Airtime - en to fr_FR translation catalogue (1012 entries)

en: 
    
    If you have any problems, please contact our support team: %s
fr_FR: 
    
    En cas de problèmes, contactez notre équipe de support: %s

en: 
    
    Thank you,
    The %s Team
fr_FR: 
    
    Merci,
    L'équipe %s

en:  - Mobile friendly
fr_FR:  - Interface mobile

en:  - The player does not support Opus streams.
fr_FR:  - Le lecteur ne fonctionne pas avec des flux Opus.

en:  of
fr_FR:  de

en:  records
fr_FR:  enregistrements

en:  to
fr_FR:  à

en: %1$s %2$s is distributed under the %3$s
fr_FR: %1$s %2$s est distribué sous %3$s

en: %1$s %2$s, the open radio software for scheduling and remote station management.
fr_FR: %1$s %2$s, le logiciel ouvert de gestion et de programmation pour vos stations distantes.

en: %1$s copyright &copy; %2$s All rights reserved.<br />Maintained and distributed under the %3$s by %4$s
fr_FR: %1$s copyright &copy; %2$s Tous droits réservés. <br /> Maintenu et distribué sous les %3$s par %4$s

en: %d files queued
fr_FR: %d fichiers en file d'attente

en: %s Password Reset
fr_FR: %s Réinitialisation du mot de passe

en: %s Version
fr_FR: Version %s

en: %s contains nested watched directory: %s
fr_FR: %s contient un répertoire surveillé imbriqué: %s

en: %s doesn't exist in the watched list.
fr_FR: %s n'existe pas dans la liste surveillée.

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list
fr_FR: %s est déjà défini comme le répertoire de stockage courant ou dans la liste des dossiers surveillés

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list.
fr_FR: %s est déjà défini comme espace de stockage courant ou dans la liste des répertoires surveillés.

en: %s is already watched.
fr_FR: %s déjà examiné(s).

en: %s is nested within existing watched directory: %s
fr_FR: %s est imbriqué avec un répertoire surveillé existant: %s

en: %s is not a valid directory.
fr_FR: %s n'est pas un répertoire valide.

en: %s not found
fr_FR: %s non trouvé

en: %s-%s-%s is not a valid date
fr_FR: %s-%s-%s n'est pas une date valide

en: %s:%s:%s is not a valid time
fr_FR: %s:%s:%s n'est pas une durée valide

en: %sPrint view%sPlease use your browser's print function to print this table. Press escape when finished.
fr_FR: %sVue Imprimante%s Veuillez utiliser la fonction d'impression de votre navigateur pour imprimer ce tableau. Appuyez sur échapper lorsque vous avez terminé.

en: '%value%' does not fit the date format '%format%'
fr_FR: '%value%' ne correspond pas au format de la date '%format%'

en: '%value%' does not fit the time format 'HH:mm'
fr_FR: '%value%' ne correspond pas au format de durée 'HH:mm'

en: '%value%' is less than %min% characters long
fr_FR: '%value%' est inférieur à %min% charactères

en: '%value%' is more than %max% characters long
fr_FR: '%value%' est plus grand de %min% charactères

en: '%value%' is no valid email address in the basic format local-part@hostname
fr_FR: '%value%'  n'est pas une adresse de courriel valide dans le format de type partie-locale@nomdedomaine

en: '%value%' is not between '%min%' and '%max%', inclusively
fr_FR: '%value%' n'est pas entre '%min%' et '%max%', inclusivement

en: 'Length' should be in '00:00:00' format
fr_FR: La 'Durée' doit être au format '00:00:00'

en: (Afan)/Oromoor/Oriya
fr_FR: (Afan) / Oromoor / Oriya

en: (In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled).
fr_FR: (Pour la promotion de votre station, 'Envoyez vos remarques au support' doit être activé).

en: (Required)
fr_FR: (Requis)

en: (Your radio station website)
fr_FR: (Site Internet de la Station de Radio)

en: (for verification purposes only, will not be published)
fr_FR: (à des fins de vérification uniquement, ne sera pas publié)

en: 500 is the max item limit value you can set
fr_FR: 500 est la valeur maximale de l'élément que vous pouvez définir

en: </br>This is only a preview of possible content generated by the smart block based upon the above criteria.
fr_FR: </br>Voici une pré-visualisation du contenu qui peut être généré par le bloc intelligent basé sur le critère ci-dessus.

en: <b>Note:</b> Since you're the station owner, your account information can be edited in <a href="%s">Billing Settings</a> instead.
fr_FR: <b> Remarque: </b> Puisque vous êtes le propriétaire de la station, les informations de votre compte peuvent être modifiées dans les <a href=" %s "> paramètres de facturation </a>.

en: A dynamic smart block will only save the criteria. The block content will get generated upon adding it to a show. You will not be able to view and edit the content in the Library.
fr_FR: Un bloc dynamique intelligent enregistre uniquement les critères. Le contenu du bloc que vous obtiendrez sera généré lors de l'ajout à l'émission. Vous ne serez pas en mesure d'afficher et de modifier le contenu de la médiathèque.

en: A feature update for your LibreTime installation is available.
fr_FR: Une mise à jour des fonctionnalités pour votre installation LibreTime est disponible.

en: A major update for your LibreTime installation is available.
fr_FR: Une mise à jour majeure de votre installation LibreTime est disponible.

en: A password reset link has been sent to your email address. Please check your email and follow the instructions inside to reset your password. If you don't see the email, please check your spam folder!
fr_FR: Un lien de réinitialisation du mot de passe a été envoyé à votre adresse e-mail. Veuillez vérifier votre email et suivez les instructions à l'intérieur pour réinitialiser votre mot de passe. Si vous ne voyez pas l'e-mail, veuillez vérifier votre dossier spam!

en: A patch update for your LibreTime installation is available.
fr_FR: Une mise à jour du correctif pour votre installation LibreTime est disponible.

en: A selected File does not exist!
fr_FR: Un fichier sélectionne n'existe pas!

en: A static smart block will save the criteria and generate the block content immediately. This allows you to edit and view it in the Library before adding it to a show.
fr_FR: Un bloc statique intelligent permettra d'économiser les critères et générera le contenu du bloc immédiatement. Cela vous permet d'éditer et de le voir dans la médiathèque avant de l'ajouter à une émission.

en: A track list will be generated when you schedule this smart block into a show.
fr_FR: Une liste de pistes est générée lorsque vous programmez ce bloc intelligent dans une émission.

en: Abkhazian
fr_FR: Abkhaze

en: About
fr_FR: A propos

en: Access Denied!
fr_FR: Accès refusé !

en: Access playout history
fr_FR: Accédez à l'historique diffusion

en: Account Details
fr_FR: Détails du compte

en: Account Plans
fr_FR: Plan du compte

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add / Remove Content
fr_FR: Ajouter/Supprimer Contenu

en: Add Autoloading Playlist ?
fr_FR: Ajouter une playlist automatique ?

en: Add Files
fr_FR: Ajouter des fichiers

en: Add New Field
fr_FR: Ajouter un nouveau champ

en: Add files
fr_FR: Ajouter des fichiers

en: Add files to the upload queue and click the start button.
fr_FR: Ajouter des fichiers à la file d'attente de téléversement, puis cliquez sur le bouton Démarrer.

en: Add more elements
fr_FR: Ajouter plus d'éléments

en: Add this show
fr_FR: Ajouter cette émission

en: Add to Playlist
fr_FR: Ajouter une

en: Add to Schedule
fr_FR: Ajouter à la grille

en: Add to Smart Block
fr_FR: Ajouter un bloc intelligent

en: Add to current playlist
fr_FR: Ajouter à la liste de lecture

en: Add to current show
fr_FR: Ajouter à l'émission actuelle

en: Add to current smart block
fr_FR: Ajouter au bloc intelligent

en: Add to next show
fr_FR: Ajouter à la prochaine émission

en: Add to selected show
fr_FR: Ajouter à l'émission sélectionnée

en: Add tracks to your show
fr_FR: Ajouter des pistes à l'émission

en: Adding %s Items
fr_FR: Ajout de %s Elements

en: Adding 1 Item
fr_FR: Ajouter 1 élément

en: Additional Options
fr_FR: Options supplémentaires

en: Admin
fr_FR: Administrateur

en: Admin Password
fr_FR: Mot de Passe Admin

en: Admin User
fr_FR: Utilisateur Admin

en: Admins can do the following:
fr_FR: Les Administrateurs peuvent effectuer les opérations suivantes:

en: Advanced Search Options
fr_FR: Options Avancées de Recherche

en: Advanced options
fr_FR: Options avancées

en: Afar
fr_FR: Au loin

en: Airtime Pro has a new look!
fr_FR: Airtime Pro fait peau neuve!

en: Airtime is unsure about the status of this file. This can happen when the file is on a remote drive that is unaccessible or the file is in a directory that isn't 'watched' anymore.
fr_FR: Airtime n'est pas sûr de l'état de ce fichier. Cela peut arriver lorsque le fichier se trouve sur un lecteur distant qui est inaccessible ou si le fichier est dans un répertoire qui n'est pas plus «sruveillé».

en: Albanian
fr_FR: Albanais

en: All
fr_FR: Tous

en: All My Shows:
fr_FR: Toutes mes émissions:

en: All rights are reserved
fr_FR: Tous droits réservés

en: Allow Repeated Tracks:
fr_FR: Autoriser la répétition de pistes:

en: Allow last track to exceed time limit:
fr_FR: Autoriser la dernière piste à dépasser l'horaire:

en: Allowed CORS URLs
fr_FR: URLs CORS autorisées

en: Amharic
fr_FR: Amharique

en: An error has occurred.
fr_FR: Une erreur est survenue.

en: An internal application error has occurred.
fr_FR: Une erreur interne est survenue.

en: Analytics
fr_FR: Statistiques

en: Apr
fr_FR: Avr

en: April
fr_FR: Avril

en: Arabic
fr_FR: Arabe

en: Are you sure you want to change the storage folder?
    This will remove the files from your Airtime library!
fr_FR: Êtes-vous sûr que vous voulez changer le répertoire de stockage? 
    Cela supprimera les fichiers de votre médiathèque Airtime!

