remind me in 1 week
ru_RU: Напомнить мне через 1 неделю

en: Remind me never
ru_RU: Не напоминать никогда

en: Remix
ru_RU: Ремикс

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove All Content
ru_RU: Удалить все содержимое

en: Remove all content?
ru_RU: Удалить все содержание?

en: Remove cursor
ru_RU: Удалить курсор

en: Remove overbooked tracks
ru_RU: Удалить лишние треки

en: Remove selected scheduled items
ru_RU: Удалить выбранные запланированные элементы

en: Remove watched directory
ru_RU: Удалить просмотренную папку

en: Repeat Days:
ru_RU: Повторить дні:

en: Repeat Type:
ru_RU: Тип повтора:

en: Repeats?
ru_RU: Повторы?

en: Replay Gain
ru_RU: Выравнивание громкости

en: Requires Authentication
ru_RU: Требуется проверка подлинности

en: Rescan watched directory (This is useful if it is network mount and may be out of sync with Airtime)
ru_RU: Повторно сканировать просмотренную папку (Это полезно, если это сетевая сборка, которая может быть не синхронна с Airtime)

en: Reset Password 'From' Email
ru_RU: Сброс пароля 'От' E-mail

en: Reset password
ru_RU: Сменить пароль

en: Restore password
ru_RU: Восстановить пароль

en: Retreiving data from the server...
ru_RU: Retreiving данных с сервера ...

en: Retrieving data from the server...
ru_RU: Получение данных с сервера ...

en: Sa
ru_RU: Сб

en: Sample Rate
ru_RU: Частота дискретизации

en: Sample Rate (kHz)
ru_RU: Частота дискретизации (кГц)

en: Sample Rate:
ru_RU: Частота дискретизации:

en: Sat
ru_RU: Сб

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save playlist
ru_RU: Сохранить плейлист

en: Schedule shows
ru_RU: Планировать show

en: Scheduled
ru_RU: Запланировано

en: Scheduled Play
ru_RU: Из календаря

en: Search Users:
ru_RU: Поиск пользователей:

en: Security error.
ru_RU: Ошибка безопасности.

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Select Country
ru_RU: Выберите страну

en: Select Days:
ru_RU: Выберите дни:

en: Select all
ru_RU: Выделить все

en: Select criteria
ru_RU: Выбрать критерии

en: Select cursor
ru_RU: Выбрать курсор

en: Select files
ru_RU: Выбрать файлы

en: Select modifier
ru_RU: Выберите модификатор

en: Select none
ru_RU: Снять выделения

en: Select stream:
ru_RU: Выбор потока:

en: Select this page
ru_RU: Выбрать эту страницу

en: Select your media from the left pane and drag them to your show in the right pane.
ru_RU: Выберите медиа-файлы на левой панели и перетащите их в вашу программу на правой панели.

en: Send support feedback
ru_RU: Отправить отзыв о поддержке

en: Sep
ru_RU: сент

en: September
ru_RU: сентября

en: Server
ru_RU: Сервер

en: Server cannot be empty.
ru_RU: Сервер не может быть пустым

en: Service
ru_RU: Услуги

en: Service Type:
ru_RU: Тип услуги:

en: Set
ru_RU: Установка

en: Set Cue In
ru_RU: Установить начало звучания

en: Set Cue Out
ru_RU: Установить окончание звучания

en: Set Default
ru_RU: Установить по умолчанию

en: Set Default Template
ru_RU: Установить шаблон по умолчанию

en: Set smart block type:
ru_RU: Установка типа умного блока:

en: Share
ru_RU: Поделиться

en: Should not overlap shows
ru_RU: Нельзя пересекать программы

en: Show
ru_RU: Программа

en: Show - Artist - Title
ru_RU: Программа - Исполнитель - Название

en: Show / hide columns
ru_RU: Показать / скрыть столбцы

en: Show Content
ru_RU: Показать содержимое

en: Show Empty
ru_RU: Программа не заполнена

en: Show Source
ru_RU: Источник Show

en: Show Source Connection URL
ru_RU: URL подключения к источнику Show

en: Show Source Connection URL:
ru_RU: URL подключения к Show:

en: Show Source Mount Point
ru_RU: Точка монтирования источника Show

en: Show Source Port
ru_RU: Порт источника Show

en: Show Waveform
ru_RU: Показать трек

en: Show is empty
ru_RU: Программа не заполнена

en: Show me what I am sending
ru_RU: Покажите мне, что я посылаю

en: Show was deleted because recorded show does not exist!
ru_RU: Программа была удалена, потому что записанная программа не существует!

