Airtime - en to ja translation catalogue (796 entries)

en:  to
ja: ～

en: %d files queued
ja: %d のファイルが待機中

en: %s contains nested watched directory: %s
ja: %sは同期している次のフォルダを含んでいます： %s

en: %s doesn't exist in the watched list.
ja: %sは同期リストの中に存在しません。

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list
ja: %sはすでに保存ディレクトリまたは同期フォルダに設定されています。

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list.
ja: %sはすでに保存ディレクトリまたは同期フォルダに設定されています。

en: %s is already watched.
ja: %sは同期済みです。

en: %s is nested within existing watched directory: %s
ja: %sは同期している次のフォルダに含まれています： %s

en: %s is not a valid directory.
ja: %sは有効なディレクトリではありません。

en: %s not found
ja: %s は見つかりませんでした。

en: %s's Settings
ja: %sの設定

en: %s-%s-%s is not a valid date
ja: %s-%s-%sは正しい日付ではありません。

en: %s:%s:%s is not a valid time
ja: %s:%s:%sは正しい時間ではありません。

en: %sAirtime%s %s, the open radio software for scheduling and remote station management. %s
ja: %sRakuten.FM%s %s、予定表と遠隔ステーション管理のためのオープン無線ソフトウェア。%s

en: %sPrint view%sPlease use your browser's print function to print this table. Press escape when finished.
ja: %s印刷用表示%sお使いのブラウザの印刷機能を使用してこの表を印刷してください。印刷が完了したらEscボタンを押して下さい。

en: %sSourcefabric%s o.p.s. Airtime is distributed under the %sGNU GPL v.3%s
ja: %sRakuten.FM%s o.p.s.Rakuten.FMを%sGNU GPL v.3%s のもと配布します。

en: '%value%' does not fit the date format '%format%'
ja: '%value%'は、'%format%'の日付形式に一致しません。

en: '%value%' does not fit the time format 'HH:mm'
ja: '%value%'は、'01:22'の形式に適合していません

en: '%value%' is less than %min% characters long
ja: '%value%'は、%min%文字より短くなっています。

en: '%value%' is more than %max% characters long
ja: '%value%'は、%max%文字を越えています。

en: '%value%' is no valid email address in the basic format local-part@hostname
ja: '%value%'は無効なEメールアドレスです。local-part@hostnameの形式に沿ったEメールアドレスを登録してください。

en: '%value%' is not between '%min%' and '%max%', inclusively
ja: '%value%'は、'%min%'以上'%max%'以下の条件に一致しません。

en: 'Length' should be in '00:00:00' format
ja: 「長さ」は、'00:00:00'の形式で入力してください。

en: (In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled).
ja: （ステーションを宣伝するためには、「サポートフィードバックを送信する」の設定をオンにしておく必要があります。）

en: (Required)
ja: (必須)

en: (Your radio station website)
ja: （あなたのラジオステーションウェブサイト）

en: (for verification purposes only, will not be published)
ja: （確認目的の為だけであり、公開はされません。）

en: (hh:mm:ss.t)
ja: 例：01:22:33.4

en: 1 - Mono
ja: 1 - モノラル

en: 10m
ja: 10分

en: 15m
ja: 15分

en: 1m
ja: 1分

en: 2 - Stereo
ja: 2 - ステレオ

en: 30m
ja: 30分

en: 500 is the max item limit value you can set
ja: 設定できるアイテムの最大数は500です。

en: 5m
ja: 5分

en: 60m
ja: 60分

en: A selected File does not exist!
ja: 選択したファイルは存在しません。

en: About
ja: Rakuten.FMについて

en: Access playout history
ja: 配信レポートへ

en: Add
ja: 追加

en: Add / Remove Content
ja: コンテンツの追加・削除

en: Add Files
ja: ファイルを追加

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Add New Field
ja: あたしいフィールドの追加

en: Add files
ja: ファイルを追加

en: Add files to the upload queue and click the start button.
ja: ファイルを追加して「アップロード開始」ボタンをクリックして下さい。

en: Add media to the show by going to your show in the Schedule calendar, left-clicking on it and selecting 'Add / Remove Content'
ja: 番組にメディアを追加するには、カレンダーページで番組を左クリックして、「コンテンツの追加・削除」を選択して下さい。

en: Add more elements
ja: さらに要素を追加

en: Add this show
ja: この番組を追加

en: Add to Playlist
ja: プレイリストに追加

en: Add to Smart Block
ja: スマートブロックに追加

en: Add to current playlist
ja: 現在のプレイリストに追加

en: Add to current smart block
ja: 現在のスマートブロックに追加

en: Add to selected show
ja: 選択した番組へ追加

en: Adding %s Items
ja:  %s個の項目を追加

en: Adding 1 Item
ja: 1個の項目を追加

en: Additional Options
ja: 詳細設定

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin Password
ja: 管理者パスワード

en: Admin User
ja: 管理者

en: Admins can do the following:
ja: 管理者は次の操作が可能です：

en: Advanced Search Options
ja: 詳細検索

en: Airtime Copyright &copy;Sourcefabric o.p.s. All rights reserved.%sMaintained and distributed under GNU GPL v.3 by %sSourcefabric o.p.s%s
ja: Rakuten.FM Copyright &copy; Rakuten.FM o.p.s. All rights reserved. %s %sRakuten.FM o.p.s%sによるGNU GPL v.3のもと保持配布されます。

en: Airtime Password Reset
ja: Rakuten.FMパスワードのリセット

en: Airtime Version
ja: Rakuten.FMバージョン

en: Airtime is unsure about the status of this file. This can happen when the file is on a remote drive that is unaccessible or the file is in a directory that isn't 'watched' anymore.
ja: このファイルのステータスが不明です。これは、ファイルがアクセス不能な外付けドライブに存在するか、またはファイルが同期されていないディレクトリに存在する場合に起こります。

en: Album
ja: アルバム

en: Album:
ja: アルバム：

en: All
ja: 全て

en: All My Shows:
ja: 全ての番組：

en: Allow Remote Websites To Access "Schedule" Info?%s (Enable this to make front-end widgets work.)
ja: 外部サイトからの「スケジュール」情報へのアクセスを許可しますか?%s （フロントエンドのウィジェットを機能させる場合は、これを有効にしてください）

en: Allow Repeat Tracks:
ja: トラックのリピートを許可：

en: An email has been sent
ja: メールは送信されました。

en: Application error
ja: アプリケーションエラー

en: Apr
ja: 4月

en: April
ja: 4月

en: Are you sure you want to change the storage folder?
    This will remove the files from your Airtime library!
ja: 保存先のフォルダを変更しますか？Rakuten.FMライブラリからファイルを削除することになります！