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
fr_FR: Étés-vous sûr de vouloir effacer le(s) élément(s) sélectionné(s)?

en: Are you sure you want to delete the selected item?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'élément sélectionné?

en: Are you sure you want to remove the watched folder?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le répertoire surveillé?

en: Armenian
fr_FR: Arménien

en: Artist - Title
fr_FR: Artiste - Titre

en: Assamese
fr_FR: Assamais

en: Audio Player
fr_FR: Lecteur Audio

en: Audio Track
fr_FR: Piste Audio

en: Aug
fr_FR: Aou

en: August
fr_FR: Aout

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Auto Switch Off:
fr_FR: Arrêt automatique:

en: Auto Switch On:
fr_FR: Mise en marche automatique:

en: Auto detect the most appropriate stream to use.
fr_FR: Détecter automatiquement le flux le plus approprié à utiliser.

en: Autoloading Playlist
fr_FR: Playlist automatique

en: Autoloading playlists' contents are added to shows one hour before the show airs. <a target='_blank' href='http://libretime.org/manual/calendar/#autoloading-playlist'>More information</a>
fr_FR: Le contenu des playlists automatiques est ajouté aux émissions une heure avant leur départ. <a target='_blank' href='http://libretime.org/manual/calendar/#autoloading-playlist'>Plus d'informations</a>

en: Azerbaijani
fr_FR: Azerbaïdjanais

en: Back
fr_FR: Retour

en: Background Colour:
fr_FR: Couleur de Fond:

en: Bad Request!
fr_FR: Cette requête est incorrecte !

en: Bad request. 'mode' parameter is invalid
fr_FR: Mauvaise requête. Le paramètre  'mode'  est invalide

en: Bad request. no 'mode' parameter passed.
fr_FR: Mauvaise requête. pas de "mode" paramètre passé.

en: Bashkir
fr_FR: Bachkir

en: Belarusian
fr_FR: Biélorusse

en: Bengali/Bangla
fr_FR: Bengali / bengali

en: Billing
fr_FR: Facturation

en: Billing cycle:
fr_FR: Facturation:

en: Bit Rate
fr_FR: Taux d'echantillonage

en: Bit Rate (Kbps)
fr_FR: Taux d'Echantillonage (Kbps)

en: Bit Rate:
fr_FR: Débit:

en: Bulgarian
fr_FR: Bulgare

en: Burmese
fr_FR: Birman

en: By checking this box, I agree to %s's %sprivacy policy%s.
fr_FR: En cochant cette case , je accepte la %s's %s de politique de confidentialité %s .

en: By linking your repeating shows any media items scheduled in any repeat show will also get scheduled in the other repeat shows
fr_FR: En liant vos émissions répétées chaque élément multimédia programmé dans n'importe quelle émission répétée sera également programmé dans les autres émissions répétées

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Cambodian
fr_FR: Cambodgien

en: Can not connect to the streaming server
fr_FR: Impossible de se connecter au serveur de flux

en: Can't drag and drop repeating shows
fr_FR: Vous ne pouvez pas glisser et déposer des émissions programmées plusieurs fois

en: Can't move a past show
fr_FR: Impossible de déplacer une émission déjà diffusée

en: Can't move a recorded show less than 1 hour before its rebroadcasts.
fr_FR: Impossible de déplacer une émission enregistrée à moins d'1 heure de ses rediffusions.

en: Can't move show into past
fr_FR: Impossible de déplacer une émission dans le passé

en: Can't set cue in to be larger than cue out.
fr_FR: Impossible de définir un point d'entrée plus grand que le point de sortie.

en: Can't set cue out to be greater than file length.
fr_FR: Ne peut pas fixer un point de sortie plus grand que la durée du fichier.

en: Can't set cue out to be smaller than cue in.
fr_FR: Ne peux pas fixer un point de sortie plus petit que le point d'entrée.

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel Current Show?
fr_FR: Annuler l'émission en Cours?

en: Cancel Show
fr_FR: Annuler l'émission

en: Cancel current show
fr_FR: Annuler l'émission en cours

en: Cannot create show in the past
fr_FR: Impossible de créer un émission dans le passé

en: Cannot have duration 00h 00m
fr_FR: Ne peut pas avoir une durée de 00h 00m

en: Cannot have duration < 0m
fr_FR: Ne peut pas avoir une durée <0m

en: Cannot have duration greater than 24h
fr_FR: Ne peut pas avoir une durée supérieure à 24h

en: Cannot modify start date/time of the show that is already started
fr_FR: Vous ne pouvez pas modifier la date / heure de début de l'émission qui a déjà commencé

en: Cannot move items out of linked shows
fr_FR: Vous ne pouvez pas déplacer les éléments sur les émissions liées

en: Cannot schedule a playlist that contains missing files.
fr_FR: Vous ne pouvez pas programmer une liste de lecture qui contient des fichiers manquants.

en: Cannot schedule outside a show.
fr_FR: Vous ne pouvez pas programmer en dehors d'une émission.

en: Cannot schedule overlapping shows
fr_FR: Ne peux pas programmer des émissions qui se chevauchent

en: Cannot schedule overlapping shows.
    Note: Resizing a repeating show affects all of its repeats.
fr_FR: Ne peux pas programmer des émissions qui se chevauchent. 
    Remarque: Le redimensionnement d'une émission répétée affecte l'ensemble de ses répétitions.

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Channels:
fr_FR: Cannaux:

en: Check the boxes above and hit 'Publish' to publish this track to the marked sources.
fr_FR: Cochez les cases ci-dessus et cliquez sur 'Publier' pour publier cette piste sur les sources marquées.

en: Check this box to automatically switch off Master/Show source upon source disconnection.
fr_FR: Cochez cette case arrête automatiquement la source Maître/Émission lorsque la source est déconnectée.

en: Check this box to automatically switch on Master/Show source upon source connection.
fr_FR: Cochez cette case démarre automatiquement la source Maître/Émission lors de la connexion.

en: Check this option to enable metadata for OGG streams (stream metadata is the track title, artist, and show name that is displayed in an audio player). VLC and mplayer have a serious bug when playing an OGG/VORBIS stream that has metadata information enabled: they will disconnect from the stream after every song. If you are using an OGG stream and your listeners do not require support for these audio players, then feel free to enable this option.
fr_FR: Cochez cette option pour activer les métadonnées pour les flux OGG (ces métadonnées incluent le titre de la piste, l'artiste et le nom de émission, et sont affichées dans un lecteur audio). VLC et mplayer ont un sérieux bogue lors de la lecture d'un flux Ogg / Vorbis qui affiche les informations de métadonnées: ils se déconnecteront après chaque chanson. Si vous utilisez un flux OGG et si vos auditeurs n'utilisent pas ces lecteurs audio, alors n'hésitez pas à activer cette option.

en: Chinese
fr_FR: Chinois

en: Choose Days:
fr_FR: Choisissez des jours:

en: Choose Folder to Watch
fr_FR: Choisir un Répertoire à Surveiller

en: Choose Show Instance
fr_FR: Choisissez une instance

en: Choose Storage Folder
fr_FR: Choisir un Répertoire de Stockage

en: Choose folder
fr_FR: Choisir le répertoire

en: Choose some search criteria above and click Generate to create this playlist.
fr_FR: Choisissez certains critères de recherche ci-dessus et cliquez sur Générer pour créer cette liste de lecture.

en: City:
fr_FR: Ville:

en: Clear
fr_FR: Vider

en: Clear Show
fr_FR: Vider le contenu de l'émission

en: Click 'New' to create one.
fr_FR: Cliquez sur 'Nouveau' pour en créer un.

en: Click on 'Calendar' in the navigation bar on the left. From there click the '+ New Show' button and fill out the required fields.
fr_FR: Cliquez sur 'Calendrier' dans la barre de navigation à gauche. Puis cliquez sur le bouton '+ Nouvelle émission' et remplissez les informations requises.

en: Click on the show starting next and select 'Schedule Tracks'
fr_FR: Cliquez sur l'émission suivante et sélectionner 'Ajouter des pistes'

en: Click on your show in the calendar and select 'Schedule Show'. In the popup window drag tracks into your show.
fr_FR: Cliquez sur une émission dans le calendrier et sélectionnez 'Programmer l'émission'. Dans la fenêtre qui s'affiche déplacez des pistes sur votre émission.

en: Click the 'New Show' button and fill out the required fields.
fr_FR: Cliquez sur le bouton 'Nouvelle émission' et remplissez les champs requis.

en: Click the 'Upload' button in the left corner to upload tracks to your library.
fr_FR: Cliquez sur le bouton 'Téléversement' dans le coin gauche pour ajouter des pistes à votre librairie.

en: Click the box below to promote your station on %s.
fr_FR: Cliquez sur la case ci-dessous pour promouvoir votre station sur %s .

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Composer
fr_FR: Compositeur

en: Composer:
fr_FR: Compositeur:

en: Conductor
fr_FR: Conducteur

en: Conductor:
fr_FR: Conducteur:

en: Confirm new password
fr_FR: Confirmez le nouveau mot de passe

en: Connected to the streaming server
fr_FR: Connecté au serveur de flux

en: Content in linked shows cannot be changed while on air!
fr_FR: Le contenu des émissions liées ne peut pas être changé en cours de diffusion !

en: Contents of Show
fr_FR: Contenu de l'émission

en: Copied %s row%s to the clipboard
fr_FR: Copié %s ligne(s)%s dans le presse papier

en: Copy of %s
fr_FR: Copie de %s

en: Copy this code and paste it into your website's HTML to embed the player in your site.
fr_FR: Copiez-collez ce code dans le code HTML de votre site pour y intégrer ce lecteur.

en: Copyright
fr_FR: Droit d'Auteur

en: Corsican
fr_FR: Corse

en: Could not delete file because it is scheduled in the future.
fr_FR: Impossible de supprimer ce fichier car il est dans la programmation.

en: Could not delete file(s).
fr_FR: Impossible de supprimer ce(s) fichier(s).

en: Could not parse M3U playlist
fr_FR: Impossible d'analyser la Séléction M3U

en: Could not parse PLS playlist
fr_FR: Impossible d'analyser la Sélection PLS

en: Could not parse XSPF playlist
fr_FR: Impossible d'analyser la Sélection XSPF

en: Couldn't connect to RabbitMQ server! Please check if the server is running and your credentials are correct.
fr_FR: Impossible de se connecter au serveur RabbitMQ! Veuillez vérifier si le serveur est en cours d'exécution et que vos informations d'identification sont correctes.

