Airtime 2.5 - en to sr translation catalogue (802 entries)

en:  to
sr: до

en: %d files queued
sr: %d датотека на чекању

en: %s contains nested watched directory: %s
sr: %s садржава угнежђене надзиране директоријуме: %s

en: %s doesn't exist in the watched list.
sr: %s не постоји у листи надзираних локације.

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list
sr: %s је већ постављена као мапа за складиштење или је између пописа праћених фолдера

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list.
sr: %s је већ постављена као мапа за складиштење или је између пописа праћених фолдера.

en: %s is already watched.
sr: %s је већ надзиран.

en: %s is nested within existing watched directory: %s
sr: %s се налази унутар у постојећи надзирани директоријуми: %s

en: %s is not a valid directory.
sr: %s није ваљан директоријум.

en: %s not found
sr: %s није пронађен

en: %s's Settings
sr: %s Подешавање

en: %s-%s-%s is not a valid date
sr: %s-%s-%s није исправан датум

en: %s:%s:%s is not a valid time
sr: %s:%s:%s није исправан датум

en: %sAirtime%s %s, the open radio software for scheduling and remote station management. %s
sr: %sAirtime%s %s, отворени радио софтвер за заказивање и даљинско вођење станице. %s

en: %sPrint view%sPlease use your browser's print function to print this table. Press escape when finished.
sr: %sИспис поглед%sМолимо, користи прегледача штампање функцију за штампање ову табелу. Кад завршиш, притисни Escape.

en: %sSourcefabric%s o.p.s. Airtime is distributed under the %sGNU GPL v.3%s
sr: %sSourcefabric%s o.p.s. Airtime се дистрибуира под %sGNU GPL v.3%s

en: '%value%' does not fit the date format '%format%'
sr: '%value%' не одговара по облику датума '%format%'

en: '%value%' does not fit the time format 'HH:mm'
sr: '%value%' се не уклапа у временском формату 'HH:mm'

en: '%value%' is less than %min% characters long
sr: '%value%' је мањи од %min% дугачко знакова

en: '%value%' is more than %max% characters long
sr: '%value%' је више од %max% дугачко знакова

en: '%value%' is no valid email address in the basic format local-part@hostname
sr: '%value%' није ваљана е-маил адреса у основном облику local-part@hostname

en: '%value%' is not between '%min%' and '%max%', inclusively
sr: '%value%' није између '%min%' и '%max%', укључиво

en: 'Length' should be in '00:00:00' format
sr: 'Дужина' требала да буде у '00:00:00' облику

en: (In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled).
sr: (Како би се промовисао своју станицу, 'Пошаљи повратне информације' мора да буде омогућена).

en: (Required)
sr: (Обавезно)

en: (Your radio station website)
sr: (Твоја радијска станица веб странице)

en: (for verification purposes only, will not be published)
sr: (служи само за проверу, неће да буде објављена)

en: 500 is the max item limit value you can set
sr: 500 је макс ставу граничну вредност могуће је да подесиш

en: A dynamic smart block will only save the criteria. The block content will get generated upon adding it to a show. You will not be able to view and edit the content in the Library.
sr: Динамички паметни блокови само критеријуме спремају. Блок садржаја ће се генерише након што га додамо на емисију. Нећеш моћи да прегледаш и уређиваш садржај у библиотеци.

en: A selected File does not exist!
sr: Изабрани Фајл не постоји!

en: A static smart block will save the criteria and generate the block content immediately. This allows you to edit and view it in the Library before adding it to a show.
sr: Статички паметни блокови спремају критеријуме и одмах генеришу блок садржаја. То ти омогућава да уредиш и видиш га у библиотеци пре него што га додаш на емисију.

en: About
sr: О пројекту

en: Access playout history
sr: Приступ за историју пуштених песама

en: Add
sr: Додај

en: Add / Remove Content
sr: Додај / Уклони Садржај

en: Add Files
sr: Додај Датотеке

en: Add Media
sr: Додај Медије

en: Add New Field
sr: Додај Ново Поље

en: Add files
sr: Додај датотеке

en: Add files to the upload queue and click the start button.
sr: Додај датотеке и кликни на 'Покрени Upload' дугме.

en: Add media to the show by going to your show in the Schedule calendar, left-clicking on it and selecting 'Add / Remove Content'
sr: Додај медије за емисију у календару, кликни са левом кликом на њега и изабери опцију 'Додај / Уклони садржај'

en: Add more elements
sr: Додај више елемената

en: Add this show
sr: Додај ову емисију

en: Add to Playlist
sr: Додај на Списак Песама

en: Add to Smart Block
sr: Додај у Smart Block

en: Add to current playlist
sr: Додај у тренутни списак песама

en: Add to current smart block
sr: Додај у тренутни smart block

en: Add to selected show
sr: Додај у одабраној емисији

en: Adding %s Items
sr: Додавање %s Ставке

en: Adding 1 Item
sr: Додавање 1 Ставке

en: Additional Options
sr: Додатне Опције

en: Admin
sr: Администратор

en: Admin Password
sr: Aдминска Лозинка

en: Admin User
sr: Админ Корисник

en: Admins can do the following:
sr: Администратори могу да уради следеће:

en: Advanced Search Options
sr: Напредне Опције Претраживања

en: Airtime Copyright &copy;Sourcefabric o.p.s. All rights reserved.%sMaintained and distributed under GNU GPL v.3 by %sSourcefabric o.p.s%s
sr: Airtime власник ауторских права;Sourcefabric o.p.s. Сва права задржана.%sОдржавана и дистрибуира се под GNU GPL v.3 %sSourcefabric o.p.s%s

en: Airtime Password Reset
sr: Ресетовање Лозинке

en: Airtime Version
sr: Airtime Верзија

en: Airtime is unsure about the status of this file. This can happen when the file is on a remote drive that is unaccessible or the file is in a directory that isn't 'watched' anymore.
sr: Airtime је несигуран о статусу ове датотеке. То такође може да се деси када је датотека на удаљеном диску или је датотека у некој директоријуми, која се више није 'праћена односно надзирана'.

en: Album
sr: Албум

en: Album:
sr: Aлбум:

en: All
sr: Све

en: All My Shows:
sr: Све Моје Емисије:

en: All rights are reserved
sr: Сва права задржана

en: Allow Remote Websites To Access "Schedule" Info?%s (Enable this to make front-end widgets work.)
sr: Допусти даљинске Веб странице за приступ "Распоред" Инфо?%s (Омогући ово да би front-end widgets рад.)

en: Allow Repeat Tracks:
sr: Допусти Понављање Песама:

en: An email has been sent
sr: Е-маил је послат

en: Application error
sr: Грешка апликације

en: Apr
sr: Апр

en: April
sr: Април

en: Are you sure you want to change the storage folder?
    This will remove the files from your Airtime library!
sr: Јеси ли сигуран да желиш да промениш мапу за складиштење?
    То ће да уклони датотеке из твоје библиотеке!