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
ja: 選択した項目を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete the selected item?
ja: 選択した項目を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove the watched folder?
ja: 同期されているフォルダを削除してもよろしいですか？

en: Artist - Title
ja: アーティスト - タイトル

en: Audio Player
ja: オーディオプレイヤー

en: Audio Track
ja: オーディオトラック

en: Aug
ja: 8月

en: August
ja: 8月

en: Auto Switch Off
ja: 自動切り替えオフ

en: Auto Switch On
ja: 自動切り替えオン

en: Automatically Mark Files "Downloadable" on SoundCloud
ja: 自動的にSoundCloud上で「Downloadable」ファイルとしてアップロードする。

en: Automatically Upload Recorded Shows
ja: 録音された番組を自動的にアップロード

en: BPM:
ja: BPM：

en: Back to login screen
ja: ログイン画面に戻る

en: Background Colour:
ja: 背景色：

en: Bad request. 'mode' parameter is invalid
ja: Bad Request：'mode' パラメータが無効です。

en: Bad request. no 'mode' parameter passed.
ja: Bad Request：パスした「mode」パラメータはありません。

en: Begin by adding your files to the library using the 'Add Media' menu button. You can drag and drop your files to this window too.
ja: 「メディアを追加」メニューからライブラリにファイルを追加しましょう。画面にファイルをドラッグ＆ドロップして追加することもできます。

en: Bit Rate
ja: ビットレート

en: Bit Rate (Kbps)
ja: ビットレート (Kbps)

en: Bit Rate:
ja: ビットレート：

en: By checking this box, I agree to Sourcefabric's %sprivacy policy%s.
ja: このチェックボックスをチェックすると、Rakuten.FMの%sプライバシーポリシー%sに同意したことになります。

en: By linking your repeating shows any media items scheduled in any repeat show will also get scheduled in the other repeat shows
ja: 配信内容を同期すると、配信内容の変更が対応するすべての再配信にも反映されます。

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Can not connect to the streaming server
ja: ストリーミングサーバーに接続できません。

en: Can't drag and drop repeating shows
ja: 定期配信している番組を移動することはできません。

en: Can't move a past show
ja: 過去の番組を移動することはできません。

en: Can't move a recorded show less than 1 hour before its rebroadcasts.
ja: 録音された番組を再配信時間の直前1時間の枠に移動することはできません。

en: Can't move show into past
ja: 番組を過去の日付に移動することはできません。

en: Can't set cue in to be larger than cue out.
ja: キューインをキューアウトより大きく設定することはできません。

en: Can't set cue out to be greater than file length.
ja: キューアウトはファイルの長さより長く設定できません。

en: Can't set cue out to be smaller than cue in.
ja: キューアウトをキューインより小さく設定することはできません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Current Show
ja: 現在の番組をキャンセル

en: Cancel Current Show?
ja: 現在の番組をキャンセルしますか？

en: Cancel current show
ja: 配信中の番組をキャンセル

en: Cannot create show in the past
ja: 過去の日付に番組は作成できません。

en: Cannot have duration 00h 00m
ja: 00h 00mの長さに設定することはできません。

en: Cannot have duration < 0m
ja: 0分以下の長さに設定することはできません。

en: Cannot have duration greater than 24h
ja: 24時間を越える長さに設定することはできません。

en: Cannot modify start date/time of the show that is already started
ja: すでに開始されている番組の開始日、開始時間を変更することはできません。

en: Cannot move items out of linked shows
ja: リンクした番組の外に項目を移動することはできません。

en: Cannot schedule outside a show.
ja: 番組外に予約することは出来ません。

en: Cannot schedule overlapping shows
ja: 番組を重複して予約することはできません。

en: Cannot schedule overlapping shows.
    Note: Resizing a repeating show affects all of its repeats.
ja: 番組を重複して予約することはできません。
    注意：再配信番組のサイズ変更は全ての再配信に反映されます。

en: Channels:
ja: 再生方式

en: Check this box to automatically switch off Master/Show source upon source disconnection.
ja: このボックスにチェックを入れると、ソースが切断された時に番組ソースに自動的に切り替わります。

en: Check this box to automatically switch on Master/Show source upon source connection.
ja: このボックスをクリックすると、ソースが接続された時にマスターソースに自動的に切り替わります。

en: Check this option to enable metadata for OGG streams (stream metadata is the track title, artist, and show name that is displayed in an audio player). VLC and mplayer have a serious bug when playing an OGG/VORBIS stream that has metadata information enabled: they will disconnect from the stream after every song. If you are using an OGG stream and your listeners do not require support for these audio players, then feel free to enable this option.
ja: このオプションをチェックしてOGGストリームのメタデータを有効にしてください（ストリームメタデータとは、トラックタイトル、アーティスト、オーディオプレーヤーに表示される名前のことです）。メタデータ情報を有効にしてOGG/ Vorbisのストリームを再生すると、VLCとmplayerはすべての曲を再生した後にストリームから切断される重大なバグを発生させます。OGGストリームを使用していて、リスナーがこれらのオーディオプレーヤーのためのサポートを必要としない場合は、このオプションを有効にして下さい。

en: Choose Days:
ja: 日付選択：

en: Choose Folder to Watch
ja: 同期するフォルダを選択

en: Choose Show Instance
ja: 番組配信回の選択

en: Choose Storage Folder
ja: フォルダを選択してください。

en: Choose folder
ja: フォルダ選択

en: City:
ja: 市：

en: Clear
ja: クリア

en: Click the box below to advertise your station on %sSourcefabric.org%s. In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled. This data will be collected in addition to the support feedback.
ja: あなたのステーションを%sRakuten.FM%sで宣伝するために、下のボックスをクリックして下さい。ステーションを宣伝するためには、「サポートフィードバックを送信する」の設定をオンにしておく必要があります。このデータはサポートフィードバックに加えて収集されます。

en: Click the box below to promote your station on %sSourcefabric.org%s.
ja: あなたのステーションを%sRakuten.FM%sで宣伝するために、下のボックスをクリックして下さい。

en: Close
ja: 閉じる

en: Composer
ja: 作曲者

en: Composer:
ja: 作曲者

en: Conductor
ja: コンダクター

en: Conductor:
ja: コンダクター：

en: Configure Mail Server
ja: メールサーバーを設定

en: Confirm new password
ja: 新しいパスワードを確認してください。

en: Connected to the streaming server
ja: ストリーミングサーバーに接続しています。

en: Connection URL:
ja: 接続URL：

en: Content in linked shows must be scheduled before or after any one is broadcasted
ja: 同期された配信内容を配信中に変更することはできません。