en: Country:
fr_FR: Pays:

en: Create Entry
fr_FR: Créer une entrée

en: Create playlists, smart blocks, and webstreams
fr_FR: Créez des listes de lectures, des blocs intelligents et des flux web

en: Creating File Summary Template
fr_FR: Création du fichier Modèle d'Historique

en: Creating Log Sheet Template
fr_FR: Création du modèle de fichier de Log

en: Creative Commons Attribution No Derivative Works
fr_FR: Creative Commons Attribution Pas de Travaux Dérivés

en: Creative Commons Attribution Noncommercial
fr_FR: Creative Commons Attribution Non Commercial

en: Creative Commons Attribution Noncommercial Non Derivate Works
fr_FR: Creative Commons Attribution Non Commercial Pas de Travaux Dérivés

en: Creative Commons Attribution Noncommercial Share Alike
fr_FR: Creative Commons Attribution Non Commercial Distribution à l'Identique

en: Creative Commons Attribution Share Alike
fr_FR: Creative Commons Attribution Distribution à l'Identique

en: Creator
fr_FR: Créateur

en: Creator:
fr_FR: Créateur:

en: Credit Card via 2Checkout
fr_FR: Carte de crédit via 2Checkout

en: Croatian
fr_FR: Croate

en: Cue Editor
fr_FR: Éditeur de points d'E/S

en: Cue In
fr_FR: Point d'entrée

en: Cue In:
fr_FR: Point d'entrée

en: Cue Out
fr_FR: Point de sortie

en: Cue Out:
fr_FR: Point de Sortie:

en: Cue in and cue out are null.
fr_FR: Le points d'entrée et de sortie sont indéfinis.

en: Current
fr_FR: En ce moment

en: Current Import Folder:
fr_FR: Répertoire d'importation:

en: Current Logo:
fr_FR: Logo actuel:

en: Current Show:
fr_FR: Émission en Cours:

en: Cursor
fr_FR: Curseur

en: Custom / 3rd Party Streaming
fr_FR: Streaming personnalisé / tiers

en: Custom Password
fr_FR: Mot de Passe personnalisé

en: Custom Username
fr_FR: Nom d'utilisateur personnalisé

en: Customize the player by configuring the options below. When you are done,
                copy the embeddable code below and paste it into your website's HTML.
fr_FR: Personnalisez le lecteur en configurant les options ci-dessous. Lorsque vous avez terminé, \ n copiez le code intégrable ci-dessous et collez-le dans le code HTML de votre site Web.

en: Czech
fr_FR: Tchèque

en: DJ
fr_FR: DeaJee

en: DJs can do the following:
fr_FR: Les DJs peuvent effectuer les opérations suivantes:

en: DJs can use these settings in their broadcasting software to broadcast live only during shows assigned to them.
fr_FR: Les DJs peuvent utiliser ces paramètres dans leur logiciel de diffusion pour diffuser en direct les émissions qui leurs sont assignées.

en: DJs can use these settings to connect with compatible software and broadcast live during this show. Assign a DJ below.
fr_FR: Les DJs peuvent utiliser ces réglages pour se connecter à cette émission et la diffuser en direct. Assignez un DJ ci-dessous.

en: Dangerous Options
fr_FR: Options dangereuses

en: Danish
fr_FR: Danois

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Date End:
fr_FR: Date de Fin:

en: Date Start:
fr_FR: Date de Début:

en: Day
fr_FR: Jour

en: Day must be specified
fr_FR: Le Jour doit être spécifié

en: December
fr_FR: Décembre

en: Default Crossfade Duration (s):
fr_FR: Durée du fondu enchaîné:

en: Default Fade In (s):
fr_FR: Fondu en Entrée par défaut (s):

en: Default Fade Out (s):
fr_FR: Fondu en Sorti par défaut (s):

en: Default Language
fr_FR: Langage par défaut

en: Default Length:
fr_FR: Durée par Défaut:

en: Default License:
fr_FR: Licence par Défaut:

en: Default Sharing Type:
fr_FR: Type de partage par défaut:

en: Default Streaming
fr_FR: Streaming par défaut

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Delete All Tracks in Library
fr_FR: Supprimer toutes les pistes de la librairie

en: Delete Instance
fr_FR: Supprimer cet élément

en: Delete Instance and All Following
fr_FR: Supprimer cet élément et tous les suivants

en: Delete selected item(s)?
fr_FR: Selectionner le(s) élément(s)?

en: Deselect all
fr_FR: Tous déselectioner

en: Deselect this page
fr_FR: Dé-selectionner cette page

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Disk
fr_FR: Disque

en: Disk Space
fr_FR: Espace Disque

en: Display login button on your Radio Page?
fr_FR: Afficher le bouton de connexion sur votre page radio?

en: Done
fr_FR: Fait

en: Download
fr_FR: Téléchargement

en: Download latest episodes:
fr_FR: Télécharger les derniers épisodes:

en: Drag files here.
fr_FR: Faites glisser les fichiers ici.

en: Drag tracks here from your library to add them to the playlist
fr_FR: Faites glisser les pistes ici de votre bibliothèque pour les ajouter à la liste de lecture

en: Drop files here or click to browse your computer.
fr_FR: Faites glisser les fichiers ici ou cliquez pour parcourir votre ordinateur.

en: Duplicate Playlist
fr_FR: Dupliquer la playlist

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Duration:
fr_FR: Durée:

en: Dutch
fr_FR: Néerlandais

en: Dynamic
fr_FR: Dynamique

en: Dynamic Smart Block
fr_FR: Bloc intelligent Dynamique

en: Dynamic Smart Block Criteria:
fr_FR: Critère(s) du bloc intelligent Dynamique:

en: Dynamic block is not previewable
fr_FR: Le Bloc dynamique n'est pas prévisualisable

en: Edit
fr_FR: Edition

en: Edit History Record
fr_FR: Éditer l'enregistrement de l'historique

en: Edit Instance
fr_FR: Modifier cet élément

en: Edit Metadata
fr_FR: Édition des Méta-Données

en: Edit Metadata...
fr_FR: Modifier les méta-données...

en: Edit Show
fr_FR: Édition de l'émission

en: Edit...
fr_FR: Editer...

en: Editing
fr_FR: Edition

en: Email Sent!
fr_FR: Email envoyé!

en: Email could not be sent. Check your mail server settings and ensure it has been configured properly.
fr_FR: Le courriel n'a pas pu être envoyé. Vérifiez les paramètres du serveur de messagerie et assurez vous qu'il a été correctement configuré.

en: Email:
fr_FR: Courriel:

en: Embeddable code:
fr_FR: Code à intégrer:

en: Empty playlist content
fr_FR: Vider le contenu de la Liste de Lecture

en: Enable Replay Gain
fr_FR: Activer

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabled:
fr_FR: Activé:

en: Enabling this feature will allow LibreTime to provide schedule data
                                                to external widgets that can be embedded in your website.
fr_FR: L'activation de cette fonctionnalité permettra à LibreTime de fournir des données de planification
                                                à des widgets externes pouvant être intégrés à votre site Web.

en: Enabling this feature will cause podcast episode tracks to have their Artist, Title, and Album metatags set from podcast feed values. Note that enabling this feature is recommended in order to ensure reliable scheduling of episodes via smartblocks.
fr_FR: Activer cette fonctionnalité fera que les métatags Artiste, Titre et Album de tous épisodes du podcast seront inscris à partir des valeur par défaut du podcast. Cette fonction est recommandée afin de programmer correctement les épisodes via les blocs intelligents.

en: Encoded By
fr_FR: Encodé Par

en: End
fr_FR: Fin

en: End Time
fr_FR: Heure de Fin

en: End Time:
fr_FR: Temps de fin:

en: End date must be after start date
fr_FR: La Date de Fin doit être postérieure à la Date de Début

en: End date/time cannot be in the past
fr_FR: La date/heure de Fin ne peut être dans le passé

en: English
fr_FR: Anglais

en: Error code:
fr_FR: Code d'erreur:

en: Error msg:
fr_FR: Message d'erreur:

en: Error: File too large:
fr_FR: Erreur: Fichier trop grand:

en: Error: Invalid file extension:
fr_FR: Erreur: extension de fichier non valide:

en: Esperanto
fr_FR: Espéranto

en: Estonian
fr_FR: Estonien

en: Expand Dynamic Block
fr_FR: Ettendre le Bloc Dynamique

en: Expand Static Block
fr_FR: Ettendre le bloc Statique

en: Explicit
fr_FR: Explicite

en: FAQ
fr_FR: Questions - réponses

en: Facebook Radio Player
fr_FR: Lecteur Radio Facebook

en: Fade Editor
fr_FR: Éditeur de fondu

en: Fade In
fr_FR: Fondu en entrée

en: Fade Out
fr_FR: Fondu en sortie

en: Fade in:
fr_FR: Fondu en entrée:

en: Fade in:
fr_FR: Fondu dans:

en: Fade out:
fr_FR: Fondu en sortie:

en: Faeroese
fr_FR: Féroïen

en: Failed
fr_FR: Échoués

en: Feb
fr_FR: Fev

en: February
fr_FR: Fevrier

en: Fiji
fr_FR: Fidji

en: File Path:
fr_FR: Chemin du fichier:

en: File Summary
fr_FR: Résumé du fichier

en: File Summary Templates
fr_FR: Modèle de fichier d'historique

en: File a Support Ticket
fr_FR: Remplir un ticket au support

en: File count error.
fr_FR: Erreur de comptage des fichiers.

en: File does not exist in %s
fr_FR: Le fichier n'existe pas dans %s

en: File extension error.
fr_FR: Erreur d'extension du fichier.

en: File import in progress...
fr_FR: Import du Fichier en cours...

en: File size error.
fr_FR: Erreur de la Taille de Fichier.

en: File: %f, size: %s, max file size: %m
fr_FR: Fichier:%f, taille: %s, taille de fichier maximale: %m

en: File: %s
fr_FR: Fichier: %s

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Filter History
fr_FR: Filtre de l'historique

en: Filter by Show
fr_FR: Filtrer par émissions

en: Filtering out
fr_FR: Filtrage

en: Find
fr_FR: Trouver

en: Find Shows
fr_FR: Trouver émissions

en: Finnish
fr_FR: Finlandais

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Firstname:
fr_FR: Prénom:

en: For detailed information on what these metadata fields mean, please see the %sRSS specification%s
                        or %sApple's podcasting documentation%s.
fr_FR: Pour plus d' informations sur ce que ces champs de métadonnées signifient, s'il vous plaît voir le %s RSS spécification %s \ n ou %s la documentation de podcasting Apple %s .

