Airtime - en to tr translation catalogue (283 entries)

en: %1$s copyright &copy; %2$s All rights reserved.%3$sMaintained and distributed under the %4$s by %5$s
tr: %1$s copyright &copy; %2$s Tüm hakları saklıdır.%3$s%4$s lisansı altında %5$s tarafından geliştirmekte ve dağıtılmaktadır.

en: '%value%' does not fit the date format '%format%'
tr: '%value%' değeri '%format%' zaman formatına uymuyor

en: '%value%' does not fit the time format 'HH:mm'
tr: '%value%' değeri 'HH:mm' saat formatına uymuyor

en: '%value%' is less than %min% characters long
tr: '%value%' değeri olması gereken '%min%' karakterden daha az

en: '%value%' is more than %max% characters long
tr: '%value%' değeri olması gereken '%max%' karakterden daha fazla

en: '%value%' is no valid email address in the basic format local-part@hostname
tr: '%value%' kullanici@site.com yapısına uymayan geçersiz bir adres

en: '%value%' is not between '%min%' and '%max%', inclusively
tr: '%value%' değeri '%min%' ve '%max%' değerleri arasında değil

en: 'Length' should be in '00:00:00' format
tr: Uzunluk  '00:00:00' türünde olmalıdır

en: 500 is the max item limit value you can set
tr: Ayarlayabileceğiniz azami parça sınırı 500'dür

en: Add
tr: Ekle

en: Admin
tr: Yönetici (Admin)

en: Admin Password
tr: Yönetici Şifresi

en: Admin User
tr: Yönetici Hesabı

en: Album
tr: Albüm

en: Album:
tr: Albüm:

en: All
tr: Tümü

en: All My Shows:
tr: Tüm Show'larım:

en: All rights are reserved
tr: Tüm Hakları Saklıdır

en: Allow Remote Websites To Access "Schedule" Info?%s (Enable this to make front-end widgets work.)
tr: Harici Websitelerinin "Yayın Akışı" Bilgilerine Erişmesine İzin Ver?%s (Anasayfa Widget'ları Kullanabilmek İçin Bunu Aktifleştirin)

en: Allow Repeat Tracks:
tr: Parçalar tekrar etsin mi?

en: Artist - Title
tr: Şarkıcı - Parça Adı

en: Auto Switch Off
tr: Otomatik Devre Dışı Bırak

en: Auto Switch On
tr: Otomatik Devreye Sok

en: Automatically Mark Files "Downloadable" on SoundCloud
tr: SoundCloud'da dosyaları otomatik olarak "İndirilebilir" olarak işaretle

en: Automatically Upload Recorded Shows
tr: Kaydedilen Show'ları Otomatik olarak Karşıya Yükle

en: Background Colour:
tr: Arkaplan Rengi

en: Bit Rate (Kbps)
tr: Bit Oranı (Kbps)

en: Bit Rate:
tr: Bit Değeri:

en: By checking this box, I agree to %s's %sprivacy policy%s.
tr: Bu kutuyu işaretleyerek %s'un %sgizlilik politikası%s'nı onaylıyorum

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot create show in the past
tr: Geçmiş tarihli bir show oluşturamazsınız

en: Cannot have duration 00h 00m
tr: 00s 00dk Uzunluk olamaz

en: Cannot have duration < 0m
tr: Uzunluk < 0dk'dan kısa olamaz

en: Cannot have duration greater than 24h
tr: Yayın süresi 24 saati geçemez

en: Cannot modify start date/time of the show that is already started
tr: Başlamış olan bir yayının tarih/saat bilgilerini değiştiremezsiniz

en: Cannot schedule overlapping shows
tr: Üst üste binen show'lar olamaz

en: Channels:
tr: Kanallar:

en: City:
tr: Şehir:

en: Close
tr: Kapat

en: Composer
tr: Besteleyen

en: Composer:
tr: Besteleyen:

en: Conductor
tr: Orkestra Şefi

en: Conductor:
tr: Orkestra Şefi:

en: Configure Mail Server
tr: Posta Sunucusu Ayarları

en: Confirm new password
tr: Yeni şifreyi onayla

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Copyright:
tr: Telif Hakkı:

en: Country:
tr: Ülke:

en: Creator
tr: Oluşturan

en: Creator:
tr: Oluşturan:

en: Custom Password
tr: Özel Şifre

en: Custom Username
tr: Özel Kullanıcı Adı

en: DJs:
tr: DJ'ler:

en: Date End:
tr: Tarih Bitişi:

en: Date Start:
tr: Tarih Başlangıcı:

en: Date/Time End:
tr: Bitiş Tarih/Saat'i:

en: Date/Time Start:
tr: Başlangıç Tarih/Saat'i:

en: Day must be specified
tr: Günü belirtmelisiniz

en: Default Crossfade Duration (s):
tr: Varsayılan Çarpraz Geçiş Süresi:

en: Default Fade In (s):
tr: Varsayılan Fade In geçişi (s)

en: Default Fade Out (s):
tr: Varsayılan Fade Out geçişi (s)

en: Default Genre:
tr: Varsayılan Tür:

en: Default Interface Language
tr: Varsayılan Arabirim Dili

en: Default License:
tr: Varsayılan Lisans Türü:

en: Default Track Type:
tr: Varsayılan Parça Türü:

en: Delete
tr: Sil

en: Description
tr: Tanım

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Done
tr: OK

en: Duration:
tr: Uzunluğu:

en: Dynamic
tr: Dinamik

en: E-mail
tr: E-posta

en: Edit
tr: Düzenle

en: Email:
tr: Eposta:

en: Enable Replay Gain
tr: ReplayGain'i aktif et

en: Enable SoundCloud Upload
tr: SoundCloud'a Yüklemeyi Aktifleştir

en: Enable System Emails (Password Reset)
tr: Sistem Epostalarını Aktif Et (Şifre Sıfırlama)

en: Enabled
tr: Aktif

en: Enabled:
tr: Etkin:

en: Encoded By
tr: Encode eden

en: End Time
tr: Bitiş Saati

en: End date must be after start date
tr: Bitiş tarihi başlangıç tarihinden sonra olmalı

en: End date/time cannot be in the past
tr: Bitiş tarihi geçmişte olamaz

en: First Name
tr: İsim

en: Firstname:
tr: İsim:

en: Fri
tr: Cum

en: Friday
tr: Cuma

en: Generate
tr: Oluştur

en: Generate playlist content and save criteria
tr: Çalma listesi içeriği oluştur ve kriterleri kaydet

en: Genre
tr: Tür

en: Genre:
tr: Tür:

en: Get new password
tr: Yeni şifre al

en: Getting information from the server...
tr: Sunucudan bilgiler getiriliyor...

en: Guest
tr: Ziyaretçi

en: Hardware Audio Output
tr: Donanımsal Ses Çıkışı

en: History
tr: Geçmiş

en: Hour
tr: Cmt

en: ISRC Number:
tr: ISRC No:

en: Import Folder:
tr: İçe Aktarım Klasörü

en: Interface Timezone:
tr: Arayüz Zaman Dilimi

en: Invalid character entered
tr: Yanlış karakter girdiniz

en: Isrc Number:
tr: ISRC No:

en: Label
tr: Plak Şirketi

en: Label:
tr: Plak Şirketi:

en: Language
tr: Dil

en: Language:
tr: Dil:

en: Last Modified
tr: Son Değiştirilme Zamanı

en: Last Name
tr: Soyisim

en: Last Played
tr: Son Oynatma Zamanı

en: Lastname:
tr: Soyisim:

en: Length
tr: Uzunluk

en: Limit cannot be empty or smaller than 0
tr: Sınırlama boş veya 0'dan küçük olamaz

en: Limit cannot be more than 24 hrs
tr: Sınırlama 24 saati geçemez

en: Limit to
tr: Sınırla

en: Link:
tr: Birbirine Bağla:

en: Live
tr: Canlı

en: Live Stream
tr: Canlı yayın

en: Live stream
tr: Canlı yayın

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Login
tr: Giriş yap

en: Login name is not unique.
tr: Kullanıcı adı eşsiz değil.