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
sr: Јеси ли сигуран да желиш да избришеш одабрану (е) ставу (е)?

en: Are you sure you want to delete the selected item?
sr: Јеси ли сигуран да желиш да обришеш изабрану ставку?

en: Are you sure you want to remove the watched folder?
sr: Јеси ли сигуран да желиш да уклониш надзорску мапу?

en: Artist - Title
sr: Аутор - Назив

en: Audio Player
sr: Аудио Уређај

en: Audio Track
sr: Звучни Запис

en: Aug
sr: Авг

en: August
sr: Август

en: Auto Switch Off
sr: Аутоматско Искључивање

en: Auto Switch On
sr: Аутоматско Укључивање

en: Automatically Mark Files "Downloadable" on SoundCloud
sr: Аутоматски Обележени Фајлови "може се преузети" са SoundCloud

en: Automatically Upload Recorded Shows
sr: Аутоматски Пренос (Upload) снимљене емисије

en: Back to login screen
sr: Повратак на екран за пријаву

en: Background Colour:
sr: Боја Позадине:

en: Bad request. 'mode' parameter is invalid
sr: Неисправан захтев

en: Bad request. no 'mode' parameter passed.
sr: Неисправан захтев.

en: Begin by adding your files to the library using the 'Add Media' menu button. You can drag and drop your files to this window too.
sr: Започни додавањем датотеке у библиотеку помоћу 'Додај Медије' мени тастером. Можеш да повучеш и испустиш датотеке на овом прозору.

en: Bit Rate
sr: Пренос Бита

en: Bit Rate (Kbps)
sr: Брзина у Битовима (Kbps)

en: Bit Rate:
sr: Брзина у Битовима:

en: By checking this box, I agree to Sourcefabric's %sprivacy policy%s.
sr: Избором ове опције, слажем се %sса правилима о приватности%s.

en: By linking your repeating shows any media items scheduled in any repeat show will also get scheduled in the other repeat shows
sr: Повезивањем своје понављајуће емисије свака заказана медијска става у свакој понављајућим емисијама добиће исти распоред такође и у другим понављајућим емисијама

en: Calendar
sr: Календар

en: Can not connect to the streaming server
sr: Не може да се повеже на серверу

en: Can't drag and drop repeating shows
sr: Не можеш повући и испустити понављајуће емисије

en: Can't move a past show
sr: Не можеш преместити догађане емисије

en: Can't move a recorded show less than 1 hour before its rebroadcasts.
sr: Не можеш преместити снимљене емисије раније од 1 сат времена пре њених реемитовања.

en: Can't move show into past
sr: Не можеш преместити емисију у прошлости

en: Can't set cue in to be larger than cue out.
sr: Не можеш да подесиш да 'cue in' буде веће него 'cue out'.

en: Can't set cue out to be greater than file length.
sr: Не можеш да подесиш да 'cue out' буде веће од дужине фајла.

en: Can't set cue out to be smaller than cue in.
sr: Не можеш да подесиш да 'cue out' буде мање него 'cue in'.

en: Cancel
sr: Одустани

en: Cancel Current Show
sr: Прекид Емисија

en: Cancel Current Show?
sr: Откажи Тренутног Програма?

en: Cancel current show
sr: Поништи тренутну емисију

en: Cannot create show in the past
sr: Не може да се створи емисију у прошлости

en: Cannot have duration 00h 00m
sr: Не може да траје 00h 00m

en: Cannot have duration < 0m
sr: Не може да траје < 0m

en: Cannot have duration greater than 24h
sr: Не може да траје више од 24h

en: Cannot modify start date/time of the show that is already started
sr: Не можеш да мењаш датум/време почетак емисије, ако је већ почела

en: Cannot move items out of linked shows
sr: Не можеш да преместиш ставке из повезаних емисија

en: Cannot schedule outside a show.
sr: Не може да се заказује ван емисије.

en: Cannot schedule overlapping shows
sr: Не можеш заказати преклапајуће емисије

en: Cannot schedule overlapping shows.
    Note: Resizing a repeating show affects all of its repeats.
sr: Не може да се закаже преклапајуће емисије.
    Напомена: Промена величине понављане емисије утиче на све њене понављање.

en: Channels:
sr: Канали:

en: Check this box to automatically switch off Master/Show source upon source disconnection.
sr: Провери ову кућицу за аутоматско искључење Мајстор/Емисија извора, након престанка рада извора.

en: Check this box to automatically switch on Master/Show source upon source connection.
sr: Провери ову кућицу за аутоматско пребацивање на Мајстор/Емисија извора, након што је спојен извор.

en: Check this option to enable metadata for OGG streams (stream metadata is the track title, artist, and show name that is displayed in an audio player). VLC and mplayer have a serious bug when playing an OGG/VORBIS stream that has metadata information enabled: they will disconnect from the stream after every song. If you are using an OGG stream and your listeners do not require support for these audio players, then feel free to enable this option.
sr: Провери ову опцију како би се омогућило метаподатака за OGG потоке.

en: Choose Days:
sr: Одабери Дане:

en: Choose Folder to Watch
sr: Одабери Мапу за Праћење

en: Choose Show Instance
sr: Одабери Емисијску Степену

en: Choose Storage Folder
sr: Одабери Мапу за Складиштење

en: Choose folder
sr: Одабери фолдер

en: City:
sr: Град:

en: Clear
sr: Очисти

en: Click the box below to advertise your station on %sSourcefabric.org%s. In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled. This data will be collected in addition to the support feedback.
sr: Кликни на доњи оквир за оглашавање своју станицу на %sSourcefabric.org%s. У циљу промовисања своју станицу, 'Пошаљи повратне информације' мора да буде омогућена. Ови подаци ће се да прикупљају уз подршку поруци.

en: Click the box below to promote your station on %sSourcefabric.org%s.
sr: Кликни на доњи оквир за промовисање своју станицу на %sSourcefabric.org%s.

en: Close
sr: Затвори

en: Composer
sr: Композитор

en: Composer:
sr: Композитор:

en: Conductor
sr: Диригент

en: Conductor:
sr: Диригент:

en: Configure Mail Server
sr: Конфигурисање Маил сервера

en: Confirm new password
sr: Потврди нову лозинку

en: Connected to the streaming server
sr: Прикључен је на серверу

en: Connection URL:
sr: Прикључни URL:

en: Content in linked shows must be scheduled before or after any one is broadcasted
sr: Садржај у повезаним емисијама мора да буде заказан пре или после било које емисије

en: Contents of Show
sr: Садржај Емисије

en: Copied %s row%s to the clipboard
sr: %s ред%s је копиран у међумеморију

en: Copy of %s
sr: Копирање од %s

en: Copyright
sr: Ауторско право

en: Copyright:
sr: Ауторско право:

en: Could not delete some scheduled files.
sr: Не може да се избрише неке заказане датотеке.

en: Could not parse M3U playlist
sr: Нисмо могли анализирати M3U списак песама

en: Could not parse PLS playlist
sr: Нисмо могли анализирати PLS списак песама

en: Could not parse XSPF playlist
sr: Нисмо могли анализирати XSPF списак песама

en: Country:
sr: Држава:

en: Create Entry
sr: Стварање Уноса

en: Create a show by going to 'Calendar' in the menu bar, and then clicking the '+ Show' icon. This can be either a one-time or repeating show. Only admins and program managers can add shows.
sr: Креирај једну емисију тако да идеш на 'Календар' на траци менија, а затим кликом на '+ Емисија' иконицу. Оне могу да буде било једнократне или понављајуће емисије. Само администратори и уредници могу да додају емисије.

