Airtime 2.3 - en to pt-BR translation catalogue (723 entries)

en:  to
pt-BR: para

en: %d files queued
pt-BR: %d arquivos adicionados à fila.

en: %s contains nested watched directory: %s
pt-BR: %s contém o diretório monitorado:% s

en: %s doesn't exist in the watched list.
pt-BR: %s não existe na lista de diretórios monitorados.

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list
pt-BR: %s já está definido como armazenamento atual ou está na lista de diretórios monitorados

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list.
pt-BR: %s já está definido como armazenamento atual ou está  na lista de diretórios monitorados.

en: %s is already watched.
pt-BR: %s já está monitorado.

en: %s is nested within existing watched directory: %s
pt-BR: %s está contido dentro de diretório já monitorado: %s

en: %s is not a valid directory.
pt-BR: %s não é um diretório válido.

en: %s not found
pt-BR: %s não encontrado

en: %s's Settings
pt-BR: Configurações de %s

en: %s-%s-%s is not a valid date
pt-BR: %s-%s-%s não é uma data válida

en: %s:%s:%s is not a valid time
pt-BR: %s:%s:%s não é um horário válido

en: %sAirtime%s %s, the open radio software for scheduling and remote station management. %s
pt-BR: %sAirtime%s %s, um software livre para automação e gestão remota de estação de rádio. % s

en: %sPrint view%sPlease use your browser's print function to print this table. Press escape when finished.
pt-BR: %sVisualizar impressão%sUse a função de impressão do navegador para imprimir esta tabela. Pressione ESC quando terminar.

en: %sSourcefabric%s o.p.s. Airtime is distributed under the %sGNU GPL v.3%s
pt-BR: %sSourcefabric%s o.p.s. Airtime é distribuído sob a licença %sGNU GPL v.3%s

en: '%value%' does not fit the date format '%format%'
pt-BR: '%value%' não corresponde a uma data válida '%format%'

en: '%value%' does not fit the time format 'HH:mm'
pt-BR: '%value%' não corresponde ao formato 'HH:mm'

en: '%value%' is less than %min% characters long
pt-BR: '%value%' is menor que comprimento mínimo %min% de caracteres

en: '%value%' is more than %max% characters long
pt-BR: '%value%' is maior que o número máximo %max% de caracteres

en: '%value%' is no valid email address in the basic format local-part@hostname
pt-BR: %value%' não é um enderçeo de email válido

en: '%value%' is not between '%min%' and '%max%', inclusively
pt-BR: '%value%' não está compreendido entre '%min%' e '%max%', inclusive

en: 'Length' should be in '00:00:00' format
pt-BR: A duração deve ser informada no formato '00:00:00'

en: (In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled).
pt-BR: (para divulgação de sua estação, a opção 'Enviar Informações de Suporte" precisa estar habilitada)

en: (Required)
pt-BR: (Obrigatório)

en: (Your radio station website)
pt-BR: (O website de sua estação de rádio)

en: (for verification purposes only, will not be published)
pt-BR: (somente para efeito de verificação, não será publicado)

en: (ss.t)
pt-BR: (ss,t)

en: 2 - Stereo
pt-BR: 2 - Stéreo

en: 500 is the max item limit value you can set
pt-BR: O número máximo de itens é 500

en: A dynamic smart block will only save the criteria. The block content will get generated upon adding it to a show. You will not be able to view and edit the content in the Library.
pt-BR: Um bloco dinâmico apenas conterá critérios. O conteúdo do bloco será gerado após adicioná-lo a um programa. Você não será capaz de ver ou editar o conteúdo na Biblioteca.

en: A selected File does not exist!
pt-BR: Um dos arquivos selecionados não existe!

en: A static smart block will save the criteria and generate the block content immediately. This allows you to edit and view it in the Library before adding it to a show.
pt-BR: Um bloco estático salvará os critérios e gerará o conteúdo imediatamente. Isso permite que você edite e visualize-o na Biblioteca antes de adicioná-lo a um programa.

en: About
pt-BR: Sobre

en: Access playout history
pt-BR: Acessar o histórico da programação

en: Add
pt-BR: Adicionar

en: Add / Remove Content
pt-BR: Adicionar / Remover Conteúdo

en: Add Files
pt-BR: Adicionar Arquivos

en: Add Media
pt-BR: Adicionar Mídia

en: Add files
pt-BR: Adicionar arquivos

en: Add files to the upload queue and click the start button.
pt-BR: Adicione arquivos para a fila de upload e pressione o botão iniciar

en: Add media to the show by going to your show in the Schedule calendar, left-clicking on it and selecting 'Add / Remove Content'
pt-BR: Adicione conteúdos ao seu programa, através do link Calendário, clique com o botão esquerdo do mouse sobre o programa e selecione "Adicionar / Remover Conteúdo"

en: Add this show
pt-BR: Adicionar este programa

en: Add to Playlist
pt-BR: Adicionar à Lista

en: Add to Smart Block
pt-BR: Adicionar ao Bloco

en: Add to current playlist
pt-BR: Adicionar a esta lista de reprodução

en: Add to current smart block
pt-BR: Adiconar a este bloco

en: Add to selected show
pt-BR: Adicionar ao programa selecionado

en: Adding %s Items
pt-BR: Adicionando %s items

en: Adding 1 Item
pt-BR: Adicionando 1 item

en: Additional Options
pt-BR: Opções Adicionais

en: Admin
pt-BR: Administrador

en: Admin Password
pt-BR: Senha do Administrador

en: Admin User
pt-BR: Usuário Administrador

en: Admins can do the following:
pt-BR: Administradores podem fazer o seguinte:

en: Advanced Search Options
pt-BR: Opções da Busca Avançada

en: Airtime Copyright &copy;Sourcefabric o.p.s. All rights reserved.%sMaintained and distributed under GNU GPL v.3 by %sSourcefabric o.p.s%s
pt-BR: Airtime Copyright  &copy;Sourcefabric o.p.s. Todos od direitos reservados.%sMantido e distribuído sob licença GNU GPL v.3 by %sSourcefabric o.p.s%s

en: Airtime Password Reset
pt-BR: Redefinição de Senha do Airtime

en: Airtime Version
pt-BR: Versão do Airtime

en: Airtime is unsure about the status of this file. This can happen when the file is on a remote drive that is unaccessible or the file is in a directory that isn't 'watched' anymore.
pt-BR: O Airtime não pôde determinar o status do arquivo. Isso pode acontecer quando o arquivo está armazenado em uma unidade remota atualmente inacessível ou está em um diretório que deixou de ser 'monitorado'.

en: Album
pt-BR: Álbum

en: Album:
pt-BR: Álbum:

en: All
pt-BR: Todos

en: All My Shows:
pt-BR: Meus Programas:

en: All rights are reserved
pt-BR: Todos os direitos são reservados

en: Allow Remote Websites To Access "Schedule" Info?%s (Enable this to make front-end widgets work.)
pt-BR: Permitir que sites remotos acessem as informações sobre "Programação"?%s (Habilite para fazer com que widgets externos funcionem.)

en: Allow Repeat Tracks:
pt-BR: Permitir Repetição de Faixas:

en: An email has been sent
pt-BR: Um email foi enviado

en: Application error
pt-BR: Erro na aplicação

en: Apr
pt-BR: Abr

en: April
pt-BR: Abril

en: Are you sure you want to change the storage folder?
    This will remove the files from your Airtime library!
pt-BR: Tem certeza de que deseja alterar o diretório de armazenamento?  
    Isto irá remover os arquivos de sua biblioteca Airtime!