en: Contents of Show
ja: 番組内容

en: Copied %s row%s to the clipboard
ja: %s 列の%s をクリップボードにコピー しました。

en: Copy of %s
ja: %sのコピー

en: Copyright
ja: 著作権

en: Copyright:
ja: 著作権：

en: Could not delete some scheduled files.
ja: いくつかの予約されたファイルを削除できませんでした。

en: Could not parse M3U playlist
ja: M3Uプレイリストを解析できませんでした。

en: Could not parse PLS playlist
ja: PLSプレイリストを解析できませんでした。

en: Could not parse XSPF playlist
ja: XSPFプレイリストを解析できませんでした。

en: Country:
ja: 国：

en: Create Entry
ja: エントリーを作成

en: Create a show by going to 'Calendar' in the menu bar, and then clicking the '+ Show' icon. This can be either a one-time or repeating show. Only admins and program managers can add shows.
ja: メニューの「カレンダー」ページで「＋番組」ボタンをクリックして、番組を追加してください。これは1回だけ、または繰り返し再生する番組で行えます。管理者やプログラムマネージャーのみ番組を追加できます。

en: Create playlists, smart blocks, and webstreams
ja: プレイリスト・スマートブロック・ウェブストリームを作成

en: Creating File Summary Template
ja: トラック別レポートテンプレート作成

en: Creating Log Sheet Template
ja: 配信レポートテンプレートの作成

en: Creator
ja: アーティスト

en: Creator:
ja: アーティスト：

en: Cue Editor
ja: キューの編集

en: Cue In
ja: キューイン

en: Cue In:
ja: キューイン：

en: Cue Out
ja: キューアウト

en: Cue Out:
ja: キューアウト：

en: Cue in and cue out are null.
ja: キューインとキューアウトが設定されていません。

en: Current
ja: Now Playing

en: Current Import Folder:
ja: 現在のインポートフォルダ

en: Current Show:
ja: 現在の番組：

en: Cursor
ja: カーソル

en: Custom Password
ja: カスタムパスワード

en: Custom Username
ja: カスタムユーザー名

en: DJs can do the following:
ja: DJは以下の操作ができます：

en: DJs:
ja: DJ：

en: Date End:
ja: 終了日：

en: Date Start:
ja: 開始日：

en: Date/Time End:
ja: 終了日時：

en: Date/Time Start:
ja: 開始日時：

en: Day must be specified
ja: 日付を指定する必要があります。

en: Dec
ja: 12月

en: December
ja: 12月

en: Default Crossfade Duration (s):
ja: クロスフェードの時間（初期値）：

en: Default Fade In (s):
ja: デフォルトフェードイン（初期値）：

en: Default Fade Out (s):
ja: デフォルトフェードアウト（初期値）：

en: Default Genre:
ja: ジャンル（初期値）：

en: Default Interface Language
ja: 表示言語（初期値）

en: Default Length:
ja: ウェブ配信の長さ（初期値）：

en: Default License:
ja: ライセンス（初期値）：

en: Default Track Type:
ja: トラックタイプ（初期値）：

en: Delete
ja: 削除

en: Delete This Instance
ja: この配信回を削除

en: Delete This Instance and All Following
ja: これ以降の配信回を全て削除

en: Delete selected item(s)?
ja: 選択した項目を削除しますか？

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明：

en: Deselect all
ja: 全てを選択解除

en: Deselect this page
ja: このページを選択解除

en: Disabled
ja: 無効

en: Disk
ja: ディスク

en: Disk Space
ja: ディスク容量

en: Done
ja: 完了

en: Download
ja: ダウンロード

en: Drag files here.
ja: こちらにファイルをドラッグしてください。

en: Duplicate Playlist
ja: プレイリストのコピー

en: Duration
ja: 長さ

en: Duration:
ja: 長さ：

en: Dynamic
ja: 自動生成スマート・ブロック

en: Dynamic Smart Block
ja: 自動生成スマート・ブロック

en: Dynamic Smart Block Criteria:
ja: 自動生成スマート・ブロックの基準：

en: Dynamic block is not previewable
ja: 自動生成スマート・ブロックはプレビューできません

en: E-mail
ja: メール

en: Edit
ja: 編集

en: Edit History Record
ja: 配信履歴を編集

en: Edit Metadata
ja: メタデータの編集

en: Edit Show
ja: 番組の編集

en: Edit This Instance
ja: この配信回を編集

en: Email / Mail Server Settings
ja: メール・メールサーバーの設定

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email could not be sent. Check your mail server settings and ensure it has been configured properly.
ja: メールが送信できませんでした。メールサーバーの設定を確認してください。

en: Email sent
ja: メールが送信されました。

en: Email:
ja: メール：

en: Empty playlist
ja: プレイリストを空にする

en: Empty playlist content
ja: プレイリストを空にする。

en: Empty smart block
ja: スマートブロックを空にする

en: Empty smart block content
ja: スマートブロックを空にする。

en: Enable Replay Gain
ja: リプレイゲインを有効化

en: Enable SoundCloud Upload
ja: SoundCloudへのアップロードを有効化

en: Enable System Emails (Password Reset)
ja: システムメールを有効化 (パスワードリセット)

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled:
ja: 有効：

en: Encoded By
ja: エンコード

en: End
ja: 終了

en: End Time
ja: 終了時間

en: End date must be after start date
ja: 終了日は開始日より後に設定してください。

en: End date/time cannot be in the past
ja: 終了日時は過去に設定できません。

en: Error code:
ja: エラーコード：

en: Error msg:
ja: エラーメッセージ：

en: Error: File too large:
ja: エラー：ファイルサイズが大きすぎます。

en: Error: Invalid file extension:
ja: エラー：ファイル拡張子が無効です。

en: Expand Dynamic Block
ja: 自動生成スマート・ブロックを拡張する

en: Expand Static Block
ja: スマート・ブロックの拡張

en: Fade Editor
ja: フェードの編集

en: Fade In
ja: フェードイン

en: Fade Out
ja: フェードアウト

en: Fade in:
ja: フェードイン：

en: Fade out:
ja: フェードアウト：

en: Failed to create 'organize' directory.
ja:  'organize'ディレクトリを作成できませんでした。

en: Feb
ja: 2月

en: February
ja: 2月

en: File Path:
ja: ファイルの場所：

en: File Summary
ja: トラック別レポート

en: File Summary Templates
ja: トラック別レポートテンプレート

en: File count error.
ja: ファイルカウントのエラーです。

en: File does not exist in Airtime
ja: Rakuten.FM内にファイルが存在しません。

en: File does not exist in Airtime.
ja: Rakuten.FM内にファイルが存在しません。

en: File doesn't exist in Airtime.
ja: Rakuten.FMにファイルが存在しません。

en: File extension error.
ja: ファイル拡張子エラーです。

en: File import in progress...
ja: ファイルをインポート中…

en: File size error.
ja: ファイルサイズエラーです。

en: File: %f, size: %s, max file size: %m
ja: ファイル： %f, サイズ： %s, ファイルサイズ最大： %m

en: File: %s
ja: ファイル： %s

en: Files
ja: ファイル

en: Filter By Show:
ja: 番組で絞り込む：

en: Filter History
ja: 絞り込み履歴

en: Find
ja: 検索

en: Find Shows
ja: 番組を探す

en: First Name
ja: 名

en: Firstname:
ja: 名：

en: For more detailed help, read the %suser manual%s.
ja: より詳細なヘルプは、%sユーザーマニュアル%sをお読み下さい。