en: Create playlists, smart blocks, and webstreams
sr: Изради листе песама, паметне блокове, и преносе

en: Creating File Summary Template
sr: Стварање Шаблона за Датотечни Сажеци

en: Creating Log Sheet Template
sr: Стварање Листу Шаблона

en: Creative Commons Attribution
sr: Creative Commons Именовање

en: Creative Commons Attribution No Derivative Works
sr: Creative Commons Именовање Без Изведених Дела

en: Creative Commons Attribution Noncommercial
sr: Creative Commons Именовање Некомерцијално

en: Creative Commons Attribution Noncommercial Non Derivate Works
sr: Creative Commons Именовање Некомерцијално Без Изведених Дела

en: Creative Commons Attribution Noncommercial Share Alike
sr: Creative Commons Именовање Некомерцијално Дијели Под Истим Условима

en: Creative Commons Attribution Share Alike
sr: Creative Commons Дели Под Истим Условима

en: Creator
sr: Творац

en: Creator:
sr: Творац:

en: Cue Editor
sr: Cue Уређивач

en: Cue in and cue out are null.
sr: 'Cue in' и 'cue out' су нуле.

en: Current
sr: Тренутна

en: Current Import Folder:
sr: Актуална Увозна Мапа:

en: Current Show:
sr: Садашња Емисија:

en: Cursor
sr: Показивач

en: Custom Password
sr: Прилагођена Лозинка

en: Custom Username
sr: Прилагођено Корисничко Име

en: DJ
sr: Диск-џокеј

en: DJs can do the following:
sr: Диск-џокеји могу да уради следеће:

en: DJs:
sr: Диск-џокеји:

en: Date End:
sr: Датум Завршетка:

en: Date Start:
sr: Датум Почетка:

en: Date/Time End:
sr: Датум/Време Завршетка:

en: Date/Time Start:
sr: Датум/Време Почетка:

en: Day must be specified
sr: Дан мора да буде наведен

en: Dec
sr: Дец

en: December
sr: Децембар

en: Default Crossfade Duration (s):
sr: Подразумевано Трајање Укрштено Стишавање (s):

en: Default Fade In (s):
sr: Подразумевано Одтамњење (s):

en: Default Fade Out (s):
sr: Подразумевано Затамњење (s):

en: Default Genre:
sr: Подразумевани Жанр:

en: Default Interface Language
sr: Подразумевани Језик Интерфејса

en: Default Length:
sr: Задата Дужина:

en: Default License:
sr: Задата Дозвола:

en: Default Track Type:
sr: Задата Врста Песме:

en: Delete
sr: Обриши

en: Delete This Instance
sr: Обриши у том случају

en: Delete This Instance and All Following
sr: Обриши у том случају и сви пратећи

en: Delete selected item(s)?
sr: Обришеш ли одабрану (е) ставу (е)?

en: Demo
sr: Огледни

en: Description
sr: Опис

en: Description:
sr: Опис:

en: Deselect all
sr: Одзначи све

en: Deselect this page
sr: Одзначи ову страницу

en: Disabled
sr: Онемогућено

en: Disk
sr: Диск

en: Disk Space
sr: Дисковни Простор

en: Done
sr: Готово

en: Download
sr: Преузимање

en: Drag files here.
sr: Повуци датотеке овде.

en: Duplicate Playlist
sr: Удвостручавање

en: Duration
sr: Трајање

en: Duration:
sr: Трајање:

en: Dynamic
sr: Динамички

en: Dynamic Smart Block
sr: Динамички Паметан Блок

en: Dynamic Smart Block Criteria:
sr: Динамички Паметан Блок Критеријуми:

en: Dynamic block is not previewable
sr: Динамички блок није доступан за преглед

en: E-mail
sr: Е-маил

en: Edit
sr: Уређивање

en: Edit History Record
sr: Уреди Историјат Уписа

en: Edit Metadata
sr: Уреди Метаподатке

en: Edit Show
sr: Уређивање Програма

en: Edit This Instance
sr: Уреди у том случају

en: Email / Mail Server Settings
sr: Подешавања Е-маил / Маил Сервера

en: Email Address
sr: Е-маил Адреса

en: Email could not be sent. Check your mail server settings and ensure it has been configured properly.
sr: Е-маил није могао да буде послат. Провери своје поставке сервера поште и провери се да је исправно подешен.

en: Email sent
sr: Е-маил је послат

en: Email:
sr: Е-маил:

en: Empty playlist
sr: Празан списак песама

en: Empty playlist content
sr: Празан садржај списак песама

en: Empty smart block
sr: Празан паметни блок

en: Empty smart block content
sr: Празан садржај паметног блока

en: Enable Replay Gain
sr: Укључи Replay Gain

en: Enable SoundCloud Upload
sr: Омогући SoundCloud Пренос

en: Enable System Emails (Password Reset)
sr: Омогућавање система е-поште (Поново постављање лозинке)

en: Enabled
sr: Омогућено

en: Enabled:
sr: Омогућено:

en: Encoded By
sr: Кодирано је по

en: End
sr: Завршетак

en: End Time
sr: Време Завршетка

en: End date must be after start date
sr: Датум завршетка мора да буде после датума почетка

en: End date/time cannot be in the past
sr: Датум завршетка и време не може да буде у прошлости

en: Error code:
sr: Шифра грешке:

en: Error msg:
sr: Порука о грешци:

en: Error: File too large:
sr: Грешка: Датотека је превелика:

en: Error: Invalid file extension:
sr: Грешка: Неважећи ознак типа датотека:

en: Expand Dynamic Block
sr: Проширење Динамичког Блока

en: Expand Static Block
sr: Проширење Статичког Bloка

en: Fade Editor
sr: Уређивач за (Од-/За-)тамњивање

en: Fade In
sr: Одтамњење

en: Fade Out
sr: Затамњење

en: Fade in:
sr: Одтамњење:

en: Fade out:
sr: Затамњење:

en: Failed to create 'organize' directory.
sr: Није успело стварање 'организовање' директоријума.

en: Feb
sr: Феб

en: February
sr: Фебруар

en: File Path:
sr: Стажа Датотека:

en: File Summary
sr: Датотечни Извештај

en: File Summary Templates
sr: Шаблони за Датотечни Сажеци

en: File count error.
sr: Грешка број датотеке.

en: File does not exist in Airtime
sr: Датотека не постоји

en: File does not exist in Airtime.
sr: Датотека не постоји.

en: File doesn't exist in Airtime.
sr: Датотеке не постоје.

en: File extension error.
sr: Грешка (ознаку типа датотеке).

en: File import in progress...
sr: Увоз датотеке је у току...

en: File size error.
sr: Грешка величине датотеке.