en: Show:
ru_RU: Программа:

en: Shows can have a max length of 24 hours.
ru_RU: Максимальная продолжительность программы 24 часа.

en: Shows longer than their scheduled time will be cut off by a following show.
ru_RU: Программы, превышающие время, запланированное в расписании, будут обрезаны следующей программой.

en: Shuffle
ru_RU: Перемешать

en: Shuffle playlist
ru_RU: Перемешать плейлист

en: Shuffle playlist content
ru_RU: Перемешать содержание плейлиста

en: Smart Block Options
ru_RU: Параметры умного блока

en: Smart Blocks
ru_RU: Умные блоки

en: Smart block generated and criteria saved
ru_RU: Умный блок создан и критерии сохранены

en: Smart block saved
ru_RU: Умный блок сохранен

en: Smart block shuffled
ru_RU: Умный блок перемешан

en: Something went wrong.
ru_RU: Что-то пошло не так.

en: Sound Effect
ru_RU: Звуковой эффект

en: SoundCloud Email
ru_RU: SoundCloud e-mail

en: SoundCloud Password
ru_RU: SoundCloud пароль

en: SoundCloud Settings
ru_RU: Настройки SoundCloud

en: SoundCloud Tags: (separate tags with spaces)
ru_RU: SoundCloud теги: (отдельные метки с пробелами)

en: Source Streams
ru_RU: Исходные потоки

en: Sourcefabric Privacy Policy
ru_RU: Политика конфиденциальности Sourcefabric

en: Specify custom authentication which will work only for this show.
ru_RU: Укажите пользовательскую идентификацию, которая будет работать только для этой программы.

en: Spoken
ru_RU: Разговорный

en: Start
ru_RU: Начало

en: Start Time
ru_RU: Время старта

en: Start upload
ru_RU: Начать загрузку

en: Static
ru_RU: Статический

en: Static Smart Block
ru_RU: Статический умный блок

en: Static Smart Block Contents:
ru_RU: Содержание статического умного блока:

en: Station Description:
ru_RU: Описание станции:

en: Station Logo:
ru_RU: Логотип станции:

en: Station Name
ru_RU: Название станции

en: Station Timezone
ru_RU: Временная зона станции

en: Station Web Site:
ru_RU: Вебсайт станции:

en: Station name - Show name
ru_RU: Название станции - Название программы

en: Station time
ru_RU: Время станции

en: Status
ru_RU: Статус

en: Stem
ru_RU: Основа

en: Stop
ru_RU: Стоп

en: Stop Upload
ru_RU: Остановить загрузку

en: Stop recording current show?
ru_RU: Остановить запись текущей программы?

en: Stream
ru_RU: Поток

en: Stream Label:
ru_RU: Метка потока:

en: Stream Setting Updated.
ru_RU: Настройки потока обновлены.

en: Stream Settings
ru_RU: Настройки потоковой передачи

en: Stream Type:
ru_RU: Тип потока:

en: Stream URL:
ru_RU: URL потока:

en: Stream URL:
ru_RU: URL потока:

en: Streams
ru_RU: Потоки

en: Style
ru_RU: Стиль

en: Su
ru_RU: Вс

en: Sun
ru_RU: Вс

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Support Feedback
ru_RU: Отзывы о поддержке

en: Support setting updated.
ru_RU: Настройка поддержки обновлена.

en: Switch Transition Fade (s)
ru_RU: Переключение переходов затухания (s)

en: System
ru_RU: Система

en: Terms and Conditions
ru_RU: Постановления и условия

en: Text Colour:
ru_RU: Цвет текста:

en: Th
ru_RU: Чт

en: The desired block length will not be reached if Airtime cannot find enough unique tracks to match your criteria. Enable this option if you wish to allow tracks to be added multiple times to the smart block.
ru_RU: Желаемая длина блока не будет достигнута, если Airtime не найдет уникальных треков, соответствующих вашим критериям. Активируйте эту опцию, если хотите неоднократного добавления треков в умный блок.