en: For more details, please read the %sAirtime Manual%s
ja: 詳細については、 %sRakuten.FM マニュアル%sを読んで下さい。

en: Fr
ja: 金

en: Fri
ja: 金

en: Friday
ja: 金曜日

en: From {from} to {to}
ja: {from}から{to}へ

en: Generate
ja: 生成

en: Generate playlist content and save criteria
ja: プレイリストコンテンツを生成し、基準を保存

en: Generic error.
ja: エラーです。

en: Genre
ja: ジャンル

en: Genre:
ja: ジャンル：

en: Get new password
ja: 新しいパスワードを入手

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Getting information from the server...
ja: サーバーから情報を取得しています…

en: Given email not found.
ja: メールアドレスが見つかりません。

en: Global Settings
ja: グローバル設定

en: Guest
ja: ゲスト

en: Guests can do the following:
ja: ゲストは以下の操作ができます：

en: HTTP Error.
ja: HTTPエラーです。

en: Hardware Audio Output
ja: オーディオ出力

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help Airtime improve by letting Sourcefabric know how you are using it. This information will be collected regularly in order to enhance your user experience.%sClick the 'Send support feedback' box and we'll make sure the features you use are constantly improving.
ja: Rakuten.FM向上のため、皆様がどのようにRakuten.FMを利用しているか教えてください。この情報はユーザーエクスペリエンス改善のために定期的に収集します。%s「フィールドの支持を送信」ボックスをクリックして頂ければ、皆様の利用特性を確認し常に改善します。

en: Help Airtime improve by letting us know how you are using it. This info will be collected regularly in order to enhance your user experience.%sClick 'Yes, help Airtime' and we'll make sure the features you use are constantly improving.
ja: サービス向上のために、どのようにRakuten.FMを使用しているか教えてください。この情報は定期的にユーザーエクスペリエンス強化のため収集します。%s「はい、Rakuten.FMに協力します」をクリックして頂ければ、私達は皆様の利用特性を確認し常に改善に役立てます。

en: Here's how you can get started using Airtime to automate your broadcasts:
ja: まずは以下の4ステップでRakuten.FMに番組を作ってみましょう！

en: Hi %s, 
    
    Click this link to reset your password:
ja: ようこそ %s, 
    
    このリンクをクリックしてパスワードをリセットして下さい：

en: History
ja: 履歴

en: History Templates
ja: 配信履歴のテンプレート

en: Hour
ja: 時

en: IO error.
ja: 入出力エラーです。

en: ISRC Number:
ja: ISRC番号：

en: Icecast Vorbis Metadata
ja: Icecast Vorbisメタデータ

en: If Airtime is behind a router or firewall, you may need to configure port forwarding and this field information will be incorrect. In this case you will need to manually update this field so it shows the correct host/port/mount that your DJ's need to connect to. The allowed range is between 1024 and 49151.
ja: Rakuten.FMがルータやファイアウォールで制御されている場合は、ポート転送を設定する必要があり、このフィールドの情報が不正確になる可能性があります。その場合は、DJの接続に必須の正しいホスト/ポート/マウントを示し、手動でこのフィールドを更新する必要があります。許容範囲は1024〜49151の間です。

en: If you change the username or password values for an enabled stream the playout engine will be rebooted and your listeners will hear silence for 5-10 seconds. Changing the following fields will NOT cause a reboot: Stream Label (Global Settings), and Switch Transition Fade(s), Master Username, and Master Password (Input Stream Settings). If Airtime is recording, and if the change causes a playout engine restart, the recording will be interrupted.
ja: 現在有効になっている配信のユーザー名またはパスワードを変更すると、システムが再起動するため5～10秒ほど配信が途切れます。配信表示設定（グローバル設定）、トランジションフェードの切替え、マスターユーザー名、マスターパスワード（入力設定）の変更は配信に影響がありません。録音中か、設定の変更によってシステムが再起動する場合は配信が途切れる場合があります。

en: If your Icecast server expects a username of 'source', this field can be left blank.
ja:  Icecastサーバーから ソースのユーザー名を要求された場合、このフィールドは空白にすることができます。

en: If your live streaming client does not ask for a username, this field should be 'source'.
ja: ライブ配信クライアントでユーザー名を要求されなかった場合、このフィールドはソースとなります。

en: Image must be one of jpg, jpeg, png, or gif
ja: 画像は、jpg, jpeg, png, または gif の形式にしてください。

en: Import Folder:
ja: インポートフォルダ：

en: Import media files
ja: メディアファイルをインポートする

en: Init error.
ja: Initエラーです。

en: Input Stream Settings
ja: 入力設定

en: Input must be a number
ja: 半角数字で入力して下さい。

en: Input must be a positive number
ja: 0より大きい半角数字で入力して下さい。

en: Input must be in the format: hh:mm:ss.t
ja: 01:22:33.4の形式で入力して下さい。

en: Input must be in the format: yyyy-mm-dd
ja: yyyy-mm-ddの形で入力して下さい。

en: Interface Timezone:
ja: インターフェイスのタイムゾーン：

en: Invalid character entered
ja: 使用できない文字が入力されました。

en: Invalid form values.
ja: 入力欄に無効な値があります。

en: Invalid webstream - This appears to be a file download.
ja: 無効なウェブ配信です。

en: Isrc Number:
ja: ISRC番号：

en: Jabber:
ja: Jabber：

en: Jan
ja: 1月

en: January
ja: 1月

en: Jul
ja: 7月

en: July
ja: 7月

en: Jump to the current playing track
ja: 現在再生中のトラックに移動

en: Jun
ja: 6月

en: June
ja: 6月

en: Label
ja: レーベル

en: Label:
ja: ラベル：

en: Language
ja: 言語

en: Language:
ja: 言語：

en: Last Modified
ja: 最終修正

en: Last Name
ja: 姓

en: Last Played
ja: 最終配信日

en: Lastname:
ja: 姓：

en: Length
ja: 時間

en: Length needs to be greater than 0 minutes
ja: 再生時間は0分以上である必要があります。

en: Length should be of form "00h 00m"
ja: 時間は "00h 00m"の形式にしてください。

en: Length:
ja: 時間：

en: Library
ja: ライブラリ

en: Limit cannot be empty or smaller than 0
ja: 制限は空欄または0以下には設定できません。

en: Limit cannot be more than 24 hrs
ja: 制限は24時間以内に設定してください。

en: Limit to
ja: 最大

en: Limit to
ja: 次の値に制限する：

en: Limit to:
ja: 次の値に制限：

en: Link:
ja: 配信内容を同期する：

en: Listen
ja: 試聴

en: Listener Count Over Time
ja: リスナー視聴数

en: Listener Count on %s: %s
ja: %sのリスナー視聴数：%s

en: Listener Stats
ja: リスナー統計

en: Live Stream
ja: ライブ配信

en: Live Stream Input
ja: ライブ配信の入力

en: Live stream
ja: ライブ配信

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Log Sheet
ja: 配信レポート

en: Log Sheet Templates
ja: 配信レポートテンプレート

en: Login
ja: ログイン

en: Login name is not unique.
ja: ログイン名はすでに使用されています。

en: Logout
ja: ログアウト

en: Look in
ja: 閲覧

en: Looks like the page you were looking for doesn't exist!
ja: お探しのページは存在しないようです。