en: For more detailed help, read the %suser manual%s.
fr_FR: Pour une aide plus détaillée, lisez le %smanuel utilisateur%s.

en: For more details, please read the %sAirtime Manual%s
fr_FR: Pour plus de détails, s'il vous plaît lire le %sManuel d'Airtime%s

en: Forgot your password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Fr
fr_FR: Ve

en: French
fr_FR: Français

en: Fri
fr_FR: Ven

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Frisian
fr_FR: Frison

en: From {from} to {to}
fr_FR: De {from} à  {to}

en: Galician
fr_FR: Galicien

en: General
fr_FR: Général

en: General Fields
fr_FR: Champs généraux

en: Generate
fr_FR: Générer

en: Generate Smartblock and Playlist
fr_FR: Générer Bloc intelligent et Playlist

en: Generate a smartblock and a playlist upon creation of a new podcast
fr_FR: Générer un bloc intelligent et une playlist à la création d'un nouveau podcast

en: Generate playlist content and save criteria
fr_FR: Génération de la liste de lecture et sauvegarde des crières

en: Generic error.
fr_FR: Erreur générique.

en: Georgian
fr_FR: Géorgien

en: German
fr_FR: Allemand

en: Getting Started
fr_FR: Mise en route

en: Getting information from the server...
fr_FR: Obtention des informations à partir du serveur ...

en: Got a huge music library? No problem! With the new Upload page, you can drag and drop whole folders to our private cloud.
fr_FR: Vous avez une énorme bibliothèque de musique? Aucun problème! Avec la nouvelle page Téléverser, vous pouvez faire glisser des dossiers entiers dans notre cloud privé.

en: Greek
fr_FR: Grec

en: Greenlandic
fr_FR: Groenlandais

en: Guest
fr_FR: Invité

en: Guests can do the following:
fr_FR: Les Invités peuvent effectuer les opérations suivantes:

en: HTTP Error.
fr_FR: Erreur HTTP.

en: Hardware Audio Output:
fr_FR: Sortie audio matérielle:

en: Hebrew
fr_FR: Hébreu

en: Help
fr_FR: Aide

en: Help improve %s by letting us know how you're using it. This information will be collected regularly in order to enhance your user experience.<br />Click the box below and we'll make sure the features you use are constantly improving.
fr_FR: Aidez à améliorer %s en nous indiquant comment vous l'utilisez. Ces informations seront collectées régulièrement afin d'améliorer votre expérience utilisateur. <br /> Cliquez sur la case ci-dessous pour nous assurer que les fonctionnalités que vous utilisez s'améliorent constamment.

en: Here's how you can get started using %s to automate your broadcasts:
fr_FR: Voici comment vous pouvez commencer à utiliser %s pour automatiser vos émissions:

en: Hi %s, 
    
    Please click this link to reset your password:
fr_FR: Bonjour %s , 
    
    Veuillez cliquer sur ce lien pour réinitialiser votre mot de passe:

en: History Templates
fr_FR: Modèle d'historique

en: Host:
fr_FR: Hôte:

en: Hour
fr_FR: Heure

en: Hungarian
fr_FR: Hongrois

en: IO error.
fr_FR: Erreur d'E/S.

en: ISRC Number:
fr_FR: Numéro ISRC:

en: Icecast Vorbis Metadata
fr_FR: Icecast Metadata Vorbis

en: Icelandic
fr_FR: Islandais

en: If Airtime is behind a router or firewall, you may need to configure port forwarding and this field information will be incorrect. In this case you will need to manually update this field so it shows the correct host/port/mount that your DJ's need to connect to. The allowed range is between 1024 and 49151.
fr_FR: Si Airtime est derrière un routeur ou un pare-feu, vous devrez peut-être configurer la redirection de port et ce champ d'information sera alors incorrect.Dans ce cas, vous devrez mettre à jour manuellement ce champ de sorte qu'il affiche l'hôte/le port /le point de montage correct  dont le DJ a besoin pour s'y connecter. La plage autorisée est comprise entre 1024 et 49151.

en: If this option is enabled, a new smartblock and playlist matching the newest track of a podcast will be generated immediately upon creation of a new podcast. Note that the "Overwrite Podcast Episode Metatags" feature must also be enabled in order for smartblocks to reliably find episodes.
fr_FR: Si cette option est activée, un nouveau bloc intelligent et une playlist correspondant à la dernière piste d'un podcast seront générés immédiatement lors de la création d'un nouveau podcast. Notez que la fonctionnalité "Remplacer les métatags de l'épisode" doit aussi être activée pour que les blocs intelligent puissent trouver des épisodes correctement.

en: If your Icecast server expects a username of 'source', this field can be left blank.
fr_FR: Si votre serveur Icecast s'attend à ce que le nom d'utilisateur soit «source», ce champ peut être laissé vide.

en: If your live streaming client does not ask for a username, this field should be 'source'.
fr_FR: Si votre client de flux audio ne demande pas un nom d'utilisateur, ce champ doit être «source».

en: Image must be one of jpg, jpeg, png, or gif
fr_FR: L'Image doit être du type jpg, jpeg, png, ou gif

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Folder:
fr_FR: Répertoire d'importation:

en: Import media files
fr_FR: Importer des fichiers multimédias

en: Imported?
fr_FR: Importé?

en: In the Future:
fr_FR: À venir:

en: In what city did you meet your spouse/significant other?
fr_FR: Dans quelle ville avez-vous rencontré votre compagnon(ne) ?

en: In what city or town was your first job?
fr_FR: Dans quelle ville ou village avez-vous eu votre premier travail ?

en: Indonesian
fr_FR: Indonésien

en: Init error.
fr_FR: Erreur d'initialisation.

en: Input must be a number
fr_FR: L'entrée doit être un nombre

en: Input must be a positive number
fr_FR: L'entrée doit être un nombre positif

en: Input must be in the format: hh:mm:ss.t
fr_FR: L'entrée doit être au format suivant: hh:mm:ss.t

en: Input must be in the format: yyyy-mm-dd
fr_FR: L'entrée doit être au format suivant: aaaa-mm-jj

en: Instance Description:
fr_FR: Description de l'élément:

en: Interface Timezone:
fr_FR: Fuseau horaire de l'interface:

en: Invalid TuneIn Settings. Please ensure your TuneIn settings are correct and try again.
fr_FR: Paramètres TuneIn non valides. Assurez-vous que vos paramètres TuneIn sont corrects et réessayez.

en: Invalid character entered
fr_FR: Caractère Invalide saisi

en: Invalid form values.
fr_FR: Valeurs du formulaire non valides.

en: Invalid webstream - This appears to be a file download.
fr_FR: Flux Web Invalide - Ceci semble être un fichier téléchargeable.

en: Irish
fr_FR: Irlandais

en: Isrc Number:
fr_FR: Numéro ISRC:

en: It looks like the current show needs more tracks. %sAdd tracks to your show now%s.
fr_FR: L'émission actuelle est vide. %sAjouter des pistes audio%s.

en: It looks like the next show is empty. %sAdd tracks to your show now%s.
fr_FR: La prochaine émission est vide. %sAjouter des pistes à cette émission%s.

en: It looks like you don't have any shows scheduled. %sCreate a show now%s.
fr_FR: Vous n'avez pas encore programmé d'émissions. %sCréer une émission%s.

en: It looks like you haven't uploaded any audio files yet. %sUpload a file now%s.
fr_FR: Vous n'avez pas encore ajouté de fichiers audios. %sTéléverser un fichier%s.

en: Italian
fr_FR: Italien

en: January
fr_FR: Janvier

en: Japanese
fr_FR: Japonais

en: Javanese
fr_FR: Javanais

en: Jul
fr_FR: Jui

en: July
fr_FR: Juillet

en: Jump to Current
fr_FR: Aller à l'émission en cours

en: Jump to the current playing track
fr_FR: Aller à la piste en cours de lecture

en: June
fr_FR: Juin

en: Kashmiri
fr_FR: Cachemire

en: Keywords
fr_FR: Mots-clés

en: Korean
fr_FR: Coréen

en: Kurdish
fr_FR: Kurde

en: Language
fr_FR: Langue

en: Language:
fr_FR: Langue:

en: Laothian
fr_FR: Laothien

en: Last Modified
fr_FR: Dernier Modifié

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Last Played
fr_FR: Dernier Joué

en: Lastname:
fr_FR: Nom:

en: Latvian/Lettish
fr_FR: Letton / letton

en: Learn about playlists
fr_FR: A propos des playlists

en: Learn about podcasts
fr_FR: A propos des podcasts

en: Learn about smart blocks
fr_FR: A propos des blocs intelligents

en: Learn about tracks
fr_FR: A propos des pistes

en: Learn about webstreams
fr_FR: A propos des flux webs

en: Length
fr_FR: Durée

en: Length needs to be greater than 0 minutes
fr_FR: La durée doit être supérieure à 0 minute

en: Length should be of form "00h 00m"
fr_FR: La durée doit être de la forme "00h 00m"

en: Length:
fr_FR: Durée:

en: Limit cannot be empty or smaller than 0
fr_FR: La Limite ne peut être vide ou plus petite que 0

en: Limit cannot be more than 24 hrs
fr_FR: La Limite ne peut être supérieure à 24 heures

en: Limit to
fr_FR: Limité à

en: Limit to:
fr_FR: Limiter à:

en: Limit to:
fr_FR: Limiter à:

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link:
fr_FR: Lien:

en: Linked shows need to be filled with tracks before it starts. To start broadcasting cancel the current linked show and schedule an unlinked show.
                        %sCreate an unlinked show now%s.
fr_FR: Les émissions liées doivent être remplies avec des pistes avant de commencer. Pour commencer à diffuser, annulez l'émission liée actuelle et programmer une émission dé-liée.
                        %sCréer une émission dé-liée%s.