en: File: %f, size: %s, max file size: %m
sr: Датотека: %f, величина: %s, макс величина датотеке: %m

en: File: %s
sr: Фајл: %s

en: Files
sr: Датотеке

en: Filter By Show:
sr: По Емисији:

en: Filter History
sr: Филтрирај Историје

en: Find
sr: Пронађи

en: Find Shows
sr: Пронађи Емисије

en: First Name
sr: Име

en: Firstname:
sr: Име:

en: For more detailed help, read the %suser manual%s.
sr: За детаљну помоћ, прочитај %sупутство за коришћење%s.

en: For more details, please read the %sAirtime Manual%s
sr: За више детаља, прочитај %sУпутству за употребу%s

en: Fr
sr: Пе

en: Fri
sr: Пет

en: Friday
sr: Петак

en: From {from} to {to}
sr: Од {from} до {to}

en: Generate
sr: Генериши

en: Generate playlist content and save criteria
sr: Генерисање листе песама и чување садржаја критеријуме

en: Generic error.
sr: Генеричка грешка.

en: Genre
sr: Жанр

en: Genre:
sr: Жанр:

en: Get new password
sr: Набави нову лозинку

en: Getting Started
sr: Почетак Коришћења

en: Getting information from the server...
sr: Добијање информација са сервера...

en: Given email not found.
sr: С обзиром е-маил није пронађен.

en: Global Settings
sr: Глобална Подешавања

en: Guest
sr: Гост

en: Guests can do the following:
sr: Гости могу да уради следеће:

en: HTTP Error.
sr: HTTP Грешка.

en: Hardware Audio Output
sr: Хардвер Аудио Излаз

en: Help
sr: Помоћ

en: Help Airtime improve by letting Sourcefabric know how you are using it. This information will be collected regularly in order to enhance your user experience.%sClick the 'Send support feedback' box and we'll make sure the features you use are constantly improving.
sr: Молимо, помози нашег рада.%sКликни у кутију 'Пошаљи повратне информације'.

en: Help Airtime improve by letting us know how you are using it. This info will be collected regularly in order to enhance your user experience.%sClick 'Yes, help Airtime' and we'll make sure the features you use are constantly improving.
sr: Молимо, помози нашег рада.%sКликни у кутију 'Да, помажем Airtime-у'.

en: Here's how you can get started using Airtime to automate your broadcasts:
sr: Ево како можеш да почнеш да користиш емитовања за аутоматизацију своје емисије:

en: Hi %s, 
    
    Click this link to reset your password:
sr: Здраво %s, 
    
    Кликни на овај линк како би поништио лозинку:

en: History
sr: Историја

en: History Templates
sr: Историјски Шаблони

en: Hour
sr: Сат

en: IO error.
sr: IO грешка.

en: ISRC Number:
sr: ISRC Број:

en: Icecast Vorbis Metadata
sr: Icecast Vorbis Метаподаци

en: If Airtime is behind a router or firewall, you may need to configure port forwarding and this field information will be incorrect. In this case you will need to manually update this field so it shows the correct host/port/mount that your DJ's need to connect to. The allowed range is between 1024 and 49151.
sr: Ако је иза Airtime-а рутер или заштитни зид, можда мораш да конфигуришеш поље порта прослеђивање и ово информационо поље ће да буде нетачан. У том случају мораћеш ручно да ажурираш ово поље, да би показао тачноhost/port/mount да се могу да повеже твоји диск-џокеји. Допуштени опсег је између 1024 и 49151.

en: If you change the username or password values for an enabled stream the playout engine will be rebooted and your listeners will hear silence for 5-10 seconds. Changing the following fields will NOT cause a reboot: Stream Label (Global Settings), and Switch Transition Fade(s), Master Username, and Master Password (Input Stream Settings). If Airtime is recording, and if the change causes a playout engine restart, the recording will be interrupted.
sr: Опрезно приликом ажурирању података!

en: If your Icecast server expects a username of 'source', this field can be left blank.
sr: Ако твој Icecast сервер очекује корисничко име из 'извора', ово поље може да остане празно.

en: If your live streaming client does not ask for a username, this field should be 'source'.
sr: Ако твој 'live streaming' клијент не пита за корисничко име, ово поље требало да буде 'извор'.

en: Image must be one of jpg, jpeg, png, or gif
sr: Слика мора да буде jpg, jpeg, png, или gif

en: Import Folder:
sr: Увозна Мапа:

en: Import media files
sr: Увоз медијске фајлове

en: Init error.
sr: Init грешка.

en: Input Stream Settings
sr: Подешавање Улазног сигнала

en: Input must be a number
sr: Мора да буде број

en: Input must be a positive number
sr: Мора да буде позитиван број

en: Input must be in the format: hh:mm:ss.t
sr: Мора да буде у облику: hh:mm:ss.t

en: Input must be in the format: yyyy-mm-dd
sr: Мора да буде у облику: гггг-мм-дд

en: Interface Timezone:
sr: Временска Зона Интерфејси:

en: Invalid character entered
sr: Унесени су неважећи знакови

en: Invalid form values.
sr: Неважећи вредности обрасца.

en: Invalid webstream - This appears to be a file download.
sr: Неважећи пренос - Чини се да је ово преузимање.

en: Isrc Number:
sr: Isrc Број:

en: Jan
sr: Јан

en: January
sr: Јануар

en: Jul
sr: Јул

en: July
sr: Јул

en: Jump to the current playing track
sr: Скочи на тренутну свирану песму

en: Jun
sr: Јун

en: June
sr: Јун

en: Label
sr: Налепница

en: Label:
sr: Налепница:

en: Language
sr: Језик

en: Language:
sr: Језик:

en: Last Modified
sr: Последња Измена

en: Last Name
sr: Презиме

en: Last Played
sr: Задњи Пут Одиграна

en: Lastname:
sr: Презиме:

en: Length
sr: Дужина

en: Length needs to be greater than 0 minutes
sr: Дужина мора да буде већа од 0 минута

en: Length should be of form "00h 00m"
sr: Дужина мора да буде у облику "00h 00m"

en: Length:
sr: Дужина:

en: Library
sr: Библиотека

en: Limit cannot be empty or smaller than 0
sr: Ограничење не може да буде празан или мањи од 0

en: Limit cannot be more than 24 hrs
sr: Ограничење не може да буде више од 24 сати

en: Limit to
sr: Ограничено на

en: Limit to
sr: Ограничено за

en: Limit to:
sr: Ограничити се на:

en: Listen
sr: Слушај

en: Listener Count Over Time
sr: Статистика Слушалаца

en: Listener Count on %s: %s
sr: Број Слушалаца %s: %s

en: Listener Stats
sr: Слушатељска Статистика

en: Live
sr: Уживо

en: Live Stream
sr: Пренос Уживо

en: Live Stream Input
sr: Улаз Уживног Преноса

en: Live stream
sr: Пренос уживо

en: Loading...
sr: Учитавање...

en: Log Sheet
sr: Списак Пријава

en: Log Sheet Templates
sr: Шаблони Списак Пријаве

en: Login
sr: Пријава

en: Login name is not unique.
sr: Име пријаве није јединствено.

en: Logout
sr: Одјава

en: Look in
sr: Погледај унутра

en: Looks like the page you were looking for doesn't exist!
sr: Изгледа страница коју си тражио не постоји!