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
pt-BR: Você tem certeza que deseja excluir o(s) item(ns) selecionado(s)?

en: Are you sure you want to delete the selected item?
pt-BR: Você tem certeza que deseja excluir o item selecionado?

en: Are you sure you want to remove the watched folder?
pt-BR: Tem certeza que deseja remover o diretório monitorado?

en: Artist - Title
pt-BR: Artista - Título

en: Audio Player
pt-BR: Player de Áudio

en: Audio Track
pt-BR: Faixa de Áudio

en: Aug
pt-BR: Ago

en: August
pt-BR: Agosto

en: Auto Switch Off
pt-BR: Desligar Auto Switch

en: Auto Switch On
pt-BR: Ligar Auto Switch

en: Automatically Mark Files "Downloadable" on SoundCloud
pt-BR: Permitir download dos arquivos no SoundCloud

en: Automatically Upload Recorded Shows
pt-BR: Enviar programas gravados automaticamente

en: Back to login screen
pt-BR: Voltar à tela de login

en: Background Colour:
pt-BR: Cor de Fundo:

en: Bad request. 'mode' parameter is invalid
pt-BR: Requisição inválida. Parâmetro informado é inválido.

en: Bad request. no 'mode' parameter passed.
pt-BR: Requisição inválida. Parâmetro não informado.

en: Begin by adding your files to the library using the 'Add Media' menu button. You can drag and drop your files to this window too.
pt-BR: Comece adicionando seus arquivos à biblioteca usando o botão "Adicionar Mídia" . Você também pode arrastar e soltar os arquivos dentro da página.

en: Bit Rate
pt-BR: Bitrate

en: Bit Rate (Kbps)
pt-BR: Bitrate (Kbps)

en: Bit Rate:
pt-BR: Bitrate:

en: By checking this box, I agree to Sourcefabric's %sprivacy policy%s.
pt-BR: Clicando nesta caixa, eu concordo com a %spolitica de privacidade%s da Sourcefabric.

en: Calendar
pt-BR: Calendário

en: Can not connect to the streaming server
pt-BR: Não é possível conectar ao servidor de streaming

en: Can't drag and drop repeating shows
pt-BR: Não é possível arrastar e soltar programas repetidos

en: Can't move a past show
pt-BR: Não é possível mover um programa anterior

en: Can't move a recorded show less than 1 hour before its rebroadcasts.
pt-BR: Não é possível mover um programa gravado menos de 1 hora antes de suas retransmissões.

en: Can't move show into past
pt-BR: Não é possível mover um programa anterior

en: Can't set cue in to be larger than cue out.
pt-BR: A duração do ponto de entrada não pode ser maior que a do ponto de saída.

en: Can't set cue out to be greater than file length.
pt-BR: O ponto de saída não pode ser maior que a duração do arquivo

en: Can't set cue out to be smaller than cue in.
pt-BR: A duração do ponto de saída não pode ser menor que a do ponto de entrada.

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

en: Cancel Current Show
pt-BR: Cancelar Programa em Exibição

en: Cancel Current Show?
pt-BR: Cancelar Programa em Execução?

en: Cancel current show
pt-BR: Cancelar programa atual

en: Cannot create show in the past
pt-BR: Não é possível criar um programa no passado.

en: Cannot have duration 00h 00m
pt-BR: Não pode ter duração 00h 00m

en: Cannot have duration < 0m
pt-BR: Não pode ter duração < 0m

en: Cannot have duration greater than 24h
pt-BR: Não pode ter duração maior que 24 horas

en: Cannot modify start date/time of the show that is already started
pt-BR: Não é possível alterar o início de um programa que está em execução

en: Cannot schedule outside a show.
pt-BR: Não é possível realizar agendamento fora de um programa.

en: Cannot schedule overlapping shows
pt-BR: Não é permitido agendar programas sobrepostos

en: Cannot schedule overlapping shows.
    Note: Resizing a repeating show affects all of its repeats.
pt-BR: Não é possível agendar programas sobrepostos.
    Nota: Redimensionar um programa repetitivo afeta todas as suas repetições.

en: Channels:
pt-BR: Canais:

en: Check this box to automatically switch off Master/Show source upon source disconnection.
pt-BR: Marque esta caixa para desligar automaticamente as fontes Mestre / Programa, após a desconexão de uma fonte.

en: Check this box to automatically switch on Master/Show source upon source connection.
pt-BR: Marque esta caixa para ligar automaticamente as fontes Mestre / Programa, após a conexão de uma fonte.

en: Check this option to enable metadata for OGG streams (stream metadata is the track title, artist, and show name that is displayed in an audio player). VLC and mplayer have a serious bug when playing an OGG/VORBIS stream that has metadata information enabled: they will disconnect from the stream after every song. If you are using an OGG stream and your listeners do not require support for these audio players, then feel free to enable this option.
pt-BR: Marque esta opção para habilitar metadados para fluxos OGG (metadados fluxo são o título da faixa, artista e nome doprograma que é exibido em um player de áudio). VLC e MPlayer tem um bug sério quando executam fluxos Ogg / Vorbis, que possuem o recurso de metadados habilitado: eles vão desconectar do fluxo depois de cada faixa. Se você estiver transmitindo um fluxo no formato OGG e seus ouvintes não precisem de suporte para esses players de áudio, sinta-se à vontade para ativar essa opção.

en: Choose Days:
pt-BR: Selecione os Dias:

en: Choose Folder to Watch
pt-BR: Selecione o Diretório para Monitoramento

en: Choose Storage Folder
pt-BR: Selecione o Diretório de Armazenamento

en: Choose folder
pt-BR: Selecione o diretório

en: City:
pt-BR: Cidade:

en: Click the box below to advertise your station on %sSourcefabric.org%s. In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled. This data will be collected in addition to the support feedback.
pt-BR: Clique na oção abaixo para divulgar sua estação em  %sSourcefabric.org%s.

en: Click the box below to promote your station on %sSourcefabric.org%s.
pt-BR: Clique na oção abaixo para divulgar sua estação em  %sSourcefabric.org%s.

en: Close
pt-BR: Fechar

en: Composer
pt-BR: Compositor

en: Composer:
pt-BR: Compositor:

en: Conductor
pt-BR: Maestro

en: Conductor:
pt-BR: Maestro:

en: Configure Mail Server
pt-BR: Configurar Servidor de Email

en: Confirm new password
pt-BR: Confirmar nova senha

en: Connected to the streaming server
pt-BR: Conectado ao servidor de fluxo

en: Connection URL:
pt-BR: URL de Conexão:

en: Contents of Show
pt-BR: Conteúdos do Programa

en: Copied %s row%s to the clipboard
pt-BR: %s linhas%s copiadas para a área de transferência

en: Copy of %s
pt-BR: Cópia de %s

en: Could not delete some scheduled files.
pt-BR: Não foi possível excluir alguns arquivos, por estarem com execução agendada.