en: Listen
fr_FR: Ecouter

en: Listener Count on %s: %s
fr_FR: Nombre d'auditeur sur %s: %s

en: Listener Stats
fr_FR: Statistiques des auditeurs

en: Listeners
fr_FR: Les auditeurs

en: Lithuanian
fr_FR: Lituanien

en: Live Broadcasting
fr_FR: Diffusion en direct

en: Live Stream
fr_FR: Flux en Direct

en: Live Stream Input
fr_FR: Entrée du Flux Direct

en: Live stream
fr_FR: Flux Live

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Log Sheet
fr_FR: Fichier de Log

en: Log Sheet Templates
fr_FR: Modèles de fichiers de Log

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login name is not unique.
fr_FR: Le Nom de connexion n'est pas unique.

en: Logo Preview:
fr_FR: Prévisualisation du logo:

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Look in
fr_FR: Regarder à l'intérieur

en: Looks like the page you were looking for doesn't exist!
fr_FR: On dirait que la page que vous cherchez n'existe pas !

en: Looks like there are no shows scheduled on this day.
fr_FR: Il n'y a pas d'émissions prévues aujourd'hui.

en: Macedonian
fr_FR: Macédonien

en: Malagasy
fr_FR: Malgache

en: Malay
fr_FR: Malais

en: Maltese
fr_FR: Maltais

en: Manage Media Folders
fr_FR: Gérer les Répertoires des Médias

en: Manage Users
fr_FR: Gérer les Utilisateurs

en: Manage all library content
fr_FR: Gérez tout le contenu de l'audiotheque

en: Manage assigned show content
fr_FR: Gérer le contenu des émissions attribué

en: Manage preferences
fr_FR: Gérer les préférences

en: Manage their own library content
fr_FR: Gérer le contenu de leur propre audiotheque

en: Manage users
fr_FR: Gérer les utilisateurs

en: Manage watched folders
fr_FR: Gérer les dossiers surveillés

en: March
fr_FR: Mars

en: Master Source
fr_FR: Source Maitre

en: Master Source Host:
fr_FR: Hôte source maître:

en: Master Source Mount:
fr_FR: Point de montage - Source Maître:

en: Master Source Port:
fr_FR: Port source maître:

en: Master Stream
fr_FR: Flux Maitre

en: May
fr_FR: Mai

en: Mo
fr_FR: Lu

en: Mobile Phone:
fr_FR: Numéro de Mobile:

en: Moldavian
fr_FR: Moldave

en: Mon
fr_FR: Lun

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Mongolian
fr_FR: Mongol

en: Month
fr_FR: Mois

en: Monthly Listener Bandwidth Usage
fr_FR: Utilisation mensuelle de la bande passante de l'auditeur

en: Mood:
fr_FR: Atmosphère:

en: Mount Point
fr_FR: Point de Montage

en: Mount cannot be empty with Icecast server.
fr_FR: Le Point de Montage ne peut être vide avec un serveur Icecast.

en: Mount:
fr_FR: Point de Montage:

en: Moving %s Items
fr_FR: Déplacer %s éléments

en: Moving 1 Item
fr_FR: Déplacer 1 élément

en: Multiple major updates for LibreTime installation are available. Please upgrade as soon as possible.
fr_FR: Plusieurs mises à jour majeures pour l'installation de LibreTime sont disponibles. S'il vous plaît mettre à jour dès que possible.

en: Must wait 1 hour to rebroadcast.
fr_FR: Doit attendre 1 heure pour retransmettre.

en: Must wait at least 1 hour to rebroadcast
fr_FR: Vous devez attendre au moins 1 heure pour retransmettre

en: My Podcast
fr_FR: Section Podcast

en: My Profile
fr_FR: Mon profil

en: My Shows
fr_FR: Mes émissions

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name:
fr_FR: Nom:

en: Nepali
fr_FR: Népalais

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Criteria
fr_FR: Nouveau critère

en: New File Summary Template
fr_FR: Nouveau modèle de fichier d'Historique

en: New Log Entry
fr_FR: Nouvelle entrée de log

en: New Log Sheet Template
fr_FR: Nouveau modèle de fichier de Log

en: New Modifier
fr_FR: Nouveau modificateur

en: New Show
fr_FR: Nouvelle émission

en: New User
fr_FR: Nouvel Utilisateur

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New version available:
fr_FR: Nouvelle version disponible:

en: Newest
fr_FR: Plus récent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next:
fr_FR: Prochain:

en: No End?
fr_FR: Sans Fin?

en: No File Summary Templates
fr_FR: Aucun modèle de fichier d'historique

en: No Log Sheet Templates
fr_FR: Aucun modèles de fichiers de Log

en: No MIME type found for webstream.
fr_FR: Aucun type MIME trouvé pour le Flux Web.

en: No Show
fr_FR: Pas d'émission

en: No action available
fr_FR: Aucune action disponible

en: No open playlist
fr_FR: Pas de Liste de Lecture Ouverte

en: No result found
fr_FR: Aucun résultat trouvé

en: No smart block currently open
fr_FR: Aucun bloc intelligent actuellement ouvert

en: No tracks have been published yet.
fr_FR: Aucune piste n'a encore été publiée.

en: No webstream
fr_FR: Aucun Flux Web

en: None
fr_FR: Vide

en: Norwegian
fr_FR: Norvégien

en: Not a valid Directory
fr_FR: N'est pas un Répertoire valide

en: Note: Anything larger than 600x600 will be resized.
fr_FR: Remarque: Tout ce qui est plus grand que 600x600 sera redimensionné.

en: Nothing Scheduled
fr_FR: Rien de Prévu

en: Nothing scheduled
fr_FR: Aucun programme

en: November
fr_FR: Novembre

en: Now Playing
fr_FR: En Lecture

en: Now you're good to go!
fr_FR: Vous en savez assez à présent !

en: ON AIR
fr_FR: DIRECT

en: October
fr_FR: Octobre

en: Off Air
fr_FR: Hors antenne

en: Off Air Metadata
fr_FR: Métadonnées Hors Antenne

en: Offline
fr_FR: Éteint

en: Oldest
fr_FR: Plus vieux

en: On Air
fr_FR: À l'antenne

en: Only numbers are allowed.
fr_FR: Seuls les chiffres sont autorisés.

en: Oops!
fr_FR: Mince !

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Open Media Builder
fr_FR: Ouvrir le Constructeur de Média

en: Open library to add or remove content
fr_FR: Ouvrir la Médiathèque pour ajouter ou supprimer du contenu

en: Original Length:
fr_FR: Durée Originale:

en: Our new Dashboard view now has a powerful tabbed editing interface, so updating your tracks and playlists
                            is easier than ever.
fr_FR: Notre nouvelle vue Tableau de bord dispose désormais d’une puissante interface d’édition par onglets. La mise à jour de vos pistes et de vos listes de lecture est donc plus simple que jamais.

en: Output Streams
fr_FR: Flux de sortie

en: Output Type
fr_FR: Type de Sortie

en: Override
fr_FR: Ecraser

en: Override album name with podcast name during ingest.
fr_FR: Remplacer le nom de l'album par le nom du podcast durant le remplacement.

en: Overwrite Podcast Episode Metatags
fr_FR: Remplacer les metatags de l'épisode

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: Page not found!
fr_FR: Page non trouvée !

en: Page not found.
fr_FR: Page introuvable.

en: Partner Id:
fr_FR: ID partenaire:

en: Partner Key:
fr_FR: Clé partenaire:

en: Pashto/Pushto
fr_FR: Pachtou / pachtou

en: Password
fr_FR: Mot de Passe

en: Password Reset
fr_FR: Réinitialisation du mot de passe

en: Password confirmation does not match your password.
fr_FR: La confirmation du mot de passe ne correspond pas à votre mot de passe.

en: Password field cannot be empty.
fr_FR: Le champ Mot de Passe ne peut être vide.

en: Password:
fr_FR: Mot de Passe:

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Payment method:
fr_FR: Méthode de paiement:

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Permission denied
fr_FR: Permission refusée

en: Persian
fr_FR: Persan

en: Phone:
fr_FR: Téléphone:

en: Plan type:
fr_FR: Type de plan:

en: Play
fr_FR: Lecture

en: Played
fr_FR: Joué

en: Player
fr_FR: Lecteur

en: Playlist Contents:
fr_FR: Contenus de la Liste de Lecture:

en: Playlist crossfade
fr_FR: Fondu enchaîné de la Liste de Lecture

en: Playlist saved
fr_FR: Liste de Lecture sauvegardé

en: Playlist shuffled
fr_FR: Playlist mélangée

en: Playout History
fr_FR: Historique de diffusion

en: Playout History Templates
fr_FR: Modèles d'historique de diffusion

en: Please enter a time in seconds (eg. 0.5)
fr_FR: Veuillez entrer un temps en secondes (par exemple 0.5)

en: Please enter a valid time in seconds. Eg. 0.5
fr_FR: Veuillez entrer un temps en secondes. Par exemple 0.5

en: Please enter and confirm your new password in the fields below.
fr_FR: S'il vous plaît saisir et confirmer votre nouveau mot de passe dans les champs ci-dessous.

en: Please enter your username and password.
fr_FR: Veuillez entrer vos identifiants.

en: Please make sure admin user/password is correct on Settings->Streams page.
fr_FR: S'il vous plaît assurez-vous que l'utilisateur admin a un mot de passe correct sur le système-> page flux.

en: Please select a cursor position on timeline.
fr_FR: S'il vous plaît sélectionner un curseur sur la timeline.

en: Please select a repeat day
fr_FR: Veuillez sélectionner un jour de répétition

en: Podcast Name:
fr_FR: Nom du podcast:

en: Podcast URL:
fr_FR: URL du podcast:

en: Polish
fr_FR: Polonais

en: Port cannot be empty.
fr_FR: Le Port ne peut être vide.

en: Portuguese
fr_FR: Portugais

en: Powered by %s
fr_FR: Propulsé par %s

en: Preferences updated.
fr_FR: Préférences mises à jour.

en: Preview
fr_FR: Pré-Visualisation

en: Preview:
fr_FR: Prévisualisation:

en: Previous:
fr_FR: Précédent:

en: Privacy Settings
fr_FR: Paramètres de sécurité

en: Private
fr_FR: Privé

en: Problem with Liquidsoap...
fr_FR: Problème avec Liquidsoap...

en: Processing...
fr_FR: Traitement en cours ...