en: Loop
sr: Петља

en: Mail Server
sr: Маил Сервер

en: Manage Media Folders
sr: Управљање Медијске Мапе

en: Manage Users
sr: Управљање Кориснике

en: Manage all library content
sr: Управљање све садржаје библиотека

en: Manage assigned show content
sr: Управљање додељен садржај емисије

en: Manage preferences
sr: Управљање подешавања

en: Manage their own library content
sr: Управљање своје библиотечког садржаја

en: Manage users
sr: Управљање кориснике

en: Manage watched folders
sr: Управљање надзираних датотеке

en: Mar
sr: Мар

en: March
sr: Март

en: Master Password
sr: Мајсторска Лозинка

en: Master Source
sr: Мајсторски Извор

en: Master Source Connection URL
sr: URL веза мајсторског извора

en: Master Source Connection URL:
sr: URL веза Мајсторског извора:

en: Master Source Mount Point
sr: Тачка Мајсторског Извора

en: Master Source Port
sr: Port Мајсторског Извора

en: Master Stream
sr: Мајсторски Пренос

en: Master Username
sr: Мајсторско Кор. Име

en: May
sr: Мај

en: Media Folders
sr: Медијска Мапа

en: Memory
sr: Меморија

en: Minute
sr: Минута

en: Mo
sr: По

en: Mobile Phone:
sr: Мобилни Телефон:

en: Mon
sr: Пон

en: Monday
sr: Понедељак

en: Mood
sr: Расположење

en: Mood:
sr: Расположење:

en: Mount Point
sr: Тачка Монтирања

en: Mount cannot be empty with Icecast server.
sr: Монтирање не може да буде празна са Icecast сервером.

en: Moving %s Items
sr: Премештање %s Ставке

en: Moving 1 Item
sr: Премештање 1 Ставка

en: Must wait 1 hour to rebroadcast.
sr: Мораш причекати 1 сат за ре-емитовање.

en: Must wait at least 1 hour to rebroadcast
sr: Мораш да чекаш најмање 1 сат за ре-емитовање

en: My Account
sr: Мој Налог

en: Name
sr: Назив

en: Name:
sr: Назив:

en: New
sr: Нови

en: New File Summary Template
sr: Нови Шаблон за Датотечни Сажеци

en: New Log Sheet Template
sr: Нови Листу шаблона

en: New Playlist
sr: Нови Списак Песама

en: New Smart Block
sr: Нови Паметни Блок

en: New User
sr: Нови Корисник

en: New Webstream
sr: Нови Пренос

en: New password
sr: Нова лозинка

en: New version available:
sr: Нова верзија је доступна:

en: Next:
sr: Следећа:

en: No End?
sr: Нема Краја?

en: No File Summary Templates
sr: Нема Шаблона за Датотечни Сажеци

en: No Log Sheet Templates
sr: Нема Листу Шаблона

en: No MIME type found for webstream.
sr: Не постоји MIME тип за пренос.

en: No Records
sr: Нема Записа

en: No Show
sr: Нема Програма

en: No action available
sr: Нема доступних акција

en: No open playlist
sr: Нема отворених списак песама

en: No open smart block
sr: Нема отворени паметни блок

en: No result found
sr: Нема пронађених резултата

en: No webstream
sr: Нема преноса

en: Not a valid Directory
sr: Не важећи Директоријум

en: Note: Anything larger than 600x600 will be resized.
sr: Напомена: Све већа од 600к600 ће да се мењају.

en: Nothing Scheduled
sr: Ништа по распореду

en: Nov
sr: Нов

en: November
sr: Новембар

en: Now Playing
sr: Тренутно Извођена

en: OK
sr: ОК

en: ON AIR
sr: ПРЕНОС

en: Oct
sr: Окт

en: October
sr: Октобар

en: Off Air Metadata
sr: Off Air Метаподаци

en: Ok
sr: Ок

en: One Shot Sample
sr: Један Метак Узорак

en: Only numbers are allowed.
sr: Допуштени су само бројеви.

en: Open
sr: Отвори

en: Open Media Builder
sr: Отвори Медијског Градитеља

en: Open library to add or remove content
sr: Отвори библиотеку за додавање или уклањање садржаја

en: Original
sr: Изворни

en: Original Length:
sr: Оригинална Дужина:

en: Other
sr: Остало

en: Output Stream Settings
sr: Излазне Преносне Подешавање

en: Output Type
sr: Тип Излаза

en: Override
sr: Надјачај

en: Owner
sr: Власник

en: Page not found
sr: Страница није пронађена

en: Page not found!
sr: Страница није пронађена!

en: Password
sr: Лозинка

en: Password confirmation does not match your password.
sr: Лозинке које сте унели не подударају се.

en: Password field cannot be empty.
sr: 'Лозинка' поља не сме да остане празно.

en: Password:
sr: Лозинка:

en: Passwords do not match
sr: Лозинке се не подударају

en: Permission denied
sr: Дозвола одбијена

en: Phone:
sr: Телефон:

en: Play
sr: Покрени

en: Played
sr: Пуштена

en: Playlist Contents:
sr: Садржаји Списак Песама:

en: Playlist crossfade
sr: Крижно утишавање списак песама

en: Playlist saved
sr: Списак песама је спремљена

en: Playlist shuffled
sr: Списак песама је измешан

en: Playlists
sr: Листе песама

en: Playout History
sr: Историја Пуштених Песама

en: Please enter and confirm your new password in the fields below.
sr: Унеси и потврди своју нову лозинку у поља доле.

en: Please enter your account e-mail address. You will receive a link to create a new password via e-mail.
sr: Унеси своју е-маил адресу налога. Примићеш линк за нову лозинку путем е-маила.

en: Please enter your user name and password
sr: Молимо унеси своје корисничко име и лозинку

en: Please make sure admin user/password is correct on System->Streams page.
sr: Молимо, провери да ли је исправан/на админ корисник/лозинка на страници Систем->Преноси.

en: Please select a cursor position on timeline.
sr: Молимо одабери место показивача на временској црти.

en: Please select a repeat day
sr: Молимо, одабери којег дана

en: Please selection an option
sr: Молимо, одабери опцију

en: Please upgrade to
sr: Молимо надогради на

en: Port
sr: Порт

en: Port %s is not available
sr: Port %s није доступан

en: Port cannot be empty.
sr: Port не може да буде празан.

en: Preferences
sr: Подешавање

en: Preferences updated.
sr: Подешавања су ажуриране.

en: Preview
sr: Преглед

en: Previous:
sr: Претходна:

en: Problem with Liquidsoap...
sr: Проблем са Liquidsoap...

en: Processing...
sr: Обрада...

en: Progam Managers can do the following:
sr: Менаџер програма могу да уради следеће:

en: Program Manager
sr: Водитељ Програма

en: Promote my station on Sourcefabric.org
sr: Промовисати своју станицу на Sourcefabric.org

en: Purchase your copy of Airtime
sr: Куповина свој примерак медијског простора

en: RESET
sr: Ресетовање

en: Re-upload to SoundCloud
sr: Поново-да пренесе на Soundcloud

en: Rebroadcast of %s from %s
sr: Реемитовање од %s од %s

en: Rebroadcast of show %s from %s at %s
sr: Реемитовање емисија %s од %s на %s

en: Rebroadcast?
sr: Поново да емитује?