en: Could not parse M3U playlist
pt-BR: Não foi possível analisar a lista M3U

en: Could not parse PLS playlist
pt-BR: Não foi possível analisar a lista PLS

en: Could not parse XSPF playlist
pt-BR: Não foi possível analisar a lista XSPF

en: Country:
pt-BR: País:

en: Create a show by going to 'Calendar' in the menu bar, and then clicking the '+ Show' icon. This can be either a one-time or repeating show. Only admins and program managers can add shows.
pt-BR: Crie um programa, através do 'Calendário' , clicando no ícone '+Programa'. Este pode ser um programa inédito ou retransmitido. Apenas administradores e gerentes de programação podem adicionar programas.

en: Create playlists, smart blocks, and webstreams
pt-BR: Criar listas de reprodução, blocos inteligentes e fluxos

en: Creator
pt-BR: Criador

en: Creator:
pt-BR: Criador:

en: Cue In
pt-BR: Cue Entrada

en: Cue In:
pt-BR: Cue entrada:

en: Cue Out
pt-BR: Cue Saída

en: Cue Out:
pt-BR: Cue Saída:

en: Cue in and cue out are null.
pt-BR: Cue de entrada e saída são nulos.

en: Current
pt-BR: Agora

en: Current Import Folder:
pt-BR: Diretório de Importação Atual:

en: Current Show:
pt-BR: Programa em Exibição:

en: Custom Password
pt-BR: Definir Senha:

en: Custom Username
pt-BR: Definir Usuário:

en: DJs can do the following:
pt-BR: DJs podem fazer o seguinte:

en: Date End:
pt-BR: Data de Fim:

en: Date Start:
pt-BR: Data de Início:

en: Date/Time End:
pt-BR: Data/Horário de Fim:

en: Date/Time Start:
pt-BR: Data/Horário de Início:

en: Day must be specified
pt-BR: O dia precisa ser especificado

en: Dec
pt-BR: Dez

en: December
pt-BR: Dezembro

en: Default Genre:
pt-BR: Gênero Padrão:

en: Default Interface Language
pt-BR: Idioma Padrão da Interface

en: Default Interface Timezone
pt-BR: Fuso Horário Padrão da Interface

en: Default Length:
pt-BR: Duração Padrão:

en: Default License:
pt-BR: Licença Padrão:

en: Default Track Type:
pt-BR: Tipo de Faixa Padrão:

en: Delete
pt-BR: Excluir

en: Delete This Instance
pt-BR: Excluir esta Instância

en: Delete This Instance and All Following
pt-BR: Excluir esta Instância e todas as seguintes

en: Delete selected item(s)?
pt-BR: Excluir item(ns) selecionado(s)?

en: Description
pt-BR: Descrição

en: Description:
pt-BR: Descrição:

en: Deselect all
pt-BR: Desmarcar todos

en: Deselect this page
pt-BR: Desmarcar esta página

en: Disabled
pt-BR: Inativo

en: Disk
pt-BR: Disco

en: Disk Space
pt-BR: Espaço em Disco

en: Done
pt-BR: Concluído

en: Drag files here.
pt-BR: Arraste arquivos nesta área.

en: Duplicate Playlist
pt-BR: Duplicar Lista

en: Duration
pt-BR: Duração

en: Duration:
pt-BR: Duração:

en: Dynamic
pt-BR: Dinâmico

en: Dynamic Smart Block
pt-BR: Bloco Inteligente Dinâmico

en: Dynamic Smart Block Criteria:
pt-BR: Critério para Bloco Inteligente Dinâmico:

en: Dynamic block is not previewable
pt-BR: Não é possível o preview de blocos dinâmicos

en: E-mail
pt-BR: Email

en: Edit
pt-BR: Editar

en: Edit Metadata
pt-BR: Editar Metadados

en: Edit Show
pt-BR: Editar Programa

en: Email / Mail Server Settings
pt-BR: Configurações de Email

en: Email Address
pt-BR: Endereço de Email

en: Email could not be sent. Check your mail server settings and ensure it has been configured properly.
pt-BR: O email não pôde ser enviado. Verifique as definições do servidor de email e certifique-se de que esteja corretamente configurado.

en: Email sent
pt-BR: Email enviado

en: Empty playlist
pt-BR: Lista vazia

en: Empty smart block
pt-BR: Bloco vazio

en: Enable Replay Gain
pt-BR: Habilitar Ganho de Reprodução

en: Enable SoundCloud Upload
pt-BR: Habilitar envio para SoundCloud

en: Enable System Emails (Password Reset)
pt-BR: Ativar Envio de Emails (Recuperação de Senha)

en: Enabled
pt-BR: Ativo

en: Enabled:
pt-BR: Habilitado:

en: Encoded By
pt-BR: Convertido por

en: End
pt-BR: Fim

en: End date must be after start date
pt-BR: A data de fim deve ser posterior à data de início

en: End date/time cannot be in the past
pt-BR: Data e horário finais não podem ser definidos no passado.

en: Error code:
pt-BR: Código do erro:

en: Error msg:
pt-BR: Mensagem de erro:

en: Error: File too large:
pt-BR: Erro: Arquivo muito grande:

en: Error: Invalid file extension:
pt-BR: Erro: Extensão de arquivo inválida.

en: Expand Dynamic Block
pt-BR: Expandir Bloco Dinâmico

en: Expand Static Block
pt-BR: Expandir Bloco Estático

en: Fade In
pt-BR: Fade Entrada

en: Fade Out
pt-BR: Fade Saída

en: Fade in:
pt-BR: Fade de entrada

en: Fade out:
pt-BR: Fade de saída

en: Failed to create 'organize' directory.
pt-BR: Falha ao criar diretório 'organize'

en: Feb
pt-BR: Fev

en: February
pt-BR: Fevereiro

en: File Path:
pt-BR: Caminho do Arquivo:

en: File count error.
pt-BR: Erro na contagem dos arquivos.

en: File does not exist in Airtime
pt-BR: Arquivo não existe no Airtime.

en: File does not exist in Airtime.
pt-BR: Arquivo não existe no Airtime.

en: File doesn't exist in Airtime.
pt-BR: Arquivo não existe no Airtime.

en: File extension error.
pt-BR: Erro na extensão do arquivo.

en: File import in progress...
pt-BR: Importação de arquivo em progresso...

en: File size error.
pt-BR: Erro no tamanho do arquivo.

en: File: %f, size: %s, max file size: %m
pt-BR: Arquivo: %f, tamanho: %s, tamanho máximo: %m

en: File: %s
pt-BR: Arquivos: %s.

en: Files
pt-BR: Arquivos

en: Filter By Show:
pt-BR: Filtrar por Programa:

en: Filter History
pt-BR: Histórico de Filtros

en: Find Shows
pt-BR: Encontrar Programas

en: First Name
pt-BR: Primeiro Nome

en: Firstname:
pt-BR: Primeiro nome:

en: For more detailed help, read the %suser manual%s.
pt-BR: Para obter ajuda mais detalhada, leia o %smanual do usuário%s.

en: For more details, please read the %sAirtime Manual%s
pt-BR: Para mais informações, leia o %sManual do Airtime%s

en: Fr
pt-BR: Se

en: Fri
pt-BR: Sex

en: Friday
pt-BR: Sexta

en: From {from} to {to}
pt-BR: De {from} até {to}

en: Generate
pt-BR: Gerar

en: Generate playlist content and save criteria
pt-BR: Gerar conteúdo da lista e salvar critério

en: Generic error.
pt-BR: Erro genérico.