en: Progam Managers can do the following:
fr_FR: Les gestionnaires pouvent effectuer les opérations suivantes:

en: Program Manager
fr_FR: Programmateur

en: Promote my station on %s
fr_FR: Promouvoir station sur %s

en: Public
fr_FR: Publique

en: Public LibreTime API
fr_FR: API publique LibreTime

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Publish to:
fr_FR: Publier vers:

en: Publish...
fr_FR: Publier...

en: Published on:
fr_FR: Publié le:

en: Published tracks can be removed or updated below.
fr_FR: Les pistes publiées peuvent être supprimées ou mises à jour ci-dessous.

en: Publishing
fr_FR: Publication

en: Push metadata to your station on TuneIn?
fr_FR: Pousser les métadonnées sur votre station sur TuneIn?

en: RESET
fr_FR: Réinitialiser

en: RSS Feed URL:
fr_FR: URL du feed RSS:

en: Radio Page
fr_FR: Page de la radio

en: Randomly
fr_FR: Aléatoirement

en: Rebroadcast of %s from %s
fr_FR: Rediffusion de %s à %s

en: Rebroadcast of show %s from %s at %s
fr_FR: Rediffusion de l'émission %s de %s à %s

en: Rebroadcast?
fr_FR: Rediffusion?

en: Recent Uploads
fr_FR: Ajouts récents

en: Record & Rebroadcast
fr_FR: Enregistrement & Rediffusion

en: Record file doesn't exist
fr_FR: L'enregistrement du fichier n'existe pas

en: Record from Line In?
fr_FR: Enregistrer à partir de 'Line In'?

en: Recording From Line In
fr_FR: Enregistrement à partir de 'Line In'

en: Recording:
fr_FR: Enregistrement:

en: Register Airtime
fr_FR: Enregistrez Airtime

en: Remind me in 1 week
fr_FR: Me le Rappeler dans une semain

en: Remind me never
fr_FR: Ne jamais me le Rapeller

en: Remote URLs that are allowed to access this LibreTime instance in a browser. One URL per line.
fr_FR: URL distantes autorisées à accéder à cette instance LibreTime dans un navigateur. Une URL par ligne.

en: Remove
fr_FR: Enlever

en: Remove all content from this smart block
fr_FR: Supprimer tout le contenu de ce bloc intelligent

en: Remove all content?
fr_FR: Enlever tous les contenus?

en: Remove cursor
fr_FR: Enlever le Curseur

en: Remove selected scheduled items
fr_FR: Supprimer les éléments programmés selectionnés

en: Remove watched directory
fr_FR: Supprimer le répertoire surveillé

en: Repeat By:
fr_FR: Répétition par:

en: Repeat Days:
fr_FR: Jours de répétition:

en: Repeat Playlist Until Show is Full ?
fr_FR: Répéter la playlist jusqu'à ce que l'émission soit pleine ?

en: Repeat Type:
fr_FR: Type de Répétition:

en: Repeats?
fr_FR: Répétitions?

en: Replay Gain Modifier
fr_FR: Modifier le Niveau du Gain

en: Request method not accepted
fr_FR: Cette méthode de requête ne peut aboutir

en: Required for embeddable schedule widget.
fr_FR: Requis pour le widget de programmation.

en: Rescan watched directory (This is useful if it is network mount and may be out of sync with %s)
fr_FR: Rescanner le répertoire surveillé (Ce qui peut être utile si il est sur le réseau et est peut être désynchronisé de %s)

en: Reset password
fr_FR: Réinitialisation du Mot de Passe

en: Retreiving data from the server...
fr_FR: Récupération des données du serveur...

en: Retrieving data from the server...
fr_FR: Récupération des données du serveur...

en: Rhaeto-Romance
fr_FR: Rhéto-roman

en: Romanian
fr_FR: Roumain

en: Russian
fr_FR: Russe

en: Sample Rate
fr_FR: Taux d'Echantillonnage

en: Sample Rate (kHz)
fr_FR: Taux d'Echantillonage (Khz)

en: Sample Rate:
fr_FR: Fréquence d'échantillonnage:

en: Sat
fr_FR: Sam

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save playlist
fr_FR: Sauvegarde de la Liste de Lecture

en: Save podcast
fr_FR: Sauvegarder le podcast

en: Save station podcast
fr_FR: Sauvegarder le podcast de la station

en: Schedule Tracks
fr_FR: Ajouter des pistes

en: Schedule a show
fr_FR: Programmer une émission

en: Schedule shows
fr_FR: Programmer des émissions

en: Scheduled
fr_FR: Programmé

en: Scheduled Shows
fr_FR: Émissions programmées

en: Scheduling:
fr_FR: Programmation:

en: Scots/Gaelic
fr_FR: Écossais / gaélique

en: Search Criteria:
fr_FR: Critères de recherche:

en: Search Users:
fr_FR: Recherche d'utilisateurs:

en: Security error.
fr_FR: Erreur de sécurité.

en: Select
fr_FR: Sélection

en: Select Country
fr_FR: Selectionner le Pays

en: Select Days:
fr_FR: Selection des Jours:

en: Select Playlist
fr_FR: Sélectionner la playlist

en: Select Stream:
fr_FR: Sélectionnez un flux:

en: Select a stream:
fr_FR: Sélectionnez un flux:

en: Select all
fr_FR: Tout Selectionner

en: Select criteria
fr_FR: Selectionner le critère

en: Select cursor
fr_FR: Sélectionner le Curseur

en: Select files
fr_FR: Sélectionnez les fichiers

en: Select modifier
fr_FR: Sélectionnez modification

en: Select none
fr_FR: Ne Rien Selectionner

en: Select stream:
fr_FR: Selection du Flux:

en: Select this page
fr_FR: Sélectionner cette page

en: Send support feedback
fr_FR: Envoyez vos remarques au support

en: September
fr_FR: Septembre

en: Serbian
fr_FR: Serbe

en: Serbo-Croatian
fr_FR: Serbo-croate

en: Server
fr_FR: Serveur

en: Server cannot be empty.
fr_FR: Le Serveur ne peut être vide.

en: Service
fr_FR: Un service

en: Service Type:
fr_FR: Type de service:

en: Set
fr_FR: Installer

en: Set Cue In
fr_FR: Placer le Point d'Entré

en: Set Cue Out
fr_FR: Placer le Point de Sortie

en: Set Default
fr_FR: Définir par défaut

en: Set Default Template
fr_FR: Définir le modèle par défaut

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings updated successfully!
fr_FR: Paramètres mis à jour avec succès!

en: Share
fr_FR: Partager

en: Show
fr_FR: Émission

en: Show - Artist - Title
fr_FR: Émission - Artiste - Titre

en: Show / hide columns
fr_FR: Montrer / cacher les colonnes

en: Show Empty
fr_FR: Émission vide

en: Show Logo:
fr_FR: Montrer le logo:

en: Show Source
fr_FR: Source de l'émission

en: Show Source Host:
fr_FR: Hôte - Source Émission:

en: Show Source Mount:
fr_FR: Point de montage - Source Émission:

en: Show Source Port:
fr_FR: Port - Source Émission:

en: Show Summary
fr_FR: Historique Emision

en: Show Waveform
fr_FR: Montrer la Forme d'Onde

en: Show is empty
fr_FR: L'émission est vide

en: Show me what I am sending
fr_FR: Montrez-moi ce que je vais envoyer

en: Show was deleted because recorded show does not exist!
fr_FR: L'émission a été effacée parce que l'enregistrement de l'émission n'existe pas!

en: Shows can have a max length of 24 hours.
fr_FR: Les émissions peuvent avoir une durée maximale de 24 heures.

en: Shows longer than their scheduled time will be cut off by a following show.
fr_FR: Les émissions qui dépassent leur programmation seront coupées par les émissions suivantes.

en: Shuffle
fr_FR: Aléatoire

en: Shuffle playlist
fr_FR: Liste de Lecture Aléatoire

en: Shuffle playlist content
fr_FR: Contenu de la liste de lecture alèatoire

en: Singhalese
fr_FR: Cingalais

en: Slovak
fr_FR: Slovaque

en: Slovenian
fr_FR: Slovène

en: Smart Block
fr_FR: Bloc intelligent

en: Smart Blocks
fr_FR: Blocs Intelligents

en: Smart block generated and criteria saved
fr_FR: Bloc intelligent généré et critère(s) sauvegardé(s)

en: Smart block saved
fr_FR: Bloc intelligent sauvegardé

en: Smart block shuffled
fr_FR: Bloc intelligent mélangé

en: Smartblock and Playlist Generated
fr_FR: Bloc intelligent et playlist générés

en: Some stream types require extra configuration. Details about enabling %sAAC+ Support%s or %sOpus Support%s are provided.
fr_FR: Certains types de flux nécessitent une configuration supplémentaire. Les détails sur l'activation de l' %sAAC+ Support%s ou %sOpus Support%s sont prévus.

en: Something went wrong!
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé !

en: Something went wrong.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé.

en: Sort Tracks:
fr_FR: Trier les pistes:

en: SoundCloud Settings
fr_FR: Réglages SoundCloud

en: Source Streams
fr_FR: Sources des Flux

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Specify custom authentication which will work only for this show.
fr_FR: Spécifiez l'authentification personnalisée qui ne fonctionnera que pour cette émission.

en: Start
fr_FR: Début

en: Start Time
fr_FR: Heure de Début

en: Start Time:
fr_FR: Heure de début:

en: Start upload
fr_FR: Démarrer le Téléversement

en: Static
fr_FR: Statique

en: Static Smart Block
fr_FR: Bloc intelligent Statique

en: Static Smart Block Contents:
fr_FR: Contenus du bloc intelligent Statique:

en: Station Description
fr_FR: Description de la station

en: Station Description:
fr_FR: Description de la Station:

en: Station ID:
fr_FR: Identifiant de la station:

en: Station Language
fr_FR: Langage de la station

en: Station Logo:
fr_FR: Logo de la Station:

en: Station Name
fr_FR: Nom de la Station

en: Station Timezone
fr_FR: Fuseau horaire de la Station

en: Station Web Site:
fr_FR: Site Internet de la Station:

en: Station name - Show name
fr_FR: Nom de la Station - Nom de l'émission

en: Status
fr_FR: Statut

en: Stop Upload
fr_FR: Arrêter le Téléversement

en: Stop recording current show?
fr_FR: Arrêter l'enregistrement de l'émission en cours  ?