en: Record & Rebroadcast
sr: Снимање & Реемитовање

en: Record file doesn't exist
sr: Снимљена датотека не постоји

en: Record from Line In?
sr: Снимање са Line In?

en: Recording
sr: Снимање

en: Recording From Line In
sr: Снимање са Line In

en: Recording:
sr: Снимање:

en: Register Airtime
sr: Airtime Регистар

en: Remind me in 1 week
sr: Подсети ме за 1 недељу

en: Remind me never
sr: Никад ме више не подсети

en: Remove
sr: Уклони

en: Remove All Content
sr: Уклони Све Садржаје

en: Remove all content?
sr: Уклониш све садржаје?

en: Remove cursor
sr: Уклони показивач

en: Remove overbooked tracks
sr: Уклони пребукиране песме

en: Remove selected scheduled items
sr: Уклони одабране заказане ставке

en: Remove watched directory
sr: Уклони надзорану директоријуму

en: Repeat By:
sr: Понављање По:

en: Repeat Days:
sr: Поновљени Дани:

en: Repeat Type:
sr: Тип Понављање:

en: Repeats?
sr: Понављање?

en: Replay Gain Modifier
sr: Replay Gain Модификатор

en: Requires Authentication
sr: Захтева потврду идентитета

en: Rescan watched directory (This is useful if it is network mount and may be out of sync with Airtime)
sr: Скенирај поново праћену директоријуму (Ово је корисно ако је мрежна веза није синхронизована са Airtime-ом)

en: Reset Password 'From' Email
sr: Поново постави лозинку 'из' е-поште

en: Reset password
sr: Ресетуј лозинку

en: Restore password
sr: Опоравак лозинке

en: Retreiving data from the server...
sr: Добијање података са сервера...

en: Retrieving data from the server...
sr: Преузимање података са сервера...

en: Sa
sr: Су

en: Sample Rate
sr: Узорак Стопа

en: Sample Rate (kHz)
sr: Узорак Стопа (kHz)

en: Sample Rate:
sr: Узорак Стопа:

en: Sat
sr: Суб

en: Saturday
sr: Субота

en: Save
sr: Сачувај

en: Save playlist
sr: Сачувај списак песама

en: Schedule shows
sr: Распоредне емисије

en: Scheduled
sr: Заказана

en: Scheduled Play
sr: Заказана Представа

en: Search Users:
sr: Тражи Кориснике:

en: Security error.
sr: Безбедносна грешка.

en: Select
sr: Одабери

en: Select Country
sr: Одабери Државу

en: Select Days:
sr: Одабери Дане:

en: Select all
sr: Одабери све

en: Select criteria
sr: Одабери критеријуме

en: Select cursor
sr: Одабери показивач

en: Select files
sr: Изабери датотеке

en: Select modifier
sr: Одабери модификатор

en: Select none
sr: Не одабери ништа

en: Select stream:
sr: Преноси:

en: Select this page
sr: Одабери ову страницу

en: Select your media from the left pane and drag them to your show in the right pane.
sr: Одабери своје медије на левом окну и повуци их на своју емисију у десном окну.

en: Send support feedback
sr: Пошаљи повратне информације

en: Sep
sr: Сеп

en: September
sr: Септембар

en: Server
sr: Сервер

en: Server cannot be empty.
sr: Сервер не може да буде празан.

en: Service
sr: Услуга

en: Service Type:
sr: Тип Услуге:

en: Set
sr: Подеси

en: Set Cue In
sr: Подеси Cue In

en: Set Cue Out
sr: Подеси Cue Out

en: Set Default
sr: Постави Подразумевано

en: Set Default Template
sr: Подеси Подразумевано Шаблону

en: Set smart block type:
sr: Подеси smart block типа:

en: Settings updated successfully!
sr: Подешавања су успешно ажуриране!

en: Share
sr: Подели

en: Should not overlap shows
sr: Не би било слободно да се емисије преклапају

en: Show
sr: Емисија

en: Show - Artist - Title
sr: Емисија - Аутор - Назив

en: Show / hide columns
sr: Покажи/сакриј колоне

en: Show Content
sr: Програмски Садржај

en: Show Empty
sr: Празна Емисија

en: Show Source
sr: Emisijski Izvor

en: Show Source Connection URL
sr: URL веза Програмског извора

en: Show Source Connection URL:
sr: URL веза Програмског извора:

en: Show Source Mount Point
sr: Тачка Програмског Извора

en: Show Source Port
sr: Port Програмског Извора

en: Show Summary
sr: Програмски Извештај

en: Show Waveform
sr: Емисијски звучни таласни облик

en: Show is empty
sr: Емисија је празна

en: Show me what I am sending
sr: Покажи ми шта шаљем

en: Show was deleted because recorded show does not exist!
sr: Емисија је избрисана јер је снимљена емисија не постоји!

en: Show:
sr: Програм:

en: Shows can have a max length of 24 hours.
sr: Емисије могу да имају највећу дужину 24 сата.

en: Shows longer than their scheduled time will be cut off by a following show.
sr: Емисија дуже од предвиђеног времена ће да буде одсечен.

en: Shuffle
sr: Мешање

en: Shuffle playlist
sr: Случајни избор списак песама

en: Shuffle playlist content
sr: Садржај случајни избор списак песама

en: Smart Block Options
sr: Smart Block Опције

en: Smart Blocks
sr: Smart Block-ови

en: Smart block generated and criteria saved
sr: Smart block је генерисан и критеријуме су спремне

en: Smart block saved
sr: Smart block је сачуван

en: Smart block shuffled
sr: Smart block је измешан

en: Some stream types require extra configuration. Details about enabling %sAAC+ Support%s or %sOpus Support%s are provided.
sr: Неке врсте емитовање захтевају додатну конфигурацију. Детаљи око омогућавања %sAAC+ Подршке%s или %sOpus Подршке%s су овде доступни.

en: Something went wrong.
sr: Нешто је пошло по криву.

en: Sound Effect
sr: Звучни ефекат

en: SoundCloud Email
sr: SoundCloud Е-маил

en: SoundCloud Password
sr: SoundCloud Лозинка

en: SoundCloud Settings
sr: SoundCloud Подешавање

en: SoundCloud Tags: (separate tags with spaces)
sr: SoundCloud Тагови: (засебне ознаке са размацима)

en: Source Streams
sr: Преносни Извори

en: Sourcefabric Privacy Policy
sr: Sourcefabric Правила о Приватности

en: Specify custom authentication which will work only for this show.
sr: Одреди прилагођене аутентификације које ће да се уважи само за ову емисију.