en: Mail Server
ja: メールサーバー

en: Manage Media Folders
ja: メディアフォルダの管理

en: Manage Users
ja: ユーザー管理

en: Manage all library content
ja: ライブラリの全てのコンテンツを管理

en: Manage assigned show content
ja: 割り当てられた番組内容を管理

en: Manage preferences
ja: 設定を管理

en: Manage their own library content
ja: ライブラリのコンテンツを管理

en: Manage users
ja: ユーザー管理

en: Manage watched folders
ja: 同期されているフォルダを管理

en: Mar
ja: 3月

en: March
ja: 3月

en: Master Password
ja: マスターパスワード

en: Master Source
ja: マスターソース

en: Master Source Connection URL
ja: マスターソース接続URL

en: Master Source Connection URL:
ja: マスターソース接続URL：

en: Master Source Mount Point
ja: マスターソースマウントポイント

en: Master Source Port
ja: マスターソースポート

en: Master Stream
ja: マスターストリーム

en: Master Username
ja: マスターユーザー名

en: May
ja: 5月

en: Media Folders
ja: メディアフォルダ

en: Memory
ja: メモリ

en: Mime
ja: MIMEタイプ

en: Minute
ja: 分

en: Mo
ja: 月

en: Mobile Phone:
ja: 携帯電話：

en: Mon
ja: 月

en: Monday
ja: 月曜日

en: Mood
ja: ムード

en: Mood:
ja: ムード：

en: Mount Point
ja: マウントポイント

en: Mount cannot be empty with Icecast server.
ja: Icecastサーバーを使用する際はマウント欄を入力してください。

en: Moving %s Items
ja: %s 個の項目を移動

en: Moving 1 Item
ja: 1個の項目を移動

en: Must wait 1 hour to rebroadcast.
ja: 再配信には１時間待たなければなりません。

en: Must wait at least 1 hour to rebroadcast
ja: 再配信するには、1時間以上待たなければなりません

en: My Account
ja: マイアカウント

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前：

en: New
ja: 新規作成

en: New File Summary Template
ja: 新規テンプレート作成

en: New Log Sheet Template
ja: 新規テンプレート作成

en: New Playlist
ja: 新しいプレイリスト

en: New Smart Block
ja: 新しいスマートブロック

en: New User
ja: ユーザー追加

en: New Webstream
ja: 新しいウェブ配信

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New version available:
ja: 新しいバージョンがあります：

en: Next:
ja: 次の曲：

en: No End?
ja: 無期限

en: No File Summary Templates
ja: テンプレートはありません。

en: No Log Sheet Templates
ja: テンプレートはありません。

en: No MIME type found for webstream.
ja: ウェブ配信用のMIMEタイプは見つかりませんでした。

en: No Records
ja: 録画なし

en: No Show
ja: 番組はありません。

en: No action available
ja: 実行可能な操作はありません。

en: No open playlist
ja: プレイリストが開かれていません。

en: No open smart block
ja: スマートブロックが開かれていません。

en: No result found
ja: 結果は見つかりませんでした。

en: No webstream
ja: ウェブ配信がありません。

en: Not a valid Directory
ja: 正しいディレクトリではありません。

en: Note: Anything larger than 600x600 will be resized.
ja: 注意：大きさが600x600以上の場合はサイズが変更されます。

en: Nothing Scheduled
ja: 何も予約されていません。

en: Nov
ja: 11月

en: November
ja: 11月

en: Oct
ja: 10月

en: October
ja: 10月

en: Off Air Metadata
ja: オフエアーメタデータ

en: Only numbers are allowed.
ja: 数値で入力してください。

en: Open
ja: 開く

en: Open Media Builder
ja: メディアビルダーを開く

en: Open library to add or remove content
ja: ライブラリを開いてコンテンツを追加・削除する

en: Original Length:
ja: オリジナルの長さ：

en: Output Stream Settings
ja: 出力設定

en: Output Type
ja: 出力タイプ

en: Override
ja: オーバーライド

en: Owner
ja: 所有者

en: Page not found
ja: ページが見つかりません。

en: Page not found!
ja: ページが見つかりませんでした。

en: Password
ja: パスワード

en: Password confirmation does not match your password.
ja: パスワード確認がパスワードと一致しません。

en: Password field cannot be empty.
ja: パスワードを入力してください。

en: Password:
ja: パスワード：

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません。

en: Permission denied
ja: 許可されていない操作です。

en: Phone:
ja: 電話：

en: Play
ja: 再生

en: Played
ja: 再生済み

en: Playlist / Block
ja: プレイリスト・ブロック

en: Playlist Contents:
ja: プレイリストの内容：

en: Playlist crossfade
ja: プレイリスト クロスフェード

en: Playlist saved
ja: プレイリストが保存されました。

en: Playlist shuffled
ja: プレイリストがシャッフルされました。

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Playout History
ja: 配信履歴

en: Please enter and confirm your new password in the fields below.
ja: 下記のフィールドに新しいパスワードを入力し確認して下さい。

en: Please enter your account e-mail address. You will receive a link to create a new password via e-mail.
ja: アカウントのメールアドレスを入力して下さい。新しいパスワード作成用のリンクをメールで送信します。

en: Please enter your user name and password
ja: ユーザ名とパスワードを入力して下さい。

en: Please make sure admin user/password is correct on System->Streams page.
ja: 管理ユーザー・パスワードが正しいか、システム＞配信のページで確認して下さい。

en: Please select a cursor position on timeline.
ja: タイムライン上のカーソル位置を選択して下さい。

en: Please select a repeat day
ja: 繰り返す日を選択してください

en: Please selection an option
ja: 選択してください。

en: Please upgrade to
ja: こちらにアップグレードしてください：

en: Port
ja: ポート

en: Port %s is not available
ja: ポート%sは利用できません。

en: Port cannot be empty.
ja: ポートを入力してください。

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences updated.
ja: 設定が更新されました。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous:
ja: 前の曲：