en: Stream
fr_FR: Flux

en: Stream Data Collection Status
fr_FR: Statut de collecte de données de flux

en: Stream Label:
fr_FR: Label du Flux:

en: Stream Setting Updated.
fr_FR: Réglages du Flux mis à jour.

en: Stream Settings
fr_FR: Réglages des Flux

en: Stream Type:
fr_FR: Type de Flux:

en: Stream URL:
fr_FR: URL du Flux:

en: Stream URL:
fr_FR: URL du Flux:

en: Streaming Server:
fr_FR: Serveur de Streaming:

en: Streams
fr_FR: Flux

en: Su
fr_FR: Di

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Summary
fr_FR: Sommaire

en: Sun
fr_FR: Dim

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Super Admin details can be changed in your <a href="%s">Billing Settings</a>.
fr_FR: Les détails du super administrateur peuvent être modifiés dans vos <a href=" %s "> paramètres de facturation </a>.

en: Support Feedback
fr_FR: Remarques au support

en: Support setting updated.
fr_FR: Réglages du Support mis à jour.

en: Swedish
fr_FR: Suédois

en: Switch Transition Fade (s):
fr_FR: Changement de transition en fondu (s):

en: Table Test
fr_FR: Test de table

en: Tajik
fr_FR: Tadjik

en: Terms and Conditions
fr_FR: Termes et Conditions

en: Text Colour:
fr_FR: Couleur du Texte:

en: Th
fr_FR: Je

en: Thai
fr_FR: Thaïlandais

en: That username or email address could not be found.
fr_FR: Cet identifiant ou adresse mail n'a pu être trouvé.

en: The desired block length will not be reached if Airtime cannot find enough unique tracks to match your criteria. Enable this option if you wish to allow tracks to be added multiple times to the smart block.
fr_FR: La longueur du bloc souhaité ne sera pas atteint si de temps d'antenne ne peut pas trouver suffisamment de pistes uniques en fonction de vos critères. Activez cette option si vous souhaitez autoriser les pistes à s'ajouter plusieurs fois dans le bloc intelligent.

en: The following info will be displayed to listeners in their media player:
fr_FR: Les informations suivantes seront affichées aux auditeurs dans leur lecteur multimédia:

en: The new Airtime is smoother, sleeker, and faster - on even more devices! We're committed to improving the Airtime
                            experience, no matter how you're connected.
fr_FR: Le nouveau temps d'antenne est plus fluide, plus élégant et plus rapide - sur encore plus d'appareils! Nous nous
                            sommes engagés à améliorer l'expérience Airtime, quelle qu'en soit votre utilisation.

en: The requested action is not supported!
fr_FR: L'action demandée n'est pas implémentée !

en: The requested action is not supported.
fr_FR: L'action requise n'est pas implémentée.

en: The schedule you're viewing is out of date!
fr_FR: Le calendrier que vous consultez n'est pas à jour!

en: The schedule you're viewing is out of date! (instance mismatch)
fr_FR: La programmation que vous consultez n'est pas à jour! (décalage d'instance)

en: The schedule you're viewing is out of date! (sched mismatch)
fr_FR: Le calendrier que vous consultez n'est pas à jour! (décalage calendaire)

en: The show %s has been previously updated!
fr_FR: L'émission %s a été précédemment mise à jour!

en: The show %s is over and cannot be scheduled.
fr_FR: L émission %s est terminé et ne peut pas être programmé.

en: The show instance doesn't exist anymore!
fr_FR: L'instance émission n'existe plus!

en: The soundcloud id for this file is:
fr_FR: L'Id. SoundCloud pour ce fichier est:

en: The stream is disabled
fr_FR: Le flux est désactivé

en: The value has to be numeric
fr_FR: La valeur doit être numérique

en: The value should be an integer
fr_FR: La valeur doit être un entier

en: The value should be in timestamp format (e.g. 0000-00-00 or 0000-00-00 00:00:00)
fr_FR: La valeur doit être en format d'horodatage (par exemple 0000-00-00 ou 0000-00-00 00:00:00)

en: The value should be less than %s characters
fr_FR: La valeur doit être inférieure à %s caractères

en: The value should be less then 2147483648
fr_FR: La valeur doit être inférieure à 2147483648

en: The work is in the public domain
fr_FR: Ce travail est dans le domaine public

en: The year %s must be within the range of 1753 - 9999
fr_FR: L'année %s doit être comprise entre 1753 et 9999

en: There are no shows scheduled during the specified time period.
fr_FR: Il n'y a pas d'émissions prévues durant cette période.

en: There is no source connected to this input.
fr_FR: Il n'y a pas de source connectée à cette entrée.

en: There was a problem with the username or email address you entered.
fr_FR: Il y a un problème avec l'identifiant ou adresse mail que vous avez entré.

en: There was an error while uploading to soundcloud.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du téléversement vers SoundCloud.

en: This follows the same security pattern for the shows: only users assigned to the show can connect.
fr_FR: Cela suit le même modèle de sécurité que pour les émissions: seuls les utilisateurs affectés à l' émission peuvent se connecter.

en: This is the admin username and password for Icecast/SHOUTcast to get listener statistics.
fr_FR: C'est le nom d'utilisateur administrateur et mot de passe pour icecast / shoutcast qui permet obtenir les statistiques d'écoute.

en: This path is currently not accessible.
fr_FR: Ce chemin n'est pas accessible.

en: This show has no scheduled content.
fr_FR: Cette émission n'a pas de contenu programmée.

en: This show is not completely filled with content.
fr_FR: Cette émission n'est pas complètement remplie avec ce contenu.

en: Thu
fr_FR: Jeu

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Tibetan
fr_FR: Tibétain

en: Time must be specified
fr_FR: La durée doit être spécifiée

en: Timezone is set to the station timezone by default. Shows in the calendar will be displayed in your local time defined by the Interface Timezone in your user settings.
fr_FR: Le fuseau horaire est fixé au fuseau horaire de la station par défaut. Les émissions dans le calendrier seront affichés dans votre heure locale définie par le fuseau horaire de l'interface dans vos paramètres utilisateur.

en: Timezone:
fr_FR: Fuseau horaire:

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: To add the Radio Tab to your Facebook Page, you must first:<br><br>
                Enable the Public Airtime API under Settings -> Preferences
fr_FR: Pour ajouter l'onglet Radio à votre page Facebook, vous devez d'abord:<br><br>
    	   Activez l'API Publique Airtime sous Paramètres -> Préférences

en: To configure and use the embeddable player you must:<br><br>
                1. Enable at least one MP3, AAC, or OGG stream under Settings -> Streams<br>
                2. Enable the Public Airtime API under Settings -> Preferences
fr_FR: Pour configurer et utiliser le lecteur intégré vous devez:<br><br>
    	   1. Activer au mois un flux MP3, AAC ou OGG dans Paramètres -> Flux<br>
    	   2. Activer l'API publique de Airtime dans Paramètres -> Préférences

en: To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your %sFlash plugin%s.
fr_FR: Pour lire le média, vous devrez mettre à jour votre navigateur vers une version récente ou mettre à jour votre %sPlugin Flash%s.

en: To start broadcasting, cancel the current linked show by clicking on it and selecting 'Cancel Show'.
fr_FR: Pour commencer la diffusion, annulez l'émission liée actuelle en cliquant dessus puis en sélectionnant 'Annuler l'émission'.

en: To start broadcasting, click on the current show and select 'Schedule Tracks'
fr_FR: Pour commencer la diffusion, cliquez sur une émission et sélectionnez 'Ajouter des pistes'

en: To use the embeddable weekly schedule widget you must:<br><br>
                Enable the Public Airtime API under Settings -> Preferences
fr_FR: Pour utiliser ce widget affichant la programmation hebdomadaire vous devez:<br><br>
    	   Activer l'API publique Airtime dans Paramètres -> Préférences

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Toggle Details
fr_FR: Basculer les détails

en: Track
fr_FR: Piste

en: Track Number
fr_FR: Numéro de la Piste

en: Track preview
fr_FR: Pré-écoute de la piste

en: Track:
fr_FR: Piste:

en: Tracks
fr_FR: Pistes

en: Trim overbooked shows
fr_FR: Enlever les émissions surbookées

en: Tu
fr_FR: Ma

en: Tue
fr_FR: Mar

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: TuneIn Settings
fr_FR: Réglages TuneIn

en: Turkish
fr_FR: Turc

en: Turkmen
fr_FR: Turkmène

en: Type the characters you see in the picture below.
fr_FR: Saisissez les caractères que vous voyez dans l'image ci-dessous.

en: URL should be 512 characters or less
fr_FR: L'URL doit être de 512 caractères ou moins

en: URL should be of form "http://domain"
fr_FR: URL doit être de la forme "http://domain"

en: Ukrainian
fr_FR: Ukrainien

en: Unknown Playlist
fr_FR: Liste de lecture inconnue

en: Unknown type:
fr_FR: Type non reconnu:

en: Unpublish
fr_FR: Annuler la publication

en: Unrecognized stream type: %s
fr_FR: Type de flux non reconnu: %s

en: Untitled Playlist
fr_FR: Liste de lecture Sans Titre

en: Untitled Show
fr_FR: Émission sans Titre

en: Untitled Smart Block
fr_FR: Bloc intelligent Sans Titre

en: Untitled Webstream
fr_FR: Flux Web sans Titre

en: Update Required
fr_FR: Mise à Jour Requise

en: Update show
fr_FR: Mettre à jour l'émission

en: Update track
fr_FR: Mettre la piste à jour

en: Upgrade
fr_FR: Amélioration

en: Upload
fr_FR: Téléversement

en: Upload Time
fr_FR: Temps de téléversement

en: Upload URL might be wrong or doesn't exist
fr_FR: L'URL de téléversement est peut être erronée ou inexistante

en: Upload audio tracks
fr_FR: Téléverser des pistes sonores

en: Upload some tracks below to add them to your library!
fr_FR: Téléverser des pistes ci-dessous pour les ajouter à votre librairie !

en: Uploaded
fr_FR: Téléversé

en: Uploaded %d/%d files
fr_FR: Téléversement de %d/%d fichiers

en: Uploading in progress...
fr_FR: Téléversement en cours...