en: Genre
pt-BR: Gênero

en: Genre:
pt-BR: Gênero:

en: Get new password
pt-BR: Obter nova senha

en: Getting Started
pt-BR: Iniciando

en: Getting information from the server...
pt-BR: Obtendo informações do servidor...

en: Given email not found.
pt-BR: O email informado não foi localizado.

en: Global Settings
pt-BR: Configurações Globais

en: Guest
pt-BR: Visitante

en: Guests can do the following:
pt-BR: Visitantes podem fazer o seguinte:

en: HTTP Error.
pt-BR: Erro HTTP.

en: Hardware Audio Output
pt-BR: Hardware para Saída de Áudio

en: Help
pt-BR: Ajuda

en: Help Airtime improve by letting Sourcefabric know how you are using it. This information will be collected regularly in order to enhance your user experience.%sClick the 'Send support feedback' box and we'll make sure the features you use are constantly improving.
pt-BR: Colabore com a evolução do Airtime,  permitindo à Sourcefabric conhecer como você está usando o produto. Essas informações serão colhidas regularmente, a fim de melhorar a sua experiência como usuário.%s Clique na opção "Enviar Comentário de Apoio" e nós garantiremos a evolução contínua das funcionalidade que você utiliza.

en: Help Airtime improve by letting us know how you are using it. This info will be collected regularly in order to enhance your user experience.%sClick 'Yes, help Airtime' and we'll make sure the features you use are constantly improving.
pt-BR: Colabore com a evolução do Airtime,  permitindo à Sourcefabric conhecer como você está usando o produto. Essas informações serão colhidas regularmente, a fim de melhorar a sua experiência como usuário.%s Clique na opção "Enviar Comentário de Apoio" e nós garantiremos a evolução contínua das funcionalidade que você utiliza.

en: Here's how you can get started using Airtime to automate your broadcasts:
pt-BR: Saiba como utilizar o Airtime para automatizar suas transmissões:

en: Hi %s, 
    
    Click this link to reset your password:
pt-BR: Olá %s, 
    
    Clique neste link para redefinir sua senha:

en: Hour
pt-BR: Hora

en: IO error.
pt-BR: Erro de I/O.

en: ISRC Number:
pt-BR: Número ISRC:

en: Icecast Vorbis Metadata
pt-BR: Metadados Icecast Vorbis

en: If Airtime is behind a router or firewall, you may need to configure port forwarding and this field information will be incorrect. In this case you will need to manually update this field so it shows the correct host/port/mount that your DJ's need to connect to. The allowed range is between 1024 and 49151.
pt-BR: Se o Airtime estiver atrás de um roteador ou firewall, pode ser necessário configurar o redirecionamento de portas e esta informação de campo ficará incorreta. Neste caso, você terá de atualizar manualmente este campo para que ele exiba o corretamente o host / porta / ponto de montagem necessários para seu DJ para se conectar. O intervalo permitido é entre 1024 e 49151.

en: If you change the username or password values for an enabled stream the playout engine will be rebooted and your listeners will hear silence for 5-10 seconds. Changing the following fields will NOT cause a reboot: Stream Label (Global Settings), and Switch Transition Fade(s), Master Username, and Master Password (Input Stream Settings). If Airtime is recording, and if the change causes a playout engine restart, the recording will be interrupted.
pt-BR: Se você alterar os campos de usuário ou senha de um fluxo ativo, o mecanismo de saída será reiniciado e seus ouvintes ouvirão um silêncio por 5-10 segundos. Alterando os seguintes campos não causará reinicialização: Legenda do Fluxo (Configurações Globais), e Mudar Fade(s) de Transição, Usuário Master e Senha Master (Configurações de fluxo de entrada). Se o Airtime estiver gravando  e, se a mudança fizer com que uma reinicialização de mecanismo de saída seja necessária, a gravação será interrompida.

en: If your Icecast server expects a username of 'source', this field can be left blank.
pt-BR: Se o servidor Icecast esperar por um usuário 'source', este campo poderá permanecer em branco.

en: If your live streaming client does not ask for a username, this field should be 'source'.
pt-BR: Se o cliente de fluxo ao vivo não solicitar um usuário, este campo deve ser "source".

en: Image must be one of jpg, jpeg, png, or gif
pt-BR: A imagem precisa conter extensão jpg,  jpeg, png ou gif

en: Import Folder:
pt-BR: Diretório de Importação:

en: Import media files
pt-BR: Importar arquivos de mídia

en: Init error.
pt-BR: Erro de inicialização.

en: Input Stream Settings
pt-BR: Configurações do Fluxo de Entrada

en: Input must be a number
pt-BR: A entrada deve ser um número

en: Input must be a positive number
pt-BR: A entrada deve ser um número positivo

en: Input must be in the format: hh:mm:ss.t
pt-BR: A entrada deve estar no formato hh:mm:ss.t

en: Input must be in the format: yyyy-mm-dd
pt-BR: A entrada deve estar no formato yyyy-mm-dd

en: Invalid character entered
pt-BR: Caracter inválido informado

en: Invalid form values.
pt-BR: Valores do formulário inválidos.

en: Invalid webstream - This appears to be a file download.
pt-BR: Fluxo web inválido. A URL parece tratar-se de download de arquivo.

en: Isrc Number:
pt-BR: Número Isrc:

en: January
pt-BR: Janeiro

en: July
pt-BR: Julho

en: Jump to the current playing track
pt-BR: Saltar para faixa em execução

en: June
pt-BR: Junho

en: Label
pt-BR: Legenda

en: Label:
pt-BR: Legenda:

en: Language
pt-BR: Idioma

en: Language:
pt-BR: Idioma:

en: Last Modified
pt-BR: Última Ateração

en: Last Name
pt-BR: Último Nome

en: Last Played
pt-BR: Última Execução

en: Lastname:
pt-BR: Último nome:

en: Length
pt-BR: Duração

en: Length needs to be greater than 0 minutes
pt-BR: A duração precisa ser maior que 0 minuto

en: Length should be of form "00h 00m"
pt-BR: A duração deve ser informada no formato "00h 00m"

en: Length:
pt-BR: Duração:

en: Library
pt-BR: Biblioteca

en: Limit cannot be empty or smaller than 0
pt-BR: O limite não pode ser vazio ou menor que 0

en: Limit cannot be more than 24 hrs
pt-BR: O limite não pode ser maior que 24 horas

en: Limit to
pt-BR: Limitar em

en: Limit to
pt-BR: Limitar em

en: Limit to:
pt-BR: Limitar em:

en: Listen
pt-BR: Ouvir

en: Listener Count Over Time
pt-BR: Número de ouvintes durante a exibição

en: Listener Count on %s: %s
pt-BR: Número de Ouvintes em %s: %s

en: Listener Stats
pt-BR: Estatísticas de Ouvintes

en: Live
pt-BR: Ao Vivo

en: Live Stream
pt-BR: Fluxo Ao Vivo

en: Live Stream Input
pt-BR: Fluxo de entrada ao vivo

en: Live stream
pt-BR: Fluxo ao vivo

en: Loading...
pt-BR: Carregando...

en: Login
pt-BR: Acessar

en: Login name is not unique.
pt-BR: Usuário já existe.