en: Logout
tr: Oturumu kapat

en: Loop
tr: Tekrar Et

en: Master Password
tr: Master Şifre

en: Master Source Connection URL
tr: Master Source Bağlantı URL

en: Master Source Mount Point
tr: Master Source Mount Adresi

en: Master Source Port
tr: Master Source Port'u

en: Master Username
tr: Master Kullanıcı adı

en: Mobile Phone:
tr: Cep Telefonu:

en: Mon
tr: Pzt

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Mood
tr: Ruh Hali

en: Mood:
tr: Ruh Hali:

en: Mount Point
tr: Bağlama Noktası

en: Mount cannot be empty with Icecast server.
tr: Icecast sunucusunu Bağlama noktası değeri boş olarak kullanamazsınız.

en: Must wait at least 1 hour to rebroadcast
tr: Tekrar yayın yapmak için en az bir saat bekleyiniz

en: Name
tr: İsim

en: Name:
tr: İsim:

en: No End?
tr: Sonu yok?

en: No Show
tr: Show Yok

en: Not a valid Directory
tr: Geçerli bir Klasör değil.

en: Off Air Metadata
tr: Yayın Dışında Gösterilecek Etiket

en: Ok
tr: OK

en: Only numbers are allowed.
tr: Sadece rakam girebilirsiniz.

en: Original
tr: Orjinal

en: Other
tr: Diğer

en: Output Type
tr: Ses Çıkış Türü

en: Owner
tr: Sahibi

en: Password
tr: Şifre

en: Password confirmation does not match your password.
tr: Onay şifresiyle şifreniz aynı değil.

en: Password field cannot be empty.
tr: Şifre kısmı boş bırakılamaz.

en: Password:
tr: Şifre:

en: Passwords do not match
tr: Girdiğiniz şifreler örtüşmüyor.

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Play
tr: Oynat

en: Please select a repeat day
tr: Lütfen tekrar edilmesini istediğiniz günleri seçiniz

en: Port %s is not available
tr: Port %s kullanılamaz

en: Port cannot be empty.
tr: Port değeri boş bırakılamaz.

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Program Manager
tr: Program Yöneticisi

en: Promote my station on %s
tr: Radyomu %s'da tanıt

en: Rebroadcast?
tr: Tekrar yayınla?

en: Record from Line In?
tr: Line In'den Kaydet?

en: Recording
tr: Kayıt

en: Remove
tr: Kaldır

en: Repeat By:
tr: Şuna göre tekrar et:

en: Repeat Type:
tr: Tekrar Türü:

en: Repeats?
tr: Tekrar Ediyor mu?

en: Replay Gain Modifier
tr: ReplayGain Değeri

en: Reset Password 'From' Email
tr: Şifre Sıfırlama epostası 'Kimden' kısmı

en: Reset password
tr: Parolayı değiştir

en: Restore password
tr: Şifreyi geri al

en: Sample Rate (kHz)
tr: Örnekleme Oranı (kHz)

en: Sat
tr: Cmt

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kaydet

en: Search Users:
tr: Kullanıcıları Ara:

en: Select Days:
tr: Günleri Seçin:

en: Select criteria
tr: Kriter seçiniz

en: Select modifier
tr: Değişken seçin

en: Send support feedback
tr: Destek Geribildirimi gönder

en: Server
tr: Sunucu

en: Server cannot be empty.
tr: Sunucu değeri boş bırakılamaz.

en: Service Type:
tr: Servis Türü:

en: Set Cue In
tr: Cue In değerini ayarla

en: Set Cue Out
tr: Cue Out değerini ayarla

en: Set smart block type:
tr: Akıllı blok türünü seçin

en: Share
tr: Paylaş

en: Show - Artist - Title
tr: Show - Şarkıcı - Parça Adı

en: Show Source Connection URL
tr: Source Bağlantı URL'sini göster

en: Show Source Mount Point
tr: Source Mount Adresini Göster

en: Show Source Port
tr: Source Port'unu Göster

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Shuffle playlist content
tr: Çalma listesi içeriğini karıştır

en: Sound Effect
tr: Ses Efekti

en: SoundCloud Email
tr: SoundCloud Email Adresi

en: SoundCloud Password
tr: SoundCloud Şifreniz

en: SoundCloud Tags: (separate tags with spaces)
tr: SoundCloud Etiketleri: (boşluklarla ayırınız)

en: Spoken
tr: Sözlü

en: Start Time
tr: Başlangıç Saati

en: Static
tr: Sabit

en: Station Description:
tr: Radyo Tanımı:

en: Station Logo:
tr: Radyo Logosu:

en: Station Name
tr: Radyo Adı

en: Station Timezone
tr: Radyo Saat Dilimi

en: Station Web Site:
tr: Radyo Web Sitesi:

en: Station name - Show name
tr: Radyo adı - Show adı

en: Stop
tr: Durdur

en: Stream Label:
tr: Yayın Etiketi:

en: Stream Type:
tr: Yayın Türü:

en: Style
tr: Stil

en: Sun
tr: Paz

en: Sunday
tr: Pazar

en: Switch Transition Fade (s)
tr: Geçiş Transition Fade'i [Switch Transition Fade]

en: Text Colour:
tr: Metin Rengi:

en: The value has to be numeric
tr: Değer rakam cinsinden girilmelidir

en: The value should be an integer
tr: Değer tamsayı olmalıdır

en: The value should be in timestamp format (e.g. 0000-00-00 or 0000-00-00 00:00:00)
tr: Değer saat biçiminde girilmelidir  (eör. 0000-00-00 veya 0000-00-00 00:00:00)

en: The value should be less than %s characters
tr: Değer %s karakter'den az olmalıdır

en: The value should be less then 2147483648
tr: Değer 2147483648'den küçük olmalıdır

en: The work is in the public domain
tr: Eser halka açık olarak kayıtlı

en: Thu
tr: Per

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Time must be specified
tr: Zamanı belirtmelisiniz

en: Timezone:
tr: Zaman Dilimi:

en: Title
tr: Parça Adı

en: Title:
tr: Parça Adı:

en: Track Number
tr: Parça Numarası

en: Track:
tr: Parça Numarası:

en: Tue
tr: Sal

en: Tuesday
tr: Salı

en: Type the characters you see in the picture below.
tr: Aşağıdaki resimde gördüğünüz karakterleri girin.

en: URL:
tr: URL

en: Untitled Show
tr: İsimsiz Show

en: Uploaded
tr: Yüklenme Tarihi

en: Use %s Authentication:
tr: %s Kimlik Doğrulamasını Kullan

en: Use Custom Authentication:
tr: Özel Kimlik Doğrulama Kullan

en: User Type:
tr: Kullanıcı Tipi:

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username field cannot be empty.
tr: Kullanıcı adı kısmı boş bırakılamaz.

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Value cannot be empty
tr: Değer boş bırakılamaz

en: Value is required and can't be empty
tr: Değer gerekli ve boş bırakılamaz

en: Verify Password:
tr: Şifre Onayı:

en: Watched Folders:
tr: İzlenen Klasörler:

en: Website
tr: Website'si

en: Website:
tr: Websitesi:

en: Wed
tr: Çar

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Week Starts On
tr: Hafta Başlangıcı

en: Who
tr: DJ

en: Work in progress
tr: Halen Devam Eden

en: Year
tr: Yıl

en: Year:
tr: Yıl:

en: You cannot use same port as Master DJ port.
tr: Master DJ Port'u ile aynı portu kullanamazsınız

en: You have to agree to privacy policy.
tr: Gizlilik politikasını kabul etmeniz gerekmektedir.

en: You must select Criteria and Modifier
tr: Kriter ve Değişken seçin

en: contains
tr: içersin

en: day of the month
tr: Ayın günü

en: day of the week
tr: Haftanın günü

en: days
tr: gün

en: does not contain
tr: içermesin

en: ends with
tr: ile biten

en: enter a time in seconds 00{.000000}
tr: saniye olarak bir değer giriniz 00{.000000}

en: enter a time in seconds 0{.0}
tr: saniye olarak bir zaman giriniz 0{.0}

en: every 2 weeks
tr: 2 haftada bir

en: every 3 weeks
tr: 3 haftada bir

en: every 4 weeks
tr: 4 haftada bir

en: hours
tr: saat

en: is
tr: eşittir

en: is greater than
tr: büyüktür

en: is in the range
tr: aralıkta

en: is less than
tr: küçüktür

en: is not
tr: eşit değildir

en: items
tr: parça

en: minutes
tr: dakika

en: monthly
tr: aylık

en: next
tr: sonraki

en: previous
tr: önceki

en: starts with
tr: ile başlayan

en: stop
tr: Durdur

en: weekly
tr: haftalık