en: The file was not uploaded, there is %s MB of disk space left and the file you are uploading has a size of %s MB.
ru_RU: Файл не был загружен, размер свободного дискового пространства %s МБ, а размер загружаемого файла %s МБ.

en: The file was not uploaded, this error can occur if the computer hard drive does not have enough disk space or the stor directory does not have correct write permissions.
ru_RU: Загрузка не удалась. Эта ошибка возможна, если на жестком диске компьютера не хватает места или папка не имеет необходимых разрешений записи.

en: The following info will be displayed to listeners in their media player:
ru_RU: Следующая информация будет отображаться для слушателей в их медиа-плейере:

en: The schedule you're viewing is out of date!
ru_RU: Расписание, которое вы просматриваете, устарело!

en: The schedule you're viewing is out of date! (instance mismatch)
ru_RU: Расписание, которое вы просматриваете, устарело! (несоответствие выпусков)

en: The schedule you're viewing is out of date! (sched mismatch)
ru_RU: Расписание, которое вы просматриваете, устарело! (несоответствие расписания)

en: The show %s has been previously updated!
ru_RU: Программа %s была обновлена ранее!

en: The show %s is over and cannot be scheduled.
ru_RU: Программа %s окончилась и не может быть поставлена в расписание.

en: The show instance doesn't exist anymore!
ru_RU: Выпуска программы больше не существует!

en: The soundcloud id for this file is:
ru_RU: Soundcloud идентификатор для этого файла:

en: The stream is disabled
ru_RU: Поток отключен

en: The value has to be numeric
ru_RU: Значение должно быть числом

en: The value should be an integer
ru_RU: Значение должно быть целым числом

en: The value should be in timestamp format (e.g. 0000-00-00 or 0000-00-00 00:00:00)
ru_RU: Значение должно быть в формате временной метки (например, 0000-00-00 или 0000-00-00 00:00:00)

en: The value should be less than %s characters
ru_RU: Значение должно быть меньше, чем %s символов

en: The value should be less then 2147483648
ru_RU: Значение должно быть меньше, чем 2147483648

en: The work is in the public domain
ru_RU: Работа находится в публичном домене

en: The year %s must be within the range of 1753 - 9999
ru_RU: Год %s должен быть в пределах 1753 - 9999

en: Then you're good to go!
ru_RU: Вы готовы!

en: There is no source connected to this input.
ru_RU: Нет источника, подключенного к этому входу.

en: There was an error while uploading to soundcloud.
ru_RU: Произошла ошибка при загрузке на Soundcloud.

en: This file appears to be corrupted and will not be added to media library.
ru_RU: Этот файл по-видимому поврежден и не будет добавлен к медиа-библиотеке.

en: This follows the same security pattern for the shows: only users assigned to the show can connect.
ru_RU: Действует та же схема безопасности программы: только пользователи, назначенные для программы, могут подключиться.

en: This path is currently not accessible.
ru_RU: Этот путь в настоящий момент недоступен.

en: This show has no scheduled content.
ru_RU: Это шоу не имеет запланированного содержания.

en: This version is no longer supported.
ru_RU: Эта версия больше не поддерживается.

en: This version will soon be obsolete.
ru_RU: Эта версия скоро устареет.

en: Thu
ru_RU: Чт

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Time must be specified
ru_RU: Время должно быть указано

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Title:
ru_RU: Заголовок:

en: To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your %sFlash plugin%s.
ru_RU: Для проигрывания медиа-файла необходимо либо обновить браузер до последней версии или обновить %sфлэш-плагина%s.

en: Track
ru_RU: Трек

en: Track Number
ru_RU: Номер дорожки

en: Track preview
ru_RU: Предпросмотр треков

en: Track:
ru_RU: Дорожка

en: Tu
ru_RU: Вт

en: Tue
ru_RU: Вт

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Type the characters you see in the picture below.
ru_RU: Введите символы, которые вы видите на картинке ниже.