en: Problem with Liquidsoap...
ja: Liquidsoapに問題があります。

en: Processing...
ja: 処理中…

en: Progam Managers can do the following:
ja: プログラムマネージャーは以下の操作が可能です：

en: Program Manager
ja: プログラムマネージャー

en: Promote my station on Sourcefabric.org
ja: Rakuten.FMでステーションの宣伝をする。

en: Purchase your copy of Airtime
ja: あなたのRakuten.FM複製を購入する

en: RESET
ja: リセット

en: Re-upload to SoundCloud
ja: SoundCloudへ再アップロード

en: Rebroadcast of %s from %s
ja: %sの再配信%sから

en: Rebroadcast of show %s from %s at %s
ja: %sの再配信：%s　%s時

en: Rebroadcast?
ja: 再配信

en: Record & Rebroadcast
ja: 録音と再配信

en: Record file doesn't exist
ja: 録音ファイルは存在しません。

en: Record from Line In?
ja: ライン入力から録音

en: Recording From Line In
ja: ライン入力から録音

en: Recording:
ja: 録音中：

en: Register Airtime
ja: Rakuten.FMに登録

en: Remind me in 1 week
ja: 1週間前に通知

en: Remind me never
ja: 通知しない

en: Remove
ja: 削除

en: Remove All Content
ja: 全てのコンテンツを削除

en: Remove all content?
ja: 全てのコンテンツを削除しますか？

en: Remove cursor
ja: カーソルを削除

en: Remove overbooked tracks
ja: 重複して設定されたトラックを削除

en: Remove selected scheduled items
ja: 選択した項目を削除

en: Remove watched directory
ja: 同期ディレクトリを削除する

en: Repeat By:
ja: リピート間隔：

en: Repeat Days:
ja: 再配信日：

en: Repeat Type:
ja: リピート形式：

en: Repeats?
ja: 定期番組に設定

en: Replay Gain
ja: リプレイゲイン

en: Replay Gain Modifier
ja: リプレイゲイン調整

en: Requires Authentication
ja: 認証を要求

en: Rescan watched directory (This is useful if it is network mount and may be out of sync with Airtime)
ja: 同期済み一覧を再スキャンする (もしネットワーク実装であったりRakuten.FMと同期していないと思われる場合に便利です)

en: Reset Password 'From' Email
ja: メールからパスワードをリセット

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Restore password
ja: パスワードをリセット

en: Retreiving data from the server...
ja: サーバーからデータを取得しています…

en: Retrieving data from the server...
ja: サーバーからデータを取得しています…

en: Sa
ja: 土

en: Sample Rate
ja: サンプルレート

en: Sample Rate (kHz)
ja: サンプリング周波数 (kHz)

en: Sample Rate:
ja: サンプルレート：

en: Sat
ja: 土

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save playlist
ja: プレイリストを保存

en: Schedule shows
ja: 番組を予約する

en: Scheduled
ja: 配信予約済み

en: Scheduled Play
ja: 予約配信ソース

en: Search Users:
ja: ユーザーを検索：

en: Security error.
ja: セキュリティエラーです。

en: Select
ja: 選択

en: Select Country
ja: 国の選択

en: Select Days:
ja: 曜日を選択：

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select criteria
ja: 基準を選択してください

en: Select cursor
ja: カーソルを選択

en: Select files
ja: ファイルを選択

en: Select modifier
ja: 条件を選択してください

en: Select none
ja: 全て解除

en: Select stream:
ja: 配信先の選択：

en: Select this page
ja: このページを選択

en: Select your media from the left pane and drag them to your show in the right pane.
ja: 左ウィンドウ枠からメディアを選択し、右ウィンドウの番組枠にドラッグして下さい。

en: Send support feedback
ja: サポートにフィードバックを送る

en: Sep
ja: 9月

en: September
ja: 9月

en: Server
ja: サーバー

en: Server cannot be empty.
ja: サーバーを入力してください。

en: Service
ja: サービス

en: Service Type:
ja: サービスタイプ：

en: Set
ja: 設定

en: Set Cue In
ja: キューインの設定

en: Set Cue Out
ja: キューアウトの設定

en: Set Default
ja: 初期設定として保存

en: Set Default Template
ja: 初期設定テンプレートを作成

en: Set smart block type:
ja: スマートブロックの形式：

en: Settings updated successfully!
ja: 設定の更新に成功しました。

en: Share
ja: 共有

en: Should not overlap shows
ja: 番組を重複してはいけません。

en: Show
ja: 番組

en: Show - Artist - Title
ja: 番組 - アーティスト - タイトル

en: Show / hide columns
ja: 表示設定

en: Show Content
ja: 番組内容

en: Show Empty
ja: 番組内容がありません。

en: Show Source
ja: 番組ソース

en: Show Source Connection URL
ja: ソース接続URLを表示

en: Show Source Connection URL:
ja: 番組ソース接続URL：

en: Show Source Mount Point
ja: 番組ソースマウントポイント

en: Show Source Port
ja: 番組ソースポート

en: Show Summary
ja: 番組別レポート

en: Show Waveform
ja: 波形の表示

en: Show is empty
ja: 番組内容がありません。

en: Show me what I am sending
ja: 送信中のものを表示

en: Show was deleted because recorded show does not exist!
ja: 録音された番組が存在しないので番組は削除されました。

en: Show:
ja: 番組：

en: Shows can have a max length of 24 hours.
ja: 番組は最大24時間まで設定可能です。

en: Shows longer than their scheduled time will be cut off by a following show.
ja: 番組が予約された時間より長くなった場合はカットされ、次の番組が始まります。

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Shuffle playlist
ja: プレイリストのシャッフル

en: Shuffle playlist content
ja: プレイリストの内容をシャッフル

en: Skype:
ja: Skype：

en: Smart Block Options
ja: スマートブロック設定

en: Smart Blocks
ja: スマートブロック

en: Smart block generated and criteria saved
ja: スマートブロックが生成されて基準が保存されました。

en: Smart block saved
ja: スマートブロックを保存しました。

en: Smart block shuffled
ja: スマートブロックがシャッフルされました。

en: Some stream types require extra configuration. Details about enabling %sAAC+ Support%s or %sOpus Support%s are provided.
ja: 配信種別の中には追加の設定が必要なものがあります。詳細設定を行うと%sAAC+ Support%s または %sOpus Support%sが可能になります。

en: Something went wrong.
ja: 問題が生じました。

en: SoundCloud Email
ja: SoundCloudに登録されたメールアドレス

en: SoundCloud Password
ja: SoundCloudに登録されたパスワード

en: SoundCloud Settings
ja: SoundCloudの設定

en: SoundCloud Tags: (separate tags with spaces)
ja: SoundCloudタグ：（タグはスペースで区切る）

en: Soundcloud
ja: SoundCloud

en: Source Streams
ja: 配信ソース

en: Sourcefabric Privacy Policy
ja: Rakuten.FM個人情報保護方針

en: Specify custom authentication which will work only for this show.
ja: この番組に対してのみ有効なカスタム認証を指定してください。