en: Urdu
fr_FR: Ourdou

en: Use %s Authentication:
fr_FR: Utilisez l'authentification %s :

en: Use Custom Authentication:
fr_FR: Utiliser l'authentification personnalisée:

en: Use station default
fr_FR: Utiliser les réglages par défaut

en: Use these settings in your broadcasting software to stream live at any time.
fr_FR: Utilisez ces paramètres dans votre logiciel de diffusion pour diffuser en direct à tout moment.

en: User Manual
fr_FR: Manuel Utilisateur

en: User Type
fr_FR: Type d'Utilisateur

en: User Type:
fr_FR: Type d'utilisateur:

en: User added successfully!
fr_FR: Utilisateur ajouté avec succès!

en: User updated successfully!
fr_FR: Utilisateur mis à jour avec succès!

en: Username
fr_FR: Utilisateur

en: Username field cannot be empty.
fr_FR: Le champ Nom d'Utilisateur ne peut pas être vide.

en: Username:
fr_FR: Utilisateur:

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Uzbek
fr_FR: Ouzbek

en: Value cannot be empty
fr_FR: La Valeur ne peut pas être vide

en: Value is required and can't be empty
fr_FR: Une valeur est requise, ne peut pas être vide

en: Verify Password:
fr_FR: Vérification du Mot de Passe:

en: Vietnamese
fr_FR: Vietnamien

en: View
fr_FR: Afficher

en: View Feed
fr_FR: Voir le feed

en: View Invoices
fr_FR: Voir factures

en: View Recorded File Metadata
fr_FR: Afficher les métadonnées du fichier enregistré

en: View and manage show content
fr_FR: Afficher et gérer le contenu des émissions

en: View listener stats
fr_FR: Voir les statistiques des auditeurs

en: View schedule
fr_FR: Voir le calendrier

en: View show content
fr_FR: Voir le contenu des émissions

en: View system status
fr_FR: Voir l'état du système

en: View track
fr_FR: Voir la piste

en: Viewing
fr_FR: Affichage

en: WARNING: This will restart your stream and may cause a short dropout for your listeners!
fr_FR: AVERTISSEMENT: cela redémarrera votre flux et peut entraîner un court décrochage pour vos auditeurs!

en: Warning: Shows cannot be re-linked
fr_FR: Attention: Les émissions ne peuvent pas être re-liés

en: Warning: You cannot change this field while the show is currently playing
fr_FR: Attention: Vous ne pouvez pas modifier ce champ alors que l'émission est en cours de lecture

en: Watched Folders:
fr_FR: Répertoires Suveillés:

en: Waveform features are available in a browser supporting the Web Audio API
fr_FR: Les caractéristiques de la forme d'onde sont disponibles dans un navigateur supportant l'API Web Audio

en: We
fr_FR: Me

en: We couldn't find the page you were looking for.
fr_FR: Nous n'avons pu trouver la page que vous cherchiez.

en: We've streamlined the Airtime interface to make navigation easier. With the most important tools
                            just a click away, you'll be on air and hands-free in no time.
fr_FR: Nous avons rationalisé l'interface Airtime pour faciliter la navigation. Avec les outils les plus importants
                            à portée de clic, vous serez en direct et les mains libres en un rien de temps.

en: Web Stream
fr_FR: Flux Web

en: Web Streams
fr_FR: Flux Web

en: Website
fr_FR: Site Internet

en: Website:
fr_FR: Site Internet:

en: Webstream
fr_FR: Flux web

en: Webstream name cannot be empty
fr_FR: Le Nom du Flux Web ne peut être vide

en: Webstream saved.
fr_FR: Flux Web sauvegardé.

en: Webstreams
fr_FR: Flux web

en: Wed
fr_FR: Mer

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Week Starts On
fr_FR: La semaine commence le

en: Weekly Schedule
fr_FR: Grille hebdomadaire

en: Welcome to %s!
fr_FR: Bienvenue à %s !

en: Welcome to the %s demo! You can log in using the username 'admin' and the password 'admin'.
fr_FR: Bienvenue à la démo %s ! Vous pouvez vous connecter en utilisant le nom d'utilisateur «admin» et le mot de passe «admin» .

en: Welcome to the new Airtime Pro!
fr_FR: Bienvenue dans LibreTime !

en: Welsh
fr_FR: Gallois

en: What
fr_FR: Quoi

en: What is the first name of the boy or girl that you first kissed?
fr_FR: Comment s'appelait la première personne que vous avez embrassé ?

en: What is the name of your favorite childhood friend?
fr_FR: Quel est le nom de votre meilleur ami d'enfance ?

en: What school did you attend for sixth grade?
fr_FR: Où étiez-vous au collège ?

en: What street did you live on in third grade?
fr_FR: Dans quelle rue viviez-vous en classe de CE2 ?

en: What's New?
fr_FR: Qu'est-ce qui a changé ?

en: When
fr_FR: Quand

en: Who
fr_FR: Qui

en: Wrong username or password provided. Please try again.
fr_FR: Mauvais nom d'utilisateur ou mot de passe fourni. S'il vous plaît essayez de nouveau.

en: Year
fr_FR: Année

en: Year:
fr_FR: Année:

en: Yes, help Airtime
fr_FR: Oui, aider Airtime

en: You are currently uploading files. %sGoing to another screen will cancel the upload process. %sAre you sure you want to leave the page?
fr_FR: Vous êtes en train de téléverser des fichiers. %s Aller vers un autre écran pour annuler le processus de téléversement. %s Êtes-vous sûr de vouloir quitter la page?

en: You are not allowed to access this resource.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette ressource.

en: You are not allowed to access this resource.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette ressource.

en: You are not allowed to schedule show %s.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à programme l'émission %s.

en: You are not watching any media folders.
fr_FR: Vous ne surveillez pas les dossiers médias.

en: You are running the latest version
fr_FR: Vous exécutez la dernière version

en: You are viewing an older version of %s
fr_FR: Vous visualisez l'ancienne version de %s

en: You can change these later in your preferences and user settings.
fr_FR: Vous pouvez les changer plus tard dans vos préférences et réglages utilisateurs.

en: You can only add tracks to smart block.
fr_FR: Vous pouvez seulement ajouter des pistes au bloc intelligent.

en: You can only add tracks to smart blocks.
fr_FR: Vous pouvez seulement ajouter des pistes aux Blocs Intelligents.

en: You can only add tracks, smart blocks, and webstreams to playlists.
fr_FR: Vous pouvez uniquement ajouter des pistes, des blocs intelligents et flux web aux listes de lecture.

en: You cannot add files to recording shows.
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter des fichiers à des émissions enregistrées.

en: You cannot add tracks to dynamic blocks.
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter de pistes aux blocs dynamiques.

en: You do not have permission to access this page!
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette page !

en: You do not have permission to access this resource.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette ressource.

en: You do not have permission to edit this track.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier cette piste.

en: You don't have permission to delete selected %s(s).
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer la sélection %s(s).

en: You don't have permission to delete selected items.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer les éléments sélectionnés.

en: You don't have permission to disconnect source.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de déconnecter la source.

en: You don't have permission to switch source.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de changer de source.

en: You have a pre-release version of LibreTime intalled.
fr_FR: Vous avez une version préliminaire de LibreTime intégrée.

en: You have already published this track to all available sources!
fr_FR: Vous avez déjà publié cette piste sur toutes les sources disponibles!

en: You have to agree to privacy policy.
fr_FR: Vous devez accepter la politique de confidentialité.

en: You haven't added any playlists
fr_FR: Vous n'avez pas ajouté de playlists

en: You haven't added any smart blocks
fr_FR: Vous n'avez ajouté aucun bloc intelligent

en: You haven't added any tracks
fr_FR: Vous n'avez pas ajouté de pistes

en: You haven't added any webstreams
fr_FR: Vous n'avez ajouté aucun flux web

en: You haven't published this track to any sources!
fr_FR: Vous n'avez pas publié cette piste à aucune source!

en: You must select Criteria and Modifier
fr_FR: Vous devez sélectionner Critères et Modification

en: Your browser does not support playing this file type:
fr_FR: Votre navigateur ne prend pas en charge la lecture de ce type de fichier:

en: Your favorite features are now even easier to use - and we've even
                        added a few new ones! Check out the video above or read on to find out more.
fr_FR: Vos fonctionnalités préférées sont encore plus faciles à utiliser - et nous en avons même 
                        ajouté quelques nouvelles! Regardez la vidéo ci-dessus ou lisez la suite pour en savoir plus.

en: Your trial expires in
fr_FR: Votre période d'essai expire dans

en: Zulu
fr_FR: Zoulou

en: and
fr_FR: et

en: contains
fr_FR: contient

en: day of the month
fr_FR: jour du mois

en: day of the week
fr_FR: jour de la semaine

en: days
fr_FR: jours

en: does not contain
fr_FR: ne contient pas

en: ends with
fr_FR: fini par

en: every 2 weeks
fr_FR: toutes les 2 semaines

en: every 3 weeks
fr_FR: toutes les 3 semaines

en: every 4 weeks
fr_FR: toutes les 4 semaines

en: file meets the criteria
fr_FR: ce fichier correspond aux critères

en: files meet the criteria
fr_FR: ces fichiers correspondent aux critères

en: hours
fr_FR: heures

en: iTunes Fields
fr_FR: Champs pour iTunes

en: in use
fr_FR: en cours d'utilisation

en: is
fr_FR: est

en: is greater than
fr_FR: est plus grand que

en: is in the range
fr_FR: est dans le champ

en: is less than
fr_FR: est plus petit que

en: is not
fr_FR: n'est pas

en: items
fr_FR: éléments

en: livestream
fr_FR: diffusion en direct

en: max volume
fr_FR: volume max

en: monthly
fr_FR: mensuel

en: mute
fr_FR: sourdine

en: next
fr_FR: suivant

en: or
fr_FR: ou

en: path should be specified
fr_FR: le chemin doit être spécifié

en: play
fr_FR: jouer

en: please put in a time '00:00:00 (.0)'
fr_FR: s'il vous plaît mettez en durée '00: 00:00 (.0) '

en: previous
fr_FR: précédent

en: show does not exist
fr_FR: l'émission n'existe pas

en: starts with
fr_FR: commence par

en: unmute
fr_FR: désactiver

en: weekly
fr_FR: hebdomadaire

en: yyyy-mm-dd
fr_FR: aaaa-mm-jj