en: Logout
pt-BR: Sair

en: Look in
pt-BR: Explorar

en: Looks like the page you were looking for doesn't exist!
pt-BR: A página que você procura não existe!

en: Mail Server
pt-BR: Servidor de Email

en: Manage Media Folders
pt-BR: Gerenciar Diretórios de Mídia

en: Manage Users
pt-BR: Gerenciar Usuários

en: Manage all library content
pt-BR: Gerenciar bibliotecas de conteúdo

en: Manage assigned show content
pt-BR: Gerenciar o conteúdo de programas delegados a ele

en: Manage preferences
pt-BR: Gerenciar configurações

en: Manage their own library content
pt-BR: Gerenciar sua própria blblioteca de conteúdos

en: Manage users
pt-BR: Gerenciar usuários

en: Manage watched folders
pt-BR: Gerenciar diretórios monitorados

en: March
pt-BR: Março

en: Master Password
pt-BR: Senha Master

en: Master Source
pt-BR: Master

en: Master Source Connection URL
pt-BR: URL de Conexão da Fonte Master

en: Master Source Connection URL:
pt-BR: URL de Conexão da Fonte Master:

en: Master Source Mount Point
pt-BR: Ponto de Montagem da Fonte Master

en: Master Source Port
pt-BR: Porta da Fonte Master

en: Master Stream
pt-BR: Fluxo Mestre

en: Master Username
pt-BR: Usuário Master

en: May
pt-BR: Maio

en: Media Folders
pt-BR: Diretórios de Mídia

en: Memory
pt-BR: Memória

en: Minute
pt-BR: Minuto

en: Mo
pt-BR: Se

en: Mobile Phone:
pt-BR: Celular:

en: Mon
pt-BR: Seg

en: Monday
pt-BR: Segunda

en: Mood
pt-BR: Humor

en: Mood:
pt-BR: Humor:

en: Mount Point
pt-BR: Ponto de Montagem

en: Mount cannot be empty with Icecast server.
pt-BR: Ponto de montagem deve ser informada em servidor Icecast.

en: Moving %s Items
pt-BR: Movendo %s itens

en: Moving 1 Item
pt-BR: Movendo 1 item

en: Must wait 1 hour to rebroadcast.
pt-BR: É necessário aguardar 1 hora antes de retransmitir.

en: Must wait at least 1 hour to rebroadcast
pt-BR: É preciso aguardar uma hora para retransmitir

en: My Account
pt-BR: Minha Conta

en: Name
pt-BR: Nome

en: Name:
pt-BR: Nome:

en: New
pt-BR: Novo

en: New Playlist
pt-BR: Nova Lista

en: New Smart Block
pt-BR: Novo Bloco

en: New User
pt-BR: Novo Usuário

en: New Webstream
pt-BR: Novo Fluxo Web

en: New password
pt-BR: Nova senha

en: New version available:
pt-BR: Nova versão disponível:

en: Next:
pt-BR: Próximo:

en: No End?
pt-BR: Sem fim?

en: No MIME type found for webstream.
pt-BR: Nenhum tipo MIME encontrado para o fluxo.

en: No Records
pt-BR: Não há gravações

en: No action available
pt-BR: Nenhuma ação disponível

en: No open playlist
pt-BR: Nenhuma lista aberta

en: No open smart block
pt-BR: Nenhum bloco aberto

en: No result found
pt-BR: Nenhum resultado encontrado

en: No webstream
pt-BR: Nenhum fluxo web

en: Not a valid Directory
pt-BR: Não é um diretório válido

en: Note: Anything larger than 600x600 will be resized.
pt-BR: Nota: qualquer arquivo maior que 600x600 será redimensionado

en: Nothing Scheduled
pt-BR: Nada Programado

en: November
pt-BR: Novembro

en: Now Playing
pt-BR: Tocando agora

en: ON AIR
pt-BR: NO AR

en: Oct
pt-BR: Out

en: October
pt-BR: Outubro

en: Off Air Metadata
pt-BR: Metadados Off Air

en: One Shot Sample
pt-BR: Amostra 'One Shot'

en: Only numbers are allowed.
pt-BR: Somente números são permitidos.

en: Open
pt-BR: Abrir

en: Open library to add or remove content
pt-BR: Abrir biblioteca para adicionar ou remover conteúdo

en: Original Length:
pt-BR: Duração Original:

en: Other
pt-BR: Outro

en: Output Stream Settings
pt-BR: Configurações do Fluxo de Saída

en: Output Type
pt-BR: Tipo de Saída

en: Override
pt-BR: Soprebor

en: Owner
pt-BR: Prorietário

en: Page not found
pt-BR: Página não encontrada

en: Page not found!
pt-BR: Página não encontrada!

en: Password
pt-BR: Senha

en: Password confirmation does not match your password.
pt-BR: A senha de confirmação não confere.

en: Password field cannot be empty.
pt-BR: A senha não pode estar em branco.

en: Password:
pt-BR: Senha:

en: Passwords do not match
pt-BR: Senhas não conferem

en: Phone:
pt-BR: Fone:

en: Played
pt-BR: Executado

en: Playlist Contents:
pt-BR: Conteúdos da Lista de Reprodução:

en: Playlist crossfade
pt-BR: Crossfade da Lista

en: Playlist saved
pt-BR: A lista foi salva

en: Playlist shuffled
pt-BR: A lista foi embaralhada

en: Playlists
pt-BR: Listas

en: Playout History
pt-BR: Histórico da Programação

en: Please enter and confirm your new password in the fields below.
pt-BR: Por favor informe e confirme sua nova senha nos campos abaixo.

en: Please enter your account e-mail address. You will receive a link to create a new password via e-mail.
pt-BR: Digite seu endereço de email. Você receberá uma mensagem contendo um link para criar sua senha.

en: Please enter your user name and password
pt-BR: Por favor informe seu usuário e senha

en: Please make sure admin user/password is correct on System->Streams page.
pt-BR: Confirme se o nome de usuário / senha do administrador estão corretos na página Sistema > Fluxos.

en: Please select a cursor position on timeline.
pt-BR: Por favor selecione um posição do cursor na linha do tempo.

en: Please selection an option
pt-BR: Por favor selecione uma opção

en: Please upgrade to
pt-BR: Por favor, atualize para

en: Port
pt-BR: Porta

en: Port %s is not available
pt-BR: Porta %s indisponível.

en: Port cannot be empty.
pt-BR: Porta não pode estar em branco.

en: Preferences
pt-BR: Preferências

en: Preferences updated.
pt-BR: Preferências atualizadas.

en: Preview
pt-BR: Visualizar

en: Previous:
pt-BR: Anterior:

en: Problem with Liquidsoap...
pt-BR: Problemas com o Liquidsoap...

en: Processing...
pt-BR: Processando...

en: Progam Managers can do the following:
pt-BR: Gerentes de Programação podem fazer o seguinte:

en: Program Manager
pt-BR: Gerente de Programação

en: Promote my station on Sourcefabric.org
pt-BR: Divulgue minha estação em Sourcefabric.org

en: Purchase your copy of Airtime
pt-BR: Adquira sua cópia do Airtime

en: RESET
pt-BR: REDEFINIR

en: Re-upload to SoundCloud
pt-BR: Re-enviar para SoundCloud

en: Rebroadcast of %s from %s
pt-BR: Retransmissão de %s a partir de %s

en: Rebroadcast of show %s from %s at %s
pt-BR: Retransmissão do programa %s de %s as %s

en: Rebroadcast?
pt-BR: Retransmitir?