en: Spoken
sr: Говорни

en: Start
sr: Почетак

en: Start Time
sr: Време Почетка

en: Start upload
sr: Покрени upload

en: Static
sr: Статички

en: Static Smart Block
sr: Статички Паметан Блок

en: Static Smart Block Contents:
sr: Статички Паметан Блок Садржаји:

en: Station Description:
sr: Опис:

en: Station Logo:
sr: Лого:

en: Station Name
sr: Назив Станице

en: Station Timezone
sr: Станична Временска Зона

en: Station Web Site:
sr: Веб Страница:

en: Station name - Show name
sr: Назив станице - Назив емисије

en: Station time
sr: Главно време

en: Status
sr: Стање

en: Stem
sr: Порекло

en: Stop
sr: Стани

en: Stop Upload
sr: Заустави Upload

en: Stop recording current show?
sr: Заустављање снимање емисије?

en: Stream
sr: Пренос

en: Stream Label:
sr: Видљиви Подаци:

en: Stream Setting Updated.
sr: Пренос Подешавање је Ажурирано.

en: Stream Settings
sr: Преносна Подешавања

en: Stream Type:
sr: Пренос Типа:

en: Stream URL:
sr: URL Преноса:

en: Stream URL:
sr: URL Преноса:

en: Streams
sr: Преноси

en: Style
sr: Стил

en: Su
sr: Не

en: Sun
sr: Нед

en: Sunday
sr: Недеља

en: Support Feedback
sr: Повратне Информације

en: Support setting updated.
sr: Подршка подешавања је ажурирана.

en: Switch Transition Fade (s)
sr: Прелазни Fade Прекидач (s)

en: System
sr: Систем

en: Terms and Conditions
sr: Услови и Одредбе

en: Text Colour:
sr: Боја Текста:

en: Th
sr: Че

en: The desired block length will not be reached if Airtime cannot find enough unique tracks to match your criteria. Enable this option if you wish to allow tracks to be added multiple times to the smart block.
sr: Жељена дужина блока неће да буде постигнут јер Airtime не могу да пронађе довољно јединствене песме које одговарају твојим критеријумима. Омогући ову опцију ако желиш да допустиш да неке песме могу да се више пута понављају.

en: The file was not uploaded, there is %s MB of disk space left and the file you are uploading has a size of %s MB.
sr: Пренос датотеке није успео јер слободан простор је само %s MB од жељених датотеке величине од %s MB.

en: The file was not uploaded, this error can occur if the computer hard drive does not have enough disk space or the stor directory does not have correct write permissions.
sr: Датотека није послата, ова грешка може да се појави ако хард диск рачунара нема довољно простора на диску или стор директоријума нема исправних овлашћења за записивање.

en: The following info will be displayed to listeners in their media player:
sr: Следеће информације ће да буде приказане слушаоцима у медијском плејерима:

en: The schedule you're viewing is out of date!
sr: Застарео се прегледан распоред!

en: The schedule you're viewing is out of date! (instance mismatch)
sr: Застарео се прегледан распоред! (пример неусклађеност)

en: The schedule you're viewing is out of date! (sched mismatch)
sr: Застарео се прегледан распоред! (неважећи распоред)

en: The show %s has been previously updated!
sr: Раније је %s емисија већ била ажурирана!

en: The show %s is over and cannot be scheduled.
sr: Емисија %s је готова и не могу да буде заказана.

en: The show instance doesn't exist anymore!
sr: Емисија у овом случају више не постоји!

en: The soundcloud id for this file is:
sr: SoundCloud id за ову датотеку је:

en: The stream is disabled
sr: Пренос је онемогућен

en: The value has to be numeric
sr: Вредност мора да буде нумеричка

en: The value should be an integer
sr: Вредност мора да буде цео број

en: The value should be in timestamp format (e.g. 0000-00-00 or 0000-00-00 00:00:00)
sr: Вредност мора да буде у облику временске ознаке (нпр. 0000-00-00 или 0000-00-00 00:00:00)

en: The value should be less than %s characters
sr: Вредност мора да буде мања од %s знакова

en: The value should be less then 2147483648
sr: Вредност би требала да буде мања од 2147483648

en: The work is in the public domain
sr: Рад је у јавном домену

en: The year %s must be within the range of 1753 - 9999
sr: Година %s мора да буде у распону између 1753 - 9999

en: Then you're good to go!
sr: И већ је завршено!

en: There is no source connected to this input.
sr: Нема спојеног извора на овај улаз.

en: There was an error while uploading to soundcloud.
sr: Дошло је до грешке приликом преноса на soundcloud.

en: This file appears to be corrupted and will not be added to media library.
sr: Ова датотека чини се да је оштећена и неће буде додата у медијској библиотеци.

en: This follows the same security pattern for the shows: only users assigned to the show can connect.
sr: То следи исти образац безбедности за емисије: само додељени корисници могу да се повеже на емисију.

en: This is the admin username and password for Icecast/SHOUTcast to get listener statistics.
sr: Ово је админ корисничко име и лозинка за Icecast/SHOUTcast да би добио слушатељску статистику.

en: This path is currently not accessible.
sr: Овај пут није тренутно доступан.

en: This show has no scheduled content.
sr: Ова емисија нема заказаног садржаја.

en: This show is not completely filled with content.
sr: Ова емисија није у потпуности испуњена са садржајем.

en: This version is no longer supported.
sr: Ова верзија више није подржана.

en: This version will soon be obsolete.
sr: Ова верзија ускоро ће да буде застарео.

en: Thu
sr: Чет

en: Thursday
sr: Четвртак

en: Time must be specified
sr: Време мора да буде наведено

en: Timezone is set to the station timezone by default. Shows in the calendar will be displayed in your local time defined by the Interface Timezone in your user settings.
sr: Временска зона је постављена по станичну зону према задатим. Емисије у календару ће се да прикаже по твојим локалном времену која је дефинисана у интерфејса временске зоне у твојим корисничким поставци.

en: Timezone:
sr: Временска Зона:

en: Title
sr: Назив

en: Title:
sr: Назив:

en: To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your %sFlash plugin%s.
sr: Медија је потребна за репродукцију, и мораш да ажурираш свој претраживач на новију верзију, или да ажурираш свој %sFlash plugin%s.

en: Track
sr: Песма

en: Track Number
sr: Број Песма

en: Track preview
sr: Преглед песма

en: Track:
sr: Песма:

en: Tu
sr: Ут

en: Tue
sr: Уто

en: Tuesday
sr: Уторак

en: Type the characters you see in the picture below.
sr: Упиши знаке које видиш на слици у наставку.

en: URL should be 512 characters or less
sr: URL мора да буде 512 знакова или мање

en: URL should be of form "http://domain"
sr: URL мора да буде у облику "http://domain"

en: Unknown Playlist
sr: Непознати Списак Песама

en: Unknown type:
sr: Непознати тип:

en: Unrecognized stream type: %s
sr: Непознати преносни тип: %s

en: Untitled Playlist
sr: Неименовани Списак Песама

en: Untitled Show
sr: Неименована Емисија

en: Untitled Smart Block
sr: Неименовани Smart Block

en: Untitled Webstream
sr: Неименовани Пренос

en: Update Required
sr: Потребно Ажурирање

en: Update show
sr: Ажурирање емисије

en: Upload URL might be wrong or doesn't exist
sr: Преносни URL може да буде у криву или не постоји

en: Upload to SoundCloud
sr: Пренос на Soundcloud

en: Uploaded
sr: Додата

en: Uploaded %d/%d files
sr: Послата %d/%d датотека

en: Uploading in progress...
sr: Пренос је у току...