en: Start
ja: 開始

en: Start Time
ja: 開始時間

en: Start upload
ja: アップロード開始

en: Static
ja: スマート･ブロック

en: Static Smart Block
ja: スマート・ブロック

en: Static Smart Block Contents:
ja: スマート・ブロックの内容：

en: Station Description:
ja: ステーションの説明：

en: Station Logo:
ja: ステーションロゴ：

en: Station Name
ja: ステーション名

en: Station Timezone
ja: ステーションのタイムゾーン

en: Station Web Site:
ja: ステーションのウェブサイト：

en: Station name - Show name
ja: ステーション名 - 番組名

en: Station time
ja: ステーションタイム

en: Status
ja: ステータス

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Upload
ja: アップロード中止

en: Stop recording current show?
ja: 配信中の番組の録音を中止しますか？

en: Stream
ja: 配信

en: Stream Label:
ja: 配信表示設定：

en: Stream Setting Updated.
ja: 配信設定が更新されました。

en: Stream Settings
ja: 配信設定

en: Stream Type:
ja: 配信種別：

en: Stream URL:
ja: 配信元URL：

en: Stream URL:
ja: 配信先URL：

en: Streams
ja: 配信設定

en: Style
ja: スタイル

en: Su
ja: 日

en: Sun
ja: 日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Support Feedback
ja: サポートフィードバック

en: Support setting updated.
ja: サポート設定が更新されました。

en: Switch Transition Fade (s)
ja: トランジション フェード時間 (秒)

en: System
ja: システム

en: Terms and Conditions
ja: 利用規約

en: Text Colour:
ja: 文字色：

en: Th
ja: 木

en: The desired block length will not be reached if Airtime cannot find enough unique tracks to match your criteria. Enable this option if you wish to allow tracks to be added multiple times to the smart block.
ja: Rakuten.FMがあなたの条件に一致するトラックを十分に見つけることができない場合、ご希望のブロック時間になりません。スマートブロックに同じトラックを複数回追加できるようにしたい場合は、このオプションを有効にしてください。

en: The file was not uploaded, there is %s MB of disk space left and the file you are uploading has a size of %s MB.
ja: ディスクの容量不足でファイルをアップロードできませんでした。ディスクに残っている容量は %s MBですがあなたがアップロードしているファイルサイズは %s MBです。

en: The file was not uploaded, this error can occur if the computer hard drive does not have enough disk space or the stor directory does not have correct write permissions.
ja: ファイルをアップロードできませんでした。このエラーは、コンピュータのハードドライブに十分なディスク容量がないか、ストアディレクトリに書き込む権限を持っていない場合に発生する可能性があります。

en: The following info will be displayed to listeners in their media player:
ja: 以下の情報はリスナーが利用するプレイヤー上に表示されます。

en: The schedule you're viewing is out of date!
ja: 参照中のスケジュールは有効ではありません。

en: The schedule you're viewing is out of date! (instance mismatch)
ja: 参照中のスケジュールは有効ではありません。

en: The schedule you're viewing is out of date! (sched mismatch)
ja: 参照中のスケジュールはの有効ではありません。

en: The show %s has been previously updated!
ja: 番組 %s は以前に更新されています。

en: The show %s is over and cannot be scheduled.
ja: 番組 %s は終了しておりスケジュールに入れることができません。

en: The show instance doesn't exist anymore!
ja: この番組の配信回が存在しません。

en: The soundcloud id for this file is:
ja: このファイルのSoundCloud IDは以下の通りです：

en: The stream is disabled
ja: 配信が切断されています。

en: The value has to be numeric
ja: 値は数字である必要があります。

en: The value should be an integer
ja: 値は整数である必要があります。

en: The value should be in timestamp format (e.g. 0000-00-00 or 0000-00-00 00:00:00)
ja: 値はタイムスタンプの形式に適合する必要があります。 (例: 0000-00-00 or 0000-00-00 00:00:00)

en: The value should be less than %s characters
ja: 値は%s未満にする必要があります。

en: The value should be less then 2147483648
ja: 値は2147483648未満にする必要があります。

en: The year %s must be within the range of 1753 - 9999
ja: %s年は、1753 - 9999の範囲内である必要があります。

en: Then you're good to go!
ja: さあ始めてみましょう！

en: There is no source connected to this input.
ja: この入力に接続されたソースが存在しません。

en: There was an error while uploading to soundcloud.
ja: SoundCloudへのアップロード中にエラーが発生しました。

en: This file appears to be corrupted and will not be added to media library.
ja: このファイルは破損しているようです。メディアライブラリに追加されません。

en: This follows the same security pattern for the shows: only users assigned to the show can connect.
ja: 番組と同様のセキュリティーパターンを採用します。番組を割り当てられているユーザーのみ接続することができます。

en: This is the admin username and password for Icecast/SHOUTcast to get listener statistics.
ja:  Icecast/SHOUTcastでリスナー統計を参照するためのユーザー名とパスワードです。

en: This path is currently not accessible.
ja: このパスは現在アクセス不可能です。

en: This show has no scheduled content.
ja: この番組には予約されているコンテンツがありません。

en: This show is not completely filled with content.
ja: この番組はコンテンツが足りていません。

en: This version is no longer supported.
ja: このバージョンのサポートは終了しました。

en: This version will soon be obsolete.
ja: 新しいバージョンがあります。

en: Thu
ja: 木

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time must be specified
ja: 時間を指定する必要があります。

en: Timezone is set to the station timezone by default. Shows in the calendar will be displayed in your local time defined by the Interface Timezone in your user settings.
ja: タイムゾーンは初期設定ではステーション所在地に合わせて設定されています。タイムゾーンを変更するには、ユーザー設定からインターフェイスのタイムゾーンを変更して下さい。

en: Timezone:
ja: タイムゾーン：

en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル：

en: To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your %sFlash plugin%s.
ja: メディアを再生するためには、お使いのブラウザを最新のバージョンにアップデートするか、%sフラッシュプラグイン%sをアップデートする必要があります。

en: Track
ja: トラック

en: Track Number
ja: トラック番号

en: Track preview
ja: 試聴する

en: Track:
ja: トラック：

en: Tu
ja: 火

en: Tue
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Type the characters you see in the picture below.
ja: 下記画像の中に見える文字を入力してください。

en: URL should be 512 characters or less
ja: URLは512文字以下にしてください。

en: URL should be of form "http://domain"
ja: URL は"http://domain"の形式で入力してください。

en: URL:
ja: URL：

en: Unknown Playlist
ja: 不明なプレイリスト

en: Unknown type:
ja: 種類不明：

en: Unrecognized stream type: %s
ja: 不明な配信種別です： %s

en: Untitled Playlist
ja: 無題のプレイリスト

en: Untitled Show
ja: 無題の番組

en: Untitled Smart Block
ja: 無題のスマートブロック

en: Untitled Webstream
ja: 無題のウェブ配信

en: Update Required
ja: アップデートが必要です。

en: Update show
ja: 番組を更新

en: Upload URL might be wrong or doesn't exist
ja: アップロードURLに誤りがあるか存在しません。

en: Upload to SoundCloud
ja: SoundCloud へアップロード

en: Uploaded
ja: アップロード完了

en: Uploaded %d/%d files
ja: %d/%d ファイルをアップロードしました。

en: Uploading in progress...
ja: アップロード中…

en: Uptime
ja: 連続稼働時間

en: Use Airtime Authentication:
ja: Rakuten.FM認証を使用：

en: Use Custom Authentication:
ja: カスタム認証を使用：

en: User Manual
ja: ユーザーマニュアル

en: User Type
ja: ユーザー種別

en: User Type:
ja: ユーザー種別：

en: User added successfully!
ja: ユーザーの追加に成功しました。

en: User updated successfully!
ja: ユーザーの更新に成功しました。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username field cannot be empty.
ja: ユーザー名を入力してください。