en: Record & Rebroadcast
pt-BR: Gravar & Retransmitir

en: Record from Line In?
pt-BR: Gravar a partir do Line In?

en: Recording
pt-BR: Gravando

en: Recording From Line In
pt-BR: Gravando a partir do Line In

en: Recording:
pt-BR: Gravando:

en: Register Airtime
pt-BR: Registrar Airtime

en: Remind me in 1 week
pt-BR: Lembrar-me dentro de uma semana

en: Remind me never
pt-BR: Não me lembrar novamente

en: Remove
pt-BR: Remover

en: Remove All Content
pt-BR: Remover Todo o Conteúdo

en: Remove all content?
pt-BR: Remover todos os conteúdos?

en: Remove cursor
pt-BR: Remover o cursor

en: Remove overbooked tracks
pt-BR: Remover faixas excedentes

en: Remove selected scheduled items
pt-BR: Remover seleção de itens agendados

en: Remove watched directory
pt-BR: Remover diretório monitorado

en: Repeat Days:
pt-BR: Dias para reexibir:

en: Repeat Type:
pt-BR: Tipo de Reexibição:

en: Repeats?
pt-BR: Reexibir?

en: Replay Gain
pt-BR: Ganho de Reprodução

en: Replay Gain Modifier
pt-BR: Modificador de Ganho de Reprodução

en: Requires Authentication
pt-BR: Requer Autenticação

en: Rescan watched directory (This is useful if it is network mount and may be out of sync with Airtime)
pt-BR: Verificar novamente diretório monitorado (Isso pode ser útil em caso de montagem de volume em rede e este estiver fora de sincronia com o Airtime)

en: Reset Password 'From' Email
pt-BR: Remetente de Email para Recuperação de Senha

en: Reset password
pt-BR: Redefinir senha

en: Restore password
pt-BR: Redefinir senha

en: Retreiving data from the server...
pt-BR: Obtendo dados do servidor...

en: Retrieving data from the server...
pt-BR: Obtendo dados do servidor...

en: Sample Rate
pt-BR: Taxa de Amostragem

en: Sample Rate (kHz)
pt-BR: Taxa de Amostragem (khz)

en: Sample Rate:
pt-BR: Taxa de Amostragem:

en: Sat
pt-BR: Sab

en: Saturday
pt-BR: Sábado

en: Save
pt-BR: Salvar

en: Save playlist
pt-BR: Salvar Lista

en: Schedule shows
pt-BR: Agendar programas

en: Scheduled Play
pt-BR: Programação

en: Search Users:
pt-BR: Procurar Usuários:

en: Security error.
pt-BR: Erro de segurança.

en: Select
pt-BR: Selecionar

en: Select Country
pt-BR: Selecione o País

en: Select Days:
pt-BR: Selecione os Dias:

en: Select all
pt-BR: Selecionar todos

en: Select criteria
pt-BR: Selecione um critério

en: Select cursor
pt-BR: Selecione o cursor

en: Select files
pt-BR: Selecionar arquivos

en: Select modifier
pt-BR: Selecionar modificador

en: Select none
pt-BR: Selecionar nenhum

en: Select stream:
pt-BR: Selecionar fluxo:

en: Select this page
pt-BR: Selecionar esta página

en: Select your media from the left pane and drag them to your show in the right pane.
pt-BR: Selecione seu conteúdo a partir da lista , no painel esquerdo, e arraste-o para o seu programa, no painel da direita.

en: Send support feedback
pt-BR: Enviar informações de suporte

en: Sep
pt-BR: Set

en: September
pt-BR: Setembro

en: Server
pt-BR: Servidor

en: Server cannot be empty.
pt-BR: Servidor não pode estar em branco.

en: Service
pt-BR: Serviço

en: Service Type:
pt-BR: Tipo de Serviço:

en: Set
pt-BR: Definir

en: Set smart block type:
pt-BR: Definir tipo de bloco:

en: Settings updated successfully!
pt-BR: Configurações atualizadas com sucesso!

en: Share
pt-BR: Compartilhar

en: Should not overlap shows
pt-BR: Os programas não devem ser sobrepostos

en: Show
pt-BR: Programa

en: Show - Artist - Title
pt-BR: Programa - Artista - Título

en: Show / hide columns
pt-BR: Exibir / ocultar colunas

en: Show Content
pt-BR: Exibir Conteúdo

en: Show Empty
pt-BR: Programa vazio

en: Show Source
pt-BR: Programa

en: Show Source Connection URL
pt-BR: URL de Conexão da Fonte Programa

en: Show Source Connection URL:
pt-BR: URL de Conexão da Fonte do Programa:

en: Show Source Mount Point
pt-BR: Ponto de Montagem da Fonte Programa

en: Show Source Port
pt-BR: Porta da Fonte Programa

en: Show is empty
pt-BR: O programa está vazio

en: Show me what I am sending
pt-BR: Mostrar quais informações estou enviando

en: Show was deleted because recorded show does not exist!
pt-BR: O programa foi excluído porque a gravação prévia não existe!

en: Show:
pt-BR: Programa:

en: Shows can have a max length of 24 hours.
pt-BR: Os programas podem ter duração máxima de 24 horas.

en: Shows longer than their scheduled time will be cut off by a following show.
pt-BR: Um programa com tempo maior que a duração programada será cortado pelo programa seguinte.

en: Shuffle
pt-BR: Embaralhar

en: Shuffle playlist
pt-BR: Embaralhar Lista

en: Shuffle playlist content
pt-BR: Embaralhar conteúdo da lista

en: Smart Block Options
pt-BR: Opções de Bloco

en: Smart Blocks
pt-BR: Blocos

en: Smart block generated and criteria saved
pt-BR: O bloco foi gerado e o criterio foi salvo

en: Smart block saved
pt-BR: O bloco foi salvo

en: Smart block shuffled
pt-BR: O bloco foi embaralhado

en: Something went wrong.
pt-BR: Ocorreu algo errado.

en: Sound Effect
pt-BR: Efeito de Áudio

en: SoundCloud Email
pt-BR: Email do SoundCloud

en: SoundCloud Password
pt-BR: Senha do SoundCloud

en: SoundCloud Settings
pt-BR: Configurações do SoundCloud

en: SoundCloud Tags: (separate tags with spaces)
pt-BR: Tags do SoundCloud: (separados por espaços)

en: Soundcloud
pt-BR: SoundCloud

en: Source Streams
pt-BR: Fontes de Fluxo

en: Sourcefabric Privacy Policy
pt-BR: Política de Privacidade Sourcefabric

en: Specify custom authentication which will work only for this show.
pt-BR: Defina uma autenticação personalizada que funcionará apenas neste programa.

en: Spoken
pt-BR: Falado

en: Start
pt-BR: Início

en: Start upload
pt-BR: Iniciar Upload

en: Static
pt-BR: Estático

en: Static Smart Block
pt-BR: Bloco Inteligente Estático

en: Static Smart Block Contents:
pt-BR: Conteúdo do Bloco Inteligente Estático:

en: Station Description:
pt-BR: Descrição da Estação:

en: Station Logo:
pt-BR: Logo da Estação:

en: Station Name
pt-BR: Nome da Estação

en: Station Web Site:
pt-BR: Website da Estação:

en: Station name - Show name
pt-BR: Nome da Estação - Nome do Programa

en: Station time
pt-BR: Hora Local

en: Status
pt-BR: Estado

en: Stem
pt-BR: Base

en: Stop Upload
pt-BR: Parar Upload

en: Stop recording current show?
pt-BR: Parar gravação do programa em execução?