en: Uptime
sr: Радно Време

en: Use Airtime Authentication:
sr: Користи Airtime потврду идентитета:

en: Use Custom Authentication:
sr: Користи Прилагођено потврду идентитета:

en: User Manual
sr: Упутство

en: User Type
sr: Врста Корисника

en: User Type:
sr: Типова Корисника:

en: User added successfully!
sr: Корисник је успешно додат!

en: User updated successfully!
sr: Корисник је успешно ажуриран!

en: Username
sr: Корисничко име

en: Username field cannot be empty.
sr: 'Корисничко Име' поља не сме да остане празно.

en: Username:
sr: Корисничко име:

en: Users
sr: Корисници

en: Value cannot be empty
sr: Вредност не може да буде празна

en: Value is required and can't be empty
sr: Вредност је потребна и не може да буде празан

en: Verify Password:
sr: Потврди Лозинку:

en: View / edit description
sr: Преглед / уред описа

en: View Recorded File Metadata
sr: Метаподаци снимљеног фајла

en: View and manage show content
sr: Приказ и управљање садржај емисије

en: View listener stats
sr: Погледај статистику слушаоце

en: View on Soundcloud
sr: Приказ на Soundcloud

en: View schedule
sr: Преглед распореда

en: View show content
sr: Преглед садржај емисије

en: View system status
sr: Преглед стања система

en: Warning: Shows cannot be re-linked
sr: Упозорење: Емисије не може поново да се повеже

en: Watched Folders:
sr: Мапе Под Надзором:

en: Waveform features are available in a browser supporting the Web Audio API
sr: Таласни облик функције су доступне у споредну Web Audio API прегледачу

en: We
sr: Ср

en: Web Stream
sr: Пренос

en: Web Streams
sr: Преноси

en: Website
sr: Веб страница

en: Website:
sr: Веб страница:

en: Webstream name cannot be empty
sr: Име преноса не може да да буде празно

en: Webstream saved.
sr: Пренос је сачуван.

en: Wed
sr: Сре

en: Wednesday
sr: Среда

en: Week Starts On
sr: Први Дан у Недељи

en: Welcome to Airtime!
sr: Добродошли код Airtime-а!

en: Welcome to the online Airtime demo! You can log in using the username 'admin' and the password 'admin'.
sr: Добродошли! Можете се пријавити користећи панел за пријаву. Довољно је само унети корисничко име и лозинку: 'admin'.

en: What
sr: Шта

en: When
sr: Када

en: Who
sr: Ко

en: Work in progress
sr: Радови су у току

en: Wrong username or password provided. Please try again.
sr: Погрешно корисничко име или лозинка. Молимо покушај поново.

en: Year
sr: Година

en: Year:
sr: Година:

en: Yes, help Airtime
sr: Да, помажем Airtime-у

en: You are currently uploading files. %sGoing to another screen will cancel the upload process. %sAre you sure you want to leave the page?
sr: Тренутно је пренос датотеке. %sОдлазак на другом екрану ће да откаже процес слања. %s

en: You are not allowed to access this resource.
sr: Не смеш да приступиш овог извора.

en: You are not allowed to access this resource.
sr: Не смеш да приступите овог извора.

en: You are not allowed to schedule show %s.
sr: Не смеш да закажеш распоредну емисију %s.

en: You are not watching any media folders.
sr: Не пратиш ниједне медијске мапе.

en: You are running the latest version
sr: Ти имаш инсталирану најновију верзију

en: You are viewing an older version of %s
sr: Гледаш старију верзију %s

en: You can only add tracks to smart block.
sr: Можеш само песме да додаш за паметног блока.

en: You can only add tracks to smart blocks.
sr: Можеш да додаш само песме код паметних блокова.

en: You can only add tracks, smart blocks, and webstreams to playlists.
sr: Можеш само да додаш песме, паметне блокова, и преносе код листе нумера.

en: You cannot add files to recording shows.
sr: Не можеш да додаш датотеке за снимљене емисије.

en: You cannot add tracks to dynamic blocks.
sr: Не можеш да додаш песме за динамичне блокове.

en: You cannot use same port as Master DJ port.
sr: Не можеш да користиш исти порт као Мајстор ДЈ прикључак.

en: You don't have permission to delete selected %s(s).
sr: Немаш допуштење за брисање одабраног (е) %s.

en: You don't have permission to delete selected items.
sr: Немаш допуштење за брисање одабране ставке.

en: You don't have permission to disconnect source.
sr: Немаш допуштење да искључиш извор.

en: You don't have permission to switch source.
sr: Немаш дозволу за промену извора.

en: You have to agree to privacy policy.
sr: Мораш да пристанеш на правила о приватности.

en: You must select Criteria and Modifier
sr: Мораш да изабереш Критерију и Модификацију

en: Your browser does not support playing this file type:
sr: Твој претраживач не подржава ову врсту аудио фајл:

en: Your trial expires in
sr: Ваш налог истиче у

en: Zend Framework Default Application
sr: Zend Framework Задата Апликација

en: and
sr: и

en: can't resize a past show
sr: не можеш да промениш величину једној емисији у прошлости

en: contains
sr: садржи

en: day
sr: дан

en: day of the month
sr: дан у месецу

en: day of the week
sr: дан у недељи

en: days
sr: дани

en: does not contain
sr: не садржи

en: ends with
sr: завршава се са

en: enter a time in seconds 00{.000000}
sr: унеси време у секундама 00{.000000}

en: enter a time in seconds 0{.0}
sr: унеси време у секундама 0{.0}

en: every 2 weeks
sr: сваке 2 недеље

en: every 3 weeks
sr: свака 3 недеље

en: every 4 weeks
sr: свака 4 недеље

en: file meet the criteria
sr: датотека задовољава критеријуме

en: files meet the criteria
sr: датотеке задовољавају критеријуме

en: hours
sr: сати

en: in use
sr: у употреби

en: is
sr: је

en: is greater than
sr: је већи од

en: is in the range
sr: је у опсегу

en: is less than
sr: је мањи од

en: is not
sr: није

en: items
sr: елементи

en: max volume
sr: макс гласноћа

en: minutes
sr: минути

en: month
sr: месец

en: monthly
sr: месечно

en: next
sr: следећа

en: or
sr: или

en: path should be specified
sr: пут би требао да буде специфициран

en: pause
sr: пауза

en: play
sr: покрени

en: please put in a time '00:00:00 (.0)'
sr: молимо стави у време '00:00:00 (.0)'

en: please put in a time in seconds '00 (.0)'
sr: молимо стави у време у секундама '00 (.0)'

en: previous
sr: претходна

en: show does not exist
sr: емисија не постоји

en: starts with
sr: почиње се са

en: stop
sr: заустави

en: today
sr: данас

en: unmute
sr: укључи

en: week
sr: недеља

en: weekly
sr: недељно

en: yyyy-mm-dd
sr: гггг-мм-дд