en: URL should be 512 characters or less
ru_RU: URL должен быть 512 символов или менее

en: URL should be of form "http://domain"
ru_RU: URL указать в формате "http://домен"

en: Unknown Playlist
ru_RU: Неизвестный плейлист

en: Unknown type:
ru_RU: Неизвестный тип:

en: Unrecognized stream type: %s
ru_RU: Неизвестный тип потока: %s

en: Untitled Playlist
ru_RU: Плейлист без названия

en: Untitled Show
ru_RU: Программа без названия

en: Untitled Smart Block
ru_RU: Умный блок без названия

en: Untitled Webstream
ru_RU: Веб-поток без названия

en: Update Required
ru_RU: Требуется обновление

en: Update show
ru_RU: Обновить программу

en: Upload to SoundCloud
ru_RU: Загрузить на SoundCloud

en: Uploaded
ru_RU: Загружено

en: Uploaded %d/%d files
ru_RU: Загружено файлов: %d/%d

en: Uploading in progress...
ru_RU: Загрузка продолжается ...

en: Uptime
ru_RU: Время работы

en: Use Airtime Authentication:
ru_RU: Использование идентификации Airtime:

en: Use Custom Authentication:
ru_RU: Использование пользовательской идентификации:

en: User Manual
ru_RU: Руководство пользователя

en: User Type
ru_RU: Тип пользователя

en: User Type:
ru_RU: Тип пользователя:

en: User added successfully!
ru_RU: Пользователь успешно добавлен!

en: User updated successfully!
ru_RU: Пользователь успешно обновлен!

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Username field cannot be empty.
ru_RU: Имя пользователя не может быть пустым.

en: Username:
ru_RU: Логин:

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Value cannot be empty
ru_RU: Значение не может быть пустым

en: Value is required and can't be empty
ru_RU: Значение является обязательным и не может быть пустым

en: Verify Password:
ru_RU: Повторите пароль:

en: View / edit description
ru_RU: Просмотр / редактирование описания

en: View Recorded File Metadata
ru_RU: Просмотр метаданных записанного файла

en: View listener stats
ru_RU: Статистика слушателей

en: View on Soundcloud
ru_RU: Взгляд на Soundcloud

en: View schedule
ru_RU: Показать календарь

en: View show content
ru_RU: Показать содержимое show

en: View system status
ru_RU: Системный статус

en: Watched Folders:
ru_RU: Просматриваемые папки:

en: We
ru_RU: Ср

en: Web Stream
ru_RU: Веб-поток

en: Web Streams
ru_RU: Веб-потоки

en: Website
ru_RU: Вебсайт

en: Website:
ru_RU: Вебсайт:

en: Webstream name cannot be empty
ru_RU: Название вебпотока должно быть заполнено

en: Webstream saved.
ru_RU: Веб-поток сохранен.

en: Wed
ru_RU: Ср

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Week Starts On
ru_RU: Начало недели

en: Welcome to Airtime!
ru_RU: Добро пожаловать в Airtime!

en: Welcome to the online Airtime demo! You can log in using the username 'admin' and the password 'admin'.
ru_RU: Добро пожаловать в онлайн демо-версию Airtime! Вы можете войти, используя логин "admin" и пароль "admin".

en: What
ru_RU: Что

en: When
ru_RU: Когда

en: Who
ru_RU: Кто

en: Work in progress
ru_RU: Незавершенная работа

en: Wrong username or password provided. Please try again.
ru_RU: Неверное имя пользователя или пароль. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Year
ru_RU: Год

en: Year:
ru_RU: Год:

en: Yes, help Airtime
ru_RU: Да, помочь Airtime

en: You are currently uploading files. %sGoing to another screen will cancel the upload process. %sAre you sure you want to leave the page?
ru_RU: Вы загружаете файлы. %sПереход на другой экран отменит процесс загрузки. %sВы уверены, что хотите покинуть страницу?

en: You are not allowed to access this resource.
ru_RU: Вы не имеете доступа к этому ресурсу.

en: You are not allowed to access this resource.
ru_RU: Вы не имеете доступа к этому ресурсу.

en: You are not allowed to schedule show %s.
ru_RU: У вас нет прав планирования программы %s .