en: Stream
pt-BR: Fluxo

en: Stream Label:
pt-BR: Legenda do Fluxo:

en: Stream Setting Updated.
pt-BR: Preferências de fluxo atualizadas.

en: Stream Settings
pt-BR: Configurações de Fluxo

en: Stream Type:
pt-BR: Tipo de Fluxo:

en: Stream URL:
pt-BR: URL do Fluxo:

en: Stream URL:
pt-BR: URL do Fluxo:

en: Streams
pt-BR: Fluxos

en: Style
pt-BR: Aparência

en: Su
pt-BR: Do

en: Sun
pt-BR: Dom

en: Sunday
pt-BR: Domingo

en: Support Feedback
pt-BR: Informações de Suporte

en: Support setting updated.
pt-BR: Configurações de suporte atualizadas.

en: Switch Transition Fade (s)
pt-BR: Fade de Transição do Switch:

en: System
pt-BR: Sistema

en: Terms and Conditions
pt-BR: Termos e Condições

en: Text Colour:
pt-BR: Cor da Fonte:

en: Th
pt-BR: Qu

en: The desired block length will not be reached if Airtime cannot find enough unique tracks to match your criteria. Enable this option if you wish to allow tracks to be added multiple times to the smart block.
pt-BR: A duração desejada do bloco não será completada se o Airtime não localizar faixas únicas suficientes que correspondem aos critérios informados. Ative esta opção se você deseja permitir que as mesmas faixas sejam adicionadas várias vezes num bloco inteligente.

en: The file was not uploaded, there is %s MB of disk space left and the file you are uploading has a size of %s MB.
pt-BR: O arquivo não foi transferido, há %s MB de espaço livre em disco e o arquivo que você está enviando tem um tamanho de %s MB.

en: The file was not uploaded, this error can occur if the computer hard drive does not have enough disk space or the stor directory does not have correct write permissions.
pt-BR: O arquivo não foi transferido, esse erro pode ocorrer se o computador não tem espaço suficiente em disco ou o diretório stor não tem as permissões de gravação corretas.

en: The following info will be displayed to listeners in their media player:
pt-BR: A informação a seguir será exibida para os ouvintes em seu player de mídia:

en: The schedule you're viewing is out of date!
pt-BR: A programação que você está vendo está desatualizada!

en: The schedule you're viewing is out of date! (instance mismatch)
pt-BR: A programação que você está vendo está desatualizada! (instância incompatível)

en: The schedule you're viewing is out of date! (sched mismatch)
pt-BR: A programação que você está vendo está desatualizada! (programação incompatível)

en: The show %s has been previously updated!
pt-BR: O programa %s foi previamente atualizado!

en: The show %s is over and cannot be scheduled.
pt-BR: O programa %s terminou e não pode ser agendado.

en: The show instance doesn't exist anymore!
pt-BR: A instância deste programa não existe mais!

en: The soundcloud id for this file is:
pt-BR: O id no SoundCloud para este arquivo é:

en: The stream is disabled
pt-BR: O fluxo está desabilitado

en: The value has to be numeric
pt-BR: O valor deve ser numérico

en: The value should be an integer
pt-BR: O valor deve ser um número inteiro

en: The value should be in timestamp format (e.g. 0000-00-00 or 0000-00-00 00:00:00)
pt-BR: O valor deve estar no formato timestamp (ex. 0000-00-00 ou 0000-00-00 00:00:00)

en: The value should be less than %s characters
pt-BR: O valor deve conter no máximo %s caracteres

en: The value should be less then 2147483648
pt-BR: O valor precisa ser menor que 2147483648

en: The work is in the public domain
pt-BR: O trabalho é de domínio público

en: The year %s must be within the range of 1753 - 9999
pt-BR: O ano % s deve estar compreendido no intervalo entre 1753 - 9999

en: Then you're good to go!
pt-BR: Você já está pronto para começar!

en: There is no source connected to this input.
pt-BR: Não há fonte conectada a esta entrada.

en: There was an error while uploading to soundcloud.
pt-BR: Ocorreu um erro durante o upload para o SoundCloud.

en: This file appears to be corrupted and will not be added to media library.
pt-BR: Este arquivo parece estar corrompido e não será adicionado à biblioteca de mídia.

en: This follows the same security pattern for the shows: only users assigned to the show can connect.
pt-BR: Este segue o mesmo padrão de segurança para os programas: apenas usuários designados para o programa poderão se conectar.

en: This is the admin username and password for Icecast/SHOUTcast to get listener statistics.
pt-BR: Este é o usuário e senha de servidores Icecast / SHOUTcast, para obter estatísticas de ouvintes.

en: This path is currently not accessible.
pt-BR: O caminho está inacessível no momento.

en: This show has no scheduled content.
pt-BR: Este programa não possui conteúdo agendado.

en: This show is not completely filled with content.
pt-BR: Este programa não possui duração completa de conteúdos.

en: This version is no longer supported.
pt-BR: Esta versão não é mais suportada.

en: This version will soon be obsolete.
pt-BR: Esta versão ficará obsoleta em breve.

en: Thu
pt-BR: Qui

en: Thursday
pt-BR: Quinta

en: Time must be specified
pt-BR: O horário deve ser especificado

en: Timezone:
pt-BR: Fuso Horário:

en: Title
pt-BR: Título

en: Title:
pt-BR: Título:

en: To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your %sFlash plugin%s.
pt-BR: Para reproduzir a mídia que você terá que quer atualizar seu navegador para uma versão recente ou atualizar seu %sFlash plugin%s.

en: Track Number
pt-BR: Número de Faixa

en: Track preview
pt-BR: Prévia da faixa

en: Track:
pt-BR: Faixa:

en: Tu
pt-BR: Te

en: Tue
pt-BR: Ter

en: Tuesday
pt-BR: Terça

en: Type the characters you see in the picture below.
pt-BR: Digite os caracteres que você vê na imagem abaixo.

en: URL should be 512 characters or less
pt-BR: A URL de conter no máximo 512 caracteres

en: URL should be of form "http://domain"
pt-BR: A URL deve estar no formato "http://domain"

en: Unknown Playlist
pt-BR: Lista Desconhecida

en: Unknown type:
pt-BR: Tipo Desconhecido:

en: Unrecognized stream type: %s
pt-BR: Tipo de fluxo não reconhecido: %s

en: Untitled Playlist
pt-BR: Lista Sem Título

en: Untitled Show
pt-BR: Programa Sem Título

en: Untitled Smart Block
pt-BR: Bloco Sem Título

en: Untitled Webstream
pt-BR: Fluxo Sem Título

en: Update Required
pt-BR: Atualização Necessária

en: Update show
pt-BR: Atualizar programa

en: Upload URL might be wrong or doesn't exist
pt-BR: URL de upload pode estar incorreta ou inexiste.