en: Username:
ja: ユーザー名：

en: Users
ja: ユーザー

en: Value cannot be empty
ja: 値を入力してください。

en: Value is required and can't be empty
ja: 値を入力してください

en: Verify Password:
ja: 確認用パスワード：

en: View / edit description
ja: 説明確認・編集

en: View Recorded File Metadata
ja: 録音ファイルのメタデータを確認

en: View and manage show content
ja: 番組内容の表示と管理

en: View listener stats
ja: リスナー統計を確認

en: View on Soundcloud
ja: SoundCloudで確認

en: View schedule
ja: スケジュールを見る

en: View show content
ja: 番組内容を見る

en: View system status
ja: システムステータスを見る

en: Warning: Shows cannot be re-linked
ja: 注意：番組は再度リンクできません。

en: Warning: You cannot change this field while the show is currently playing
ja: 注意：番組の配信中にこの項目は変更できません。

en: Watched Folders:
ja: 同期フォルダ：

en: Waveform features are available in a browser supporting the Web Audio API
ja: 波形表示機能はWeb Audio APIに対応するブラウザで利用できます。

en: We
ja: 水

en: Web Stream
ja: ウェブ配信

en: Web Streams
ja: ウェブ配信

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website:
ja: ウェブサイト：

en: Webstream name cannot be empty
ja: ウェブ配信名を入力して下さい。

en: Webstream saved.
ja: ウェブ配信が保存されました。

en: Wed
ja: 水

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Week Starts On
ja: 週の開始曜日

en: Welcome to Airtime!
ja: ようこそ、Rakuten.FMへ！

en: Welcome to the online Airtime demo! You can log in using the username 'admin' and the password 'admin'.
ja: ようこそ オンラインRakuten.FMデモへ！ユーザーネーム「admin」とパスワードも「admin」を使用してログインできます。

en: What
ja: 番組内容

en: When
ja: 番組配信時間

en: Who
ja: DJ

en: Wrong username or password provided. Please try again.
ja: 入力されたユーザー名またはパスワードが誤っています。

en: Year
ja: 年

en: Year:
ja: 年：

en: Yes, help Airtime
ja: Rakuten.FMを支援します

en: You are currently uploading files. %sGoing to another screen will cancel the upload process. %sAre you sure you want to leave the page?
ja: 現在ファイルをアップロードしています。%s別の画面に移行するとアップロードプロセスはキャンセルされます。%sこのページを離れますか？

en: You are not allowed to access this resource.
ja: このリソースへのアクセスは許可されていません。

en: You are not allowed to access this resource.
ja: このリソースへのアクセスは許可されていません。

en: You are not allowed to schedule show %s.
ja: 番組を%sに予約することはできません。

en: You are not watching any media folders.
ja: いかなるメディアフォルダも見ていません

en: You are running the latest version
ja: 最新バージョンを使用しています。

en: You are viewing an older version of %s
ja: %sの古いバージョンを閲覧しています。

en: You can only add tracks to smart block.
ja: スマートブロックに追加できるのはトラックのみです。

en: You can only add tracks to smart blocks.
ja: スマートブロックに追加できるのはトラックのみです。

en: You can only add tracks, smart blocks, and webstreams to playlists.
ja: プレイリストに追加できるのはトラック・スマートブロック・ウェブ配信のみです。

en: You cannot add files to recording shows.
ja: 録音中の番組にファイルを追加することはできません。

en: You cannot add tracks to dynamic blocks.
ja: 自動生成スマート・ブロックにトラックを追加することはできません。

en: You cannot use same port as Master DJ port.
ja: マスターDJポートと同じポートを使用することはできません。

en: You don't have permission to delete selected %s(s).
ja: 選択された%sを削除する権限がありません。

en: You don't have permission to delete selected items.
ja: 選択した項目を削除する権限がありません。

en: You don't have permission to disconnect source.
ja: ソースを切断する権限がありません。

en: You don't have permission to switch source.
ja: ソースを切り替える権限がありません。

en: You have to agree to privacy policy.
ja: プライバシーポリシーに同意する必要があります。

en: You must select Criteria and Modifier
ja: 「基準」と「条件」を選択してください。

en: Your browser does not support playing this file type:
ja: お使いのブラウザはこのファイル形式の再生に対応していません：

en: Your trial expires in
ja: 試用期間終了まで：

en: can't resize a past show
ja: 過去の番組のサイズ変更はできません。

en: contains
ja: 以下を含む

en: day
ja: 日

en: day of the month
ja: 毎月特定日

en: day of the week
ja: 毎月特定曜日

en: days
ja: 日

en: does not contain
ja: 以下を含まない

en: ends with
ja: 以下で終わる

en: enter a time in seconds 00{.000000}
ja: 時間を秒数で入力してください 00{.000000}

en: enter a time in seconds 0{.0}
ja: 時間を秒単位で入力してください 0{.0}

en: every 2 weeks
ja: 2週間ごと

en: every 3 weeks
ja: 3週間ごと

en: every 4 weeks
ja: 4週間ごと

en: file meet the criteria
ja: 件の条件を満たすファイルがありました。

en: files meet the criteria
ja: 件の条件を満たすファイルがありました。

en: hours
ja: 時間

en: in use
ja: 使用中

en: is
ja: 以下と一致する

en: is greater than
ja: 次の値より大きい

en: is in the range
ja: 次の範囲内

en: is less than
ja: 次の値より小さい

en: is not
ja: 以下と一致しない

en: items
ja: 項目

en: max volume
ja: 最大音量

en: minutes
ja: 分

en: month
ja: 月

en: monthly
ja: 毎月

en: mute
ja: ミュート

en: next
ja: 次

en: path should be specified
ja: パスを指定する必要があります

en: pause
ja: 一時停止

en: play
ja: 再生

en: please put in a time '00:00:00 (.0)'
ja: 時間は01:22:33(.4)の形式で入力して下さい。

en: please put in a time in seconds '00 (.0)'
ja: 秒数は00 (.0)の形式で入力してください。

en: previous
ja: 前

en: show does not exist
ja: 番組が存在しません。

en: starts with
ja: 以下で始まる

en: stop
ja: 停止

en: today
ja: 今日

en: unmute
ja: ミュート解除

en: week
ja: 週

en: weekly
ja: 毎週