en: You are not watching any media folders.
ru_RU: Вы не просматриваете никакие папки медиа-файлов.

en: You are running the latest version
ru_RU: Вы используете последнюю версию

en: You are viewing an older version of %s
ru_RU: Вы просматриваете старые версии %s

en: You can only add tracks to smart block.
ru_RU: Вы можете добавить треки только в умный блок.

en: You can only add tracks to smart blocks.
ru_RU: Вы можете добавить треки только в умные блоки.

en: You can only add tracks, smart blocks, and webstreams to playlists.
ru_RU: Вы можете добавить только треки, умные блоки и веб-потоки к плейлистам.

en: You cannot add files to recording shows.
ru_RU: Вы не можете добавлять файлы в записываемую программу

en: You cannot add tracks to dynamic blocks.
ru_RU: Вы не можете добавить треки в динамические блоки.

en: You cannot use same port as Master DJ port.
ru_RU: Вы не можете использовать порт, используемый Master DJ.

en: You don't have permission to delete selected %s(s).
ru_RU: У вас нет разрешения на удаление выбранных %s(s).

en: You don't have permission to delete selected items.
ru_RU: У вас нет разрешения на удаление выбранных элементов.

en: You don't have permission to disconnect source.
ru_RU: У вас нет разрешения отсоединить источник.

en: You don't have permission to switch source.
ru_RU: У вас нет разрешения для переключения источника.

en: You have to agree to privacy policy.
ru_RU: Вы должны согласиться с политикой конфиденциальности.

en: You must select Criteria and Modifier
ru_RU: Вы должны выбрать критерии и модификаторы

en: Your browser does not support playing this file type:
ru_RU: Ваш браузер не поддерживает воспроизведения данного типа файлов:

en: Your trial expires in
ru_RU: лизензия истекает через

en: Zend Framework Default Application
ru_RU: Приложение по умолчанию Zend Framework

en: and
ru_RU: и

en: can't resize a past show
ru_RU: невозможно изменить размеры программы прошлого периода

en: contains
ru_RU: содержит

en: dB
ru_RU: дБ

en: day
ru_RU: день

en: days
ru_RU: дней

en: does not contain
ru_RU: не содержит:

en: ends with
ru_RU: заканчивается

en: enter a time in seconds 00{.000000}
ru_RU: Введите время в секундах, 00{0,000000}

en: enter a time in seconds 0{.0}
ru_RU: Введите время в секундах 0 {0,0}

en: file meet the criteria
ru_RU: файл отвечает критериям

en: files meet the criteria
ru_RU: Файлы отвечают критериям

en: hh:mm:ss.t
ru_RU: чч: мм: сс

en: hours
ru_RU: часов

en: in use
ru_RU: используется

en: is
ru_RU: является

en: is greater than
ru_RU: больше, чем

en: is in the range
ru_RU: находится в диапазоне

en: is less than
ru_RU: меньше, чем

en: is not
ru_RU: не является

en: items
ru_RU: элементы

en: kHz
ru_RU: кГц

en: kbps
ru_RU: кбит

en: max volume
ru_RU: максимальная громкость

en: minutes
ru_RU: минут

en: month
ru_RU: месяц

en: monthly
ru_RU: ежемесячно

en: mute
ru_RU: отключить звук

en: next
ru_RU: следующая

en: or
ru_RU: или

en: path should be specified
ru_RU: Путь должен быть указан

en: pause
ru_RU: пауза

en: play
ru_RU: играть

en: please put in a time '00:00:00 (.0)'
ru_RU: пожалуйста, поставьте во время '00:00:00 (.0)'

en: please put in a time in seconds '00 (.0)'
ru_RU: пожалуйста, поставьте во время в секундах '00 (.0)'

en: previous
ru_RU: предыдущая

en: show does not exist
ru_RU: Программа не существует

en: starts with
ru_RU: начинается с

en: stop
ru_RU: стоп

en: today
ru_RU: сегодня

en: unmute
ru_RU: включить звук

en: week
ru_RU: неделя

en: weekly
ru_RU: Еженедельно

en: yyyy-mm-dd
ru_RU: гггг-мм-дд