en: Upload to SoundCloud
pt-BR: Enviar para SoundCloud

en: Uploaded
pt-BR: Adicionado

en: Uploaded %d/%d files
pt-BR: %d/%d arquivos importados

en: Uploading in progress...
pt-BR: Upload em andamento...

en: Use Airtime Authentication:
pt-BR: Usar Autenticação do Airtime:

en: Use Custom Authentication:
pt-BR: Usar Autenticação Personalizada:

en: User Manual
pt-BR: Manual do Usuário

en: User Type
pt-BR: Tipo de Usuário

en: User Type:
pt-BR: Perfil do Usuário:

en: User added successfully!
pt-BR: Usuário adicionado com sucesso!

en: User updated successfully!
pt-BR: Usuário atualizado com sucesso!

en: Username
pt-BR: Usuário

en: Username field cannot be empty.
pt-BR: O usuário não pode estar em branco.

en: Username:
pt-BR: Usuário:

en: Users
pt-BR: Usuários

en: Value cannot be empty
pt-BR: O valor não pode estar em branco

en: Value is required and can't be empty
pt-BR: Valor é obrigatório e não poder estar em branco.

en: Verify Password:
pt-BR: Confirmar Senha:

en: View / edit description
pt-BR: Ver / editar descrição

en: View Recorded File Metadata
pt-BR: Visualizar Metadados do Arquivo Gravado

en: View and manage show content
pt-BR: Visualizar e gerenciar o conteúdo dos programas

en: View listener stats
pt-BR: Ver estado dos ouvintes

en: View on Soundcloud
pt-BR: Visualizar no SoundCloud

en: View schedule
pt-BR: Visualizar agendamentos

en: View show content
pt-BR: Visualizar conteúdo dos programas

en: View system status
pt-BR: Visualizar estado do sistema

en: Watched Folders:
pt-BR: Diretórios Monitorados:

en: We
pt-BR: Qu

en: Web Stream
pt-BR: Fluxo Web

en: Web Streams
pt-BR: Fluxos

en: Webstream name cannot be empty
pt-BR: O nome do fluxo não pode estar vazio

en: Webstream saved.
pt-BR: Fluxo gravado.

en: Wed
pt-BR: Qua

en: Wednesday
pt-BR: Quarta

en: Week Starts On
pt-BR: Semana Inicia Em

en: Welcome to Airtime!
pt-BR: Benvindo ao Airtime!

en: Welcome to the online Airtime demo! You can log in using the username 'admin' and the password 'admin'.
pt-BR: Bem-vindo à demonstração online do Airtime! Autentique-se com usuário 'admin' e senha "admin".

en: What
pt-BR: O que

en: When
pt-BR: Quando

en: Who
pt-BR: Quem

en: Work in progress
pt-BR: Trabalho am andamento

en: Wrong username or password provided. Please try again.
pt-BR: Usuário ou senha inválidos. Tente novamente.

en: Year
pt-BR: Ano

en: Year:
pt-BR: Ano:

en: Yes, help Airtime
pt-BR: Sim, quero colaborar com o Airtime

en: You are currently uploading files. %sGoing to another screen will cancel the upload process. %sAre you sure you want to leave the page?
pt-BR: Você está fazendo upload de arquivos neste momento. %s Ir a outra tela cancelará o processo de upload. %sTem certeza de que deseja sair desta página?

en: You are not allowed to access this resource.
pt-BR: Você não tem permissão para acessar esta funcionalidade.

en: You are not allowed to access this resource.
pt-BR: Você não tem permissão para acessar esta funcionalidade.

en: You are not allowed to schedule show %s.
pt-BR: Você não tem permissão para agendar programa %s.

en: You are not watching any media folders.
pt-BR: Você não está monitorando nenhum diretório.

en: You are running the latest version
pt-BR: Você está executando a versão mais recente

en: You are viewing an older version of %s
pt-BR: Você está vendo uma versão obsoleta de %s

en: You can only add tracks to smart block.
pt-BR: Você pode somente adicionar faixas um bloco inteligente.

en: You can only add tracks to smart blocks.
pt-BR: Você pode adicionar somente faixas a um bloco inteligente.

en: You can only add tracks, smart blocks, and webstreams to playlists.
pt-BR: Você pode adicionar apenas faixas, blocos e fluxos às listas de reprodução

en: You cannot add files to recording shows.
pt-BR: Você não pode adicionar arquivos para gravação de programas.

en: You cannot add tracks to dynamic blocks.
pt-BR: Você não pode adicionar faixas a um bloco dinâmico

en: You cannot use same port as Master DJ port.
pt-BR: Você não pode utilizar a mesma porta do Master DJ.

en: You don't have permission to delete selected %s(s).
pt-BR: Você não tem permissão para excluir os %s(s) selecionados.

en: You don't have permission to delete selected items.
pt-BR: Você não tem permissão para excluir os itens selecionados.

en: You don't have permission to disconnect source.
pt-BR: Você não tem permissão para desconectar a fonte.

en: You don't have permission to switch source.
pt-BR: Você não tem permissão para alternar entre as fontes.

en: You have to agree to privacy policy.
pt-BR: Você precisa concordar com a política de privacidade.

en: You must select Criteria and Modifier
pt-BR: Você precisa selecionar Critério e Modificador

en: Your browser does not support playing this file type:
pt-BR: Seu navegador não suporta a execução deste tipo de arquivo:

en: Your trial expires in
pt-BR: Seu período de teste termina em

en: Zend Framework Default Application
pt-BR: Aplicativo Padrão Zend Framework

en: bi-weekly
pt-BR: bi-semanal

en: can't resize a past show
pt-BR: Não é permitido redimensionar um programa anterior

en: contains
pt-BR: contém

en: day
pt-BR: dia

en: days
pt-BR: dias

en: does not contain
pt-BR: não contém

en: ends with
pt-BR: termina com

en: enter a time in seconds 00{.000000}
pt-BR: informe o tempo em segundo 00{.000000}

en: enter a time in seconds 0{.0}
pt-BR: informe o tempo em segundos 0{.0}

en: file meet the criteria
pt-BR: arquivo corresponde ao critério

en: files meet the criteria
pt-BR: arquivos correspondem ao critério

en: hours
pt-BR: horas

en: in use
pt-BR: em uso

en: is
pt-BR: é

en: is greater than
pt-BR: é maior que

en: is in the range
pt-BR: está no intervalo

en: is less than
pt-BR: é menor que

en: is not
pt-BR: não é

en: items
pt-BR: itens

en: kHz
pt-BR: khz

en: max volume
pt-BR: volume máximo

en: minutes
pt-BR: minutos

en: month
pt-BR: mês

en: monthly
pt-BR: mensal

en: mute
pt-BR: Mudo

en: next
pt-BR: próximo

en: path should be specified
pt-BR: o caminho precisa ser informado

en: please put in a time '00:00:00 (.0)'
pt-BR: por favor informe o tempo no formato '00:00:00 (.0)'

en: please put in a time in seconds '00 (.0)'
pt-BR: por favor informe o tempo em segundos '00 (.0)'

en: previous
pt-BR: anterior

en: show does not exist
pt-BR: programa inexistente

en: starts with
pt-BR: começa com

en: today
pt-BR: hoje

en: unmute
pt-BR: retirar mudo

en: week
pt-BR: semana

en: weekly
pt-BR: semanal

en: yyyy-mm-dd
pt-BR: yyy-mm-dd
